Rozmowa kwalifikacyjna

Kto może przeprowadzać rozmowę kwalifikacyjną?

23 lutego 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 28 głosów

28 głosów

12 komentarzy
Kto może przeprowadzać rozmowę kwalifikacyjną?
Rozmowa kwalifikacyjna ma odpowiedzieć, czy dany kandydat sprawdzi się w pracy. Ponieważ większość firm wykłada spore środki, by zorganizować takie spotkania, pojawia się pytanie, kto powinien przeprowadzać rozmowy, by został zatrudniony najlepszy kandydat?

Rozmowa kwalifikacyjna – kto powinien ją przeprowadzać?

Gdy firma się rozwija, potrzebuje kolejnych rąk do pracy. W tym momencie większość pracodawców poszukuje pracownika, który będzie mógł wykonywać na ich rzecz konkretne zadania. Ponieważ proces rekrutacyjny najczęściej składa się z dwóch etapów i jest kosztowny, pracodawcy koncentrują się na tym, by przeprowadzał go specjalista.

Kto przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną? Nie zawsze jest to pracodawca, część przedsiębiorców decyduje się na współpracę z profesjonalnymi agencjami zatrudnienia i wówczas to specjalista rozmawia z kandydatami, którzy aplikowali na dane stanowisko. Zdarza się, że pracodawca pozostawia przeprowadzenie rozmów kierownikom działów. Rozwiązanie to jest o tyle praktyczne, że to właśnie oni będą nadzorować pracę osoby zatrudnionej.

Gdy rozmowę przeprowadza pracodawca

Zdecydowanie najczęściej to sam pracodawca prowadzi rozmowy z potencjalnymi pracownikami. Dzięki temu nie tylko może poznać poszczególnych kandydatów, lecz także samodzielnie zdecydować, który najlepiej sprawdzi się na utworzonym stanowisku pracy. Rozmowy przeprowadzane przez przedsiębiorców najczęściej są skoncentrowane na poznaniu potencjalnego pracownika, jego umiejętności czy doświadczenia. Jednocześnie niewielu z nich decyduje się na przeprowadzanie np. testów czy sprawdzanie praktycznych umiejętności kandydatów. Pytania na takiej rozmowie kwalifikacyjnej będą więc raczej dotyczyć przeszłości zawodowej, obecnej sytuacji i konkretnych kompetencji.

Trudne pytania na rozmowie - diagram z raportu jakości rekrutacji

Źródło: raport Jakość procesów rekrutacji Aplikuj.pl, https://www.aplikuj.plhttps://www.aplikuj.pl/userfiles/_CMS_/jakosc-procesow-rekrutacji-%E2%80%93-raport-aplikuj.pl.pdf

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Pracownik / Pracownica magazynu sklepu - Wrocław (Bielany)

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

  • 4 700-6 400 zł brutto / mc
  • Bielany Wrocławskie
Dodana
Dodana
Dodana

Rozmowy przeprowadzane przez pracodawców to domena niewielkich i średnich firm. W takich najczęściej nie ma wcale lub jest tylko kilka działów, których działanie szef doskonale zna, więc wie, jak prowadzić rozmowę kwalifikacyjną na każde stanowisko. Inaczej mówiąc, może on cały czas kontrolować działanie firmy i jest jedyną osobą decyzyjną.

Dziś już stosunkowo rzadko przeprowadza się także zbiorową rekrutację, podczas której pracodawca rozmawia z grupą kandydatów, przedstawia warunki zatrudnienia i rozmawia o ewentualnych wątpliwych kwestiach. Taki sposób rekrutacji jest w zasadzie wprowadzeniem do środowiska pracy i dotyczy głównie większych zakładów oraz stanowisk, które nie wymagają kwalifikacji ani doświadczenia.

Rozmowa o pracę z kierownikiem działu

W większych firmach decyzje o zatrudnieniu czy zwolnieniu pracownika nie zawsze podejmuje szef. Zdarza się, że tym zajmują się kierownicy działów, bądź odbywane jest kilka rozmów z przedstawicielami różnych szczebli w hierarchii firmy. Nie powinno to dziwić – jeżeli firma jest podzielona na kilka działów, to właśnie osoby odpowiedzialne za ich pracę najlepiej wiedzą, kogo poszukują.

Video

W takiej sytuacji potencjalny pracownik najczęściej musi odpowiedzieć na szereg pytań i wykazać się swoimi umiejętnościami, by otrzymać propozycję współpracy. Rekruter w większej firmie musi więc wiedzieć nie tylko, jak przeprowadzić rozmowę o pracę, ale także, jak zweryfikować kwalifikacje, umiejętności i predyspozycje. Bywa, że zostaje mu powierzone zadanie sprawdzające do wykonania zdalnie, niekiedy też kandydat jest zapraszany na dzień próbny, zwłaszcza w przypadku stanowisk kreatywnych, w których istotne jest poznanie możliwości danej osoby i jej stylu wykonywania zadań. To zwykle ostatni filtr, po którym pada ostateczna decyzja o zatrudnieniu. 

Przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych przez specjalistów

Proces rekrutacyjny może zostać przeprowadzony również przez specjalistów, czyli osoby zatrudnione w agencjach pracy. Zlecanie znalezienia potencjalnych pracowników firmom zewnętrznym cieszy się w ostatnich latach dużym powodzeniem, bo w ten sposób przedsiębiorstwo może uniknąć konieczności samodzielnego przeglądania setek CV.

W sytuacji, gdy firma decyduje się na zlecenie przeprowadzenia rekrutacji zewnętrznemu podmiotowi, może liczyć na to, że specjaliści nie tylko przeprowadzą testy zawierający typowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, lecz także dokładnie sprawdzą informacje znajdujące się w CV poszczególnych kandydatów. Rozwiązanie to ma wiele zalet, bo większość firm sporządza dla swoich klientów np. opinie o poszczególnych kandydatach, punktując ich mocne i słabe strony.

Czy wiesz, że...
Agencje pracy oferują wsparcie nie tylko pracodawcom. Sami kandydaci również mogą skorzystać ich usług, by otrzymać ciekawe oferty pracy dostosowane do ich potrzeb. To niezbyt popularne rozwiązanie, ale korzystne zwłaszcza dla tych, którzy chcą podjąć lub zmienić pracę, a nie mają czasu na samodzielne poszukiwania.

W przypadku skorzystania z usług agencji pracy i headhunterów pracodawca w dalszym ciągu ma wpływ na to, kogo zatrudni. Najczęściej zadanie specjalistów sprowadza się do wybrania sylwetek kilku kandydatów, którzy najlepiej nadają się na konkretne stanowisko i przedstawienia ich swojemu klientowi. W praktyce pracodawca (lub osoba przez niego wyznaczona) i tak spotyka się kilkoma kandydatami. Wśród tych może, ale nie musi wybrać przyszłego pracownika.

To może Cię również zainteresować

Rozmowa kwalifikacyjna - o czym należy pamiętać?

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista digital marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma prawie 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

12 komentarzy

pioter

pioter

W przypadku, gdy rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzana jest przez agencję zatrudnienia, kandydaci mogą czuć się spokojniejsi ze względu na anulowanie zależności bezpośredniej między pracodawcą a kandydatem. To może ułatwić szczere odpowiedzi i pozwolić na lepsze poznanie kandydata przez firmę.
Dino

Dino

Często rozmowy kwalifikacyjne przeprowadzają właśnie pracodawcy w swoich firmach, a to dlatego, że lepiej znają swoje branże i potrzeby niż zewnętrzni specjaliści. Jednak w przypadku większych przedsiębiorstw, warto zastanowić się nad zleceniem rekrutacji agencji, by uniknąć błędów i dokładniej przebadać kandydatów.
Mmlena

Mmlena

Przez to, że zdarza się, że kierownicy działów przeprowadzają rozmowy kwalifikacyjne, można poczuć się w centrum uwagi i bardziej zaprezentować swoje zdolności i kompetencje. Oczywiście, można czuć się bardziej stresowany, ale i tak jest to lepsze niż rozmowa z rekruterem bezpośrednio.
Lena64

Lena64

Pracodawcy powinni przede wszystkim patrzeć na umiejętności kandydata, a nie tylko na doświadczenie. Ludzie bez pracy, którzy na rynku pracy nie mają jeszcze zbyt długiego stażu, powinni mieć taką samą szansę na zatrudnienie, jak osoby z bogatym doświadczeniem.
Wołań

Wołań

Często pracodawcy skupiają się jedynie na doświadczeniu i kompetencjach kandydatów, ale ważne jest również, jakie wartości reprezentuje człowiek. Dobrze, że także agencje zatrudnienia przeprowadzają rozmowy, bo mogą dobrać kandydatów, którzy pasują do firmy nie tylko pod względem umiejętności, ale także charakteru.
Michał

Michał

Polityka wielu firm różni się między sobą ale liczy się skutek.
Grzegorz

Grzegorz

Często jednak osoby przeprowadzające rozmowę to młode osoby bez doświadczenia. I one potencjalnie wiele decydują....
Asia

Asia

Mnie nie interesuje, kto będzie zadawał pytania. Może to być pracodawca, kierownicy którzy chcą przyjąć pracownika do swojego działu, czy ktoś z agencji zatrudnienia czy ktoś inny. Jak się jest przygotowanym do rozmowy, to bez znaczenia kto zadaje pytania.
Pilarz

Pilarz

Jak ja byłem na rozmowie kwalifikacyjnej, to pytania zadawała mi pani z agencji zatrudnienia. Wcale pracodawca nie musi być na rozmowie kwalifikacyjnej. A czy ma to znaczenie, kto zadaje pytania????
kierowni

kierowni

Nie musi rozmowę kwalifikacyjna przeprowadzać pracodawca. Może to zrobić agencja pracy. Czasami to robi kierownik działu, który potrzebuje do siebie na stanowiska pracowników.
Pirat

Pirat

Specjalista hr, sam szef firmy czy inni pracownicy sprawdzający konkretną wiedzę na danym stanowisku. Tego jest wiele możliwości w zależności od sytuacji i wakatu.
Ustecka

Ustecka

Często rekrutera interesuje nie tylko to, co mówisz, ale także to, jak to robisz. Każde pytanie to nie tylko pragnienie, by dowiedzieć się czegoś o tobie, ale także twoja zdolność do prowadzenia dialogu, aby być otwartym na rozmówcę.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.