Spis treści
Zobacz także artykuł: Prowadzisz działalność gospodarczą w internecie? Spodziewaj się kontroli z urzędu skarbowego
Jak można rozliczać sprzedaż na platformie Allegro?
Sprzedaż w internecie to jeden z najlepszych pomysłów na pierwszą pracę. Dostęp do sieci ma zdecydowana większość społeczeństwa, a nowoczesne portale takie jak Allegro znacząco ułatwiają cały proces sprzedaży. Jak pokazują statystyki, na polskich serwisach aukcyjnych każdego dnia można kupić około 5 milionów przedmiotów z dosłownie każdej branży.
Należy jednak pamiętać o tym, że decydując się na oferowanie produktów za pośrednictwem serwisu Allegro, trzeba mieć na uwadze obowiązujące przepisy podatkowe. Odpowiednie rozliczanie sprzedaży internetowej jest szczególnie ważne, ponieważ w przeciwnym razie mogą nam grozić bardzo negatywne konsekwencje ze strony urzędu skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Podstawowa kwestia, która ma ogromny wpływ na opodatkowanie transakcji realizowanych za pośrednictwem Allegro, to fakt, czy dana osoba sprzedaje przedmioty jako osoba prywatna czy też jako firma.
Osoba prywatna może handlować na Allegro bez płacenia podatku dochodowego, jednak wyłącznie po spełnieniu określonych warunków. Z kolei osoby prowadzące działalność gospodarczą płacą podatek dochodowy oraz podatek VAT a także daniny na rzecz ZUS.
Czy trzeba mieć firmę aby sprzedawać na Allegro?
Obecne przepisy prawa podatkowego uwzględniają możliwość sprzedaży na portalach aukcyjnych takich jak Allegro bez konieczności otwierania własnej firmy. Trzeba jednak pamiętać o spełnieniu jasno określonych warunków, m.in. w zakresie kwot realizowanych transakcji w miesiącu a także rodzaju oferowanego asortymentu.
Sprzedaż na Allegro – czy trzeba posiadać kasę fiskalną i wystawić paragon?
Czy sprzedając towary na Allegro należy posiadać kasę fiskalną? Niekoniecznie. W Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących czytamy, że jeżeli kwota obrotu z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w poprzednim lub bieżącym roku obrotowym nie przekroczyła kwoty 20 000 złotych, nie ma obowiązku stosowania kasy fiskalnej. Oznacza to, że wszyscy przedsiębiorcy, którzy w danym roku sprzedali towary na łączną kwotę powyżej 20 000 złotych, muszą zainwestować w to urządzenie.
W omawianym dokumencie czytamy także, że zwolnieniu z obowiązku posiadania kasy fiskalnej podlega:
"Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres)".
- sprzęt fotograficzny (z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego),
- perfumy i wody toaletowe,
- akcesoria i części do pojazdów silnikowych (za wyjątkiem motocykli),
- wyroby z metali szlachetnych,
- alkohol,
to obowiązek posiadania kasy fiskalnej obowiązuje bez względu na kwotę zrealizowanych transakcji w ciągu roku. Z pełną listą artykułów, które są objęte obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej, można zapoznać się na stronie Ministerstwa Finansów.
Sprzedaż na Allegro, a działalność nierejestrowana
Czy do sprzedawania produktów na Allegro konieczne jest prowadzenie własnej firmy? Nie. Sprzedaż na Allegro bez firmy 2021 jest możliwa. Od 2018 roku obowiązują w Polsce przepisy podatkowe dot. tzw. działalności nierejestrowanej. Zgodnie z nowelizacją przepisów, nawet ciągła i zorganizowana sprzedaż na Allegro nie musi wiązać się z uruchamianiem działalności gospodarczej.
Uchwalona w 2018 roku Ustawa Prawo podatkowe mówi, że "nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia".
Ile można sprzedać na Allegro bez ryzyka kłopotów? W myśl przywołanych wyżej przepisów, w 2021 roku każda osoba prywatna może sprzedawać na Allegro towary bez konieczności zakładania działalności gospodarczej, jeżeli przychód w każdym miesiącu nie jest większy niż 1400 złotych (2800 złotych brutto wynosi minimalna pensja). Warto zaznaczyć, że limit ten nie może zostać przekroczony w żadnym z miesięcy, ponieważ w przeciwnym razie traci się prawo do prowadzenia działalności nierejestrowanej.
Sprzedaż na allegro, a VAT
Sprzedaż na Allegro a podatki to kwestia, która interesuje wiele osób. Podatek VAT od realizowanych transakcji na Allegro muszą uiszczać bezwarunkowo wszystkie firmy. Inaczej jest w przypadku osób prywatnych. Sprzedający bez działalności nie muszą odprowadzać podatku VAT. Jedynym wyjątkiem jest sprzedaż towarów, które ustawodawca objął obowiązkiem opłacania VAT-u. Dotyczy to m.in. kosmetyków oraz sprzętu elektronicznego.
- Podstawowa kwestia podczas sprzedaży na Allegro to rozróżnienie, czy sprzedawca działa jako osoba prywatna czy jako firma, co wpływa na opodatkowanie transakcji.
- Dla osób prywatnych istnieją warunki, które pozwalają na sprzedaż bez opłacania podatku dochodowego, jednak firmy muszą płacić podatek dochodowy, VAT i daniny na rzecz ZUS.
- Przedsiębiorcy, którzy sprzedali towary na kwotę powyżej 20 000 złotych w danym roku, muszą posiadać kasę fiskalną, chyba że są zwolnieni z tego obowiązku, np. w przypadku sprzedaży w systemie wysyłkowym z dokładnym opisem transakcji i zapłaty przez bank lub pocztę.
- Sprzedaż na Allegro bez prowadzenia firmy jest możliwa, jeśli przychód z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia (czyli w 2021 roku 1400 złotych).