Spis treści
Czym są agencje rekrutacyjne?
Agencje i firmy rekrutacyjne w Polsce dopiero od kilku lat zaczynają prężnie się rozwijać, podczas gdy na Zachodzie Europy mają już swoją tradycję. Według specjalistów taki stan rzeczy jest związany z tym, że polskie firmy wciąż nie widzą korzyści płynących ze współpracy z takimi podmiotami. Nie można też zapomnieć, że agencje rekrutacyjne swoje usługi kierują głównie do dużych, zatrudniających setki pracowników przedsiębiorstw. Nie oznacza to jednak, że nie przyjmą i nie zajmą się w profesjonalny sposób zleceniem od niewielkiej, rodzinnej firmy.
Jak działają agencje rekrutacyjne?
Agencje rekrutacyjne zajmują się kompleksowym przeprowadzaniem procesu rekrutacyjnego na zlecenie swojego klienta, czyli przedsiębiorstwa zainteresowanego zatrudnieniem pracowników. Przewagę w agencji nad firmami tworzącymi miejsca pracy w zakresie rekrutacji widać głównie wówczas, gdy spojrzy się na kwalifikacje specjalistów odpowiedzialnych za selekcję i nabór pracowników.
Agencje rekrutacyjne zatrudniają ekspertów, tzw. headhunterów, którzy doskonale wiedzą, jak przeprowadzić proces rekrutacji i jak wśród potencjalnych kandydatów znaleźć ludzi o właściwych predyspozycjach czy doświadczeniu. Specjalistom zatrudnionym w agencjach rekrutacyjnych można zlecić przeprowadzenie całego procesu rekrutacyjnego. W prawdzie takie usługi wiążą się z kosztami, ale może to być opłacalne dla tych firm, które prowadzą liczne rekrutacje, a nie mają działu w tym wyspecjalizowanego.
Po uzyskaniu informacji od klienta, eksperci są w stanie przygotować ogłoszenia, dokonać wstępnej selekcji dokumentów aplikacyjnych i przeprowadzić rozmowy z potencjalnymi pracownikami. Rekrutacja kończy się z chwilą znalezienia osób o konkretnych kwalifikacjach i umiejętnościach. Pracodawca otrzymuje też raport z przeprowadzonych działań.
Co możemy zyskać, wybierając agencję rekrutacyjną?
Pracodawcy zastanawiający się, czy warto korzystać z usług agencji rekrutacyjnych, powinni pamiętać, że dzięki nim możliwe jest zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Jeżeli firma decyduje się na samodzielne przeprowadzenie rekrutacji, to konieczne jest wyznaczenie pracowników, którzy przejrzą dokumenty aplikacyjne kandydatów i przeprowadzą z nimi rozmowy. W zależności od liczby zgłoszeń, nie zawsze te formalności można zamknąć w ciągu jednego czy dwóch dni. Zdarza się, że potrzebny jest na to tydzień, a to może skutecznie zdezorganizować pracę całej firmy.
Agencja rekrutacyjna a agencja pracy
Agencje rekrutacyjne starają się zapewnić pracodawcy to, co chce on zbudować – zgrany i odpowiedzialny zespół. Czy są tym samym, co agencje pracy? Niekoniecznie, mimo że te nazwy często stosuje się wymiennie. Agencja rekrutacyjna, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się znajdowaniem kandydatów i przeprowadzaniem rekrutacji dla firm. Agencja pracy wspiera z zasady dwie strony rynku: a więc pomaga także kandydatom, którzy poszukują zatrudnienia.
Główna rola agencji pracy to pośrednictwo w nawiązywaniu kontaktów między pracodawcami a kandydatami i wstępna selekcji potencjalnych pracowników, ale także dopasowywanie ofert do potrzeb kandydató. Sami kandydaci korzystają pośrednio z usług agencji, a rzadko celowo, bo to wciąż w naszym kraju mało popularne rozwiązanie – 16% ankietowanych raportu Aplikuj.pl Jakość procesów rekrutacji 2018 deklaruje, że nie zna żadnej agencji pracy w swojej okolicy (poniżej dane z raportu).
Bez względu na to, czy agencja mianuje się rekrutacyjną czy pracy, część lub całość procesów zatrudniania oddaje się w ręce specjalistów. Skoro za rekrutację są odpowiedzialni eksperci, którzy doskonale wiedzą, na co zwrócić uwagę podczas rozmowy z potencjalnymi kandydatami, to zachodzi mniejsze prawdopodobieństwo, że zatrudnieni pracownicy nie będą w stanie sprostać swoim obowiązkom. To szczególnie ważne, gdy od działań poszczególnych zatrudnionych zależy to, jak będzie funkcjonować cała firma.
Warto przy tym zauważyć, że gdy mowa o firmach zatrudniających setki pracowników, o zgrany zespół jest szczególnie trudno. Właśnie dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, na co zwracać uwagę, rozmawiając z poszczególnymi kandydatami.
Agencje rekrutacyjne w Polsce
Agencje rekrutacyjne w każdym państwie działają trochę inaczej, ponieważ każdy rynek pracy się od siebie różni. Innych pracowników będą szukali przedsiębiorcy zgłaszający się do Agencji w Polsce, a zupełnie innych za granicą.
Drugą grupą najczęściej rekrutowanych osób są pracownicy wykwalifikowani, np. programiści, graficy itp., pracujący w zawodach deficytowych.
Firmy rekrutujące pracowników w Polsce jeszcze niezbyt często dostają zlecenia na znalezienie pracownika z średnimi kwalifikacjami do pracy na dość decyzyjnym i samodzielnym stanowisku w firmie dającej optymalne wynagrodzenie. Wciąż małe i średnie firmy myślą, że powierzenie zorganizowania rekrutacji zewnętrznej firmie jest niepotrzebnym dodatkowym wydatkiem. Trzeba jednak pamiętać, że firmy rekrutacyjne właśnie w poszukiwaniu tego typu pracowników przyniosą najlepsze efekty, ponieważ mają narzędzia, wiedzę, doświadczenie i umiejętności, dzięki którym z setek kandydatów są w stanie wyłonić „perełki”, które sprawdzą się na samodzielnym, dość wymagającym stanowisku.
Polecane agencje pracy działające w Polsce są w stanie znaleźć odpowiedniego pracownika nawet w kilka do kilkunastu dni. Pomagają także w kwestiach administracyjnych związanych z jego zatrudnieniem, często też przejmując pracownika całkowicie na siebie i jedynie „podnajmując” go zleceniodawcy. Wszystko oczywiście zależy od naszych ustaleń z wybraną agencją.
Firmy rekrutacyjne to dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na szybkim znalezieniu dobrego pracownika z odpowiednimi kompetencjami i zdolnościami, w możliwie jak najkrótszym czasie. Tego typu firmy dysponują wieloma CV, dzięki czemu tak szybko widać pierwsze efekty ich pracy.
To może Cię również zainteresować