Spis treści
Rozmowa kwalifikacyjna – kto powinien ją przeprowadzać?
Gdy firma się rozwija, potrzebuje kolejnych rąk do pracy. W tym momencie większość pracodawców poszukuje pracownika, który będzie mógł wykonywać na ich rzecz konkretne zadania. Ponieważ proces rekrutacyjny najczęściej składa się z dwóch etapów i jest kosztowny, pracodawcy koncentrują się na tym, by przeprowadzał go specjalista.
Kto przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną? Nie zawsze jest to pracodawca, część przedsiębiorców decyduje się na współpracę z profesjonalnymi agencjami zatrudnienia i wówczas to specjalista rozmawia z kandydatami, którzy aplikowali na dane stanowisko. Zdarza się, że pracodawca pozostawia przeprowadzenie rozmów kierownikom działów. Rozwiązanie to jest o tyle praktyczne, że to właśnie oni będą nadzorować pracę osoby zatrudnionej.
Gdy rozmowę przeprowadza pracodawca
Zdecydowanie najczęściej to sam pracodawca prowadzi rozmowy z potencjalnymi pracownikami. Dzięki temu nie tylko może poznać poszczególnych kandydatów, lecz także samodzielnie zdecydować, który najlepiej sprawdzi się na utworzonym stanowisku pracy. Rozmowy przeprowadzane przez przedsiębiorców najczęściej są skoncentrowane na poznaniu potencjalnego pracownika, jego umiejętności czy doświadczenia. Jednocześnie niewielu z nich decyduje się na przeprowadzanie np. testów czy sprawdzanie praktycznych umiejętności kandydatów. Pytania na takiej rozmowie kwalifikacyjnej będą więc raczej dotyczyć przeszłości zawodowej, obecnej sytuacji i konkretnych kompetencji.
Źródło: raport Jakość procesów rekrutacji Aplikuj.pl, https://www.aplikuj.plhttps://www.aplikuj.pl/userfiles/_CMS_/jakosc-procesow-rekrutacji-%E2%80%93-raport-aplikuj.pl.pdf
Rozmowy przeprowadzane przez pracodawców to domena niewielkich i średnich firm. W takich najczęściej nie ma wcale lub jest tylko kilka działów, których działanie szef doskonale zna, więc wie, jak prowadzić rozmowę kwalifikacyjną na każde stanowisko. Inaczej mówiąc, może on cały czas kontrolować działanie firmy i jest jedyną osobą decyzyjną.
Dziś już stosunkowo rzadko przeprowadza się także zbiorową rekrutację, podczas której pracodawca rozmawia z grupą kandydatów, przedstawia warunki zatrudnienia i rozmawia o ewentualnych wątpliwych kwestiach. Taki sposób rekrutacji jest w zasadzie wprowadzeniem do środowiska pracy i dotyczy głównie większych zakładów oraz stanowisk, które nie wymagają kwalifikacji ani doświadczenia.
Rozmowa o pracę z kierownikiem działu
W większych firmach decyzje o zatrudnieniu czy zwolnieniu pracownika nie zawsze podejmuje szef. Zdarza się, że tym zajmują się kierownicy działów, bądź odbywane jest kilka rozmów z przedstawicielami różnych szczebli w hierarchii firmy. Nie powinno to dziwić – jeżeli firma jest podzielona na kilka działów, to właśnie osoby odpowiedzialne za ich pracę najlepiej wiedzą, kogo poszukują.
W takiej sytuacji potencjalny pracownik najczęściej musi odpowiedzieć na szereg pytań i wykazać się swoimi umiejętnościami, by otrzymać propozycję współpracy. Rekruter w większej firmie musi więc wiedzieć nie tylko, jak przeprowadzić rozmowę o pracę, ale także, jak zweryfikować kwalifikacje, umiejętności i predyspozycje. Bywa, że zostaje mu powierzone zadanie sprawdzające do wykonania zdalnie, niekiedy też kandydat jest zapraszany na dzień próbny, zwłaszcza w przypadku stanowisk kreatywnych, w których istotne jest poznanie możliwości danej osoby i jej stylu wykonywania zadań. To zwykle ostatni filtr, po którym pada ostateczna decyzja o zatrudnieniu.
Przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych przez specjalistów
Proces rekrutacyjny może zostać przeprowadzony również przez specjalistów, czyli osoby zatrudnione w agencjach pracy. Zlecanie znalezienia potencjalnych pracowników firmom zewnętrznym cieszy się w ostatnich latach dużym powodzeniem, bo w ten sposób przedsiębiorstwo może uniknąć konieczności samodzielnego przeglądania setek CV.
W sytuacji, gdy firma decyduje się na zlecenie przeprowadzenia rekrutacji zewnętrznemu podmiotowi, może liczyć na to, że specjaliści nie tylko przeprowadzą testy zawierający typowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, lecz także dokładnie sprawdzą informacje znajdujące się w CV poszczególnych kandydatów. Rozwiązanie to ma wiele zalet, bo większość firm sporządza dla swoich klientów np. opinie o poszczególnych kandydatach, punktując ich mocne i słabe strony.
W przypadku skorzystania z usług agencji pracy i headhunterów pracodawca w dalszym ciągu ma wpływ na to, kogo zatrudni. Najczęściej zadanie specjalistów sprowadza się do wybrania sylwetek kilku kandydatów, którzy najlepiej nadają się na konkretne stanowisko i przedstawienia ich swojemu klientowi. W praktyce pracodawca (lub osoba przez niego wyznaczona) i tak spotyka się kilkoma kandydatami. Wśród tych może, ale nie musi wybrać przyszłego pracownika.
To może Cię również zainteresować