Spis treści
Zobacz także: Kalkulator b2b
Nowy ład, a kwota wolna od podatku
Najważniejsza i najszerzej komentowana zmiana w ustawie, która stanowi flagowy punkt Nowego Ładu to podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Czym jest kwota wolna od podatku? To próg dochodów w skali roku, od którego podatnik rozliczający się w ramach tradycyjnego rozliczenia skali podatkowej nie musi regulować podatku dochodowego.
Obecnie wartość kwoty wolnej od podatku kształtuje się na poziomie 8,000 złotych. Nowy Ład natomiast podwyższa tę kwotę do standardów europejskich, jakimi jest 30 000 złotych. Dodatkowo podwyższona stawka 32% będzie obejmowała osoby, które osiągną roczne dochody w wysokości co najmniej 120 000 złotych, podczas gdy obecna wartość to 85 528 złotych. Można więc uznać, że jest to zmiana odczuwalna w sposób pozytywny dla osób zarabiających przeciętną wartość wynagrodzenia.
Nowy ład – podatek przychodowy oraz jego wysokość
Nowy Ład to również zapowiedź nowego podatku przychodowego, który jednak zdaniem ekspertów dotknie jedynie największe firmy, które działając od lat na terenie Polski, skutecznie unikały płacenia podatków. Podatek dochodowy ma być płacony przez firmy, które ponoszą straty ze źródła przychodu innego niż zyski kapitałowe, a także wykazują bardzo niski wskaźnik dochodowości.
Podatek zgodnie z zapowiedziami ma wynieść 10% podstawy opodatkowania. Jakie podmioty będą wyłączone z obowiązku regulowania podatku przychodowego? Między innymi te firmy, które rozpoczęły działalność w danym roku lub na przestrzeni dwóch następnych lat, które są podmiotami z branży finansowej, które uzyskują przychody niższe o 30% w stosunku do roku poprzedniego, a także których udziałowcami są jedynie osoby fizyczne.
Forma rozliczenia, a składka zdrowotna
Duże zmiany zapowiadane są w obszarze składek zdrowotnych. Przede wszystkim składka zdrowotna uiszczana przez przedsiębiorców będzie obliczana od dochodu, jeśli podatnik rozlicza PIT według zasad ogólnych lub według 19-procentowej stawki podatkowej. To zdaniem ekspertów stanowi podwyższenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Wcześniej przedsiębiorcy regulowali składkę zdrowotną w sposób ryczałtowy, co stanowiło mniej więcej 380 złotych wydatku miesięcznie. Obliczanie wartości należnej składki ubezpieczeniowej od dochodu jednak realnie uderzy w tych przedsiębiorców, którzy osiągają dochody w okolicach 5 tysięcy miesięcznie. To jednak niejedyna zmiana w sferze ubezpieczeń zdrowotnych.
Zmiana dotycząca Estońskiego CIT
Począwszy od stycznia 2022 roku, wprowadzony również zostanie tak zwany estoński CIT. Na czym dokładnie polega ta nowelizacja? Jest to możliwość przesunięcia w czasie zobowiązania podatkowego pod warunkiem, że spółka poświęca zyski na dalsze inwestycje. Dopiero w momencie, gdy zyski są dystrybuowane, zachodzi potrzeba uregulowania stosownego podatku.
Estoński CIT będzie mógł być stosowany przez spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne, a także przez spółki kapitałowe pod warunkiem, że udziałowcami firmy będą osoby fizyczne, sam biznes, a zarazem i przychody z działalności operacyjnej będą generowane na terenie Polski, a także firma zatrudnia co najmniej trzech pracowników. Sam projekt ustawy przewiduje również znacznie łatwiejszy proces przechodzenia na CIT estoński.
Rezydencja podatkowa - działalność gospodarcza, a wyprowadzka z a granicę
Kwestia rezydencji podatkowej osób prawnych stanowi obecnie przedmiot sporów i niedopowiedzeń. Dlatego też w ramach Nowego Ładu kwestia działalności gospodarczej i potencjalnej wyprowadzki za granicę ma być uregulowana. W jaki sposób?
Nowość ma dotyczyć tych przedsiębiorstw, które są zarządzane przez właścicieli zamieszkujących Polskę, choć w istocie firma nie ma w Polsce siedziby. W tym momencie taka firma może być uznana za rezydenta polskiego. Ze względu na dwa różne rozumienia zasad ewidencjonowania rezydentów polskich, władza w ramach nowego ładu zdecyduje się uściślić tę kwestię, jednocześnie łagodząc przepisy, a także definiując kwestię tak zwanego faktycznego zarządu.
- Najważniejszą zmianą w ramach Nowego Ładu jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku do standardów europejskich, poprzez ustalenie jej na poziomie 30 000 złotych rocznie.
- Nowy podatek przychodowy będzie dotyczył głównie dużych firm, które unikają płacenia podatków, i wyniesie on 10% podstawy opodatkowania.
- W ramach Nowego Ładu planowane są duże zmiany w obszarze składek zdrowotnych, m.in. obliczanie składki zdrowotnej od dochodu dla przedsiębiorców regulujących PIT według zasad ogólnych lub według 19-procentowej stawki podatkowej.
- Projekt ustawy zakłada wprowadzenie Estońskiego CIT, czyli możliwości przesunięcia w czasie zobowiązania podatkowego przez spółki poświęcające zyski na inwestycje, z uwzględnieniem określonych warunków.