Spis treści
Zobacz także artykuł: Rodzaje spółek w Polsce - czym się charakteryzują i różnią rodzaje spółek?
Spółka-akcyjna-(psa)-–-nowa-forma-działalności-gospodarczej">Prosta Spółka Akcyjna (PSA) – nowa forma działalności gospodarczej
W naszym kraju wciąż największą popularnością cieszą jednoosobowe działalności gospodarcze, ale na przestrzeni ostatnich lat coraz więcej osób zastanawia się nad tym, co się bardziej opłaca: JDG czy spółka? Zdania na ten temat są podzielone, ponieważ wiele zależy od celów biznesowych, wysokości kapitału początkowe, przychodów, rodzaju prowadzonej działalności, struktury właścicielskiej i wielu innych czynników. Być może to właśnie powołana do życia nowa forma prawna stanie się świetną alternatywą dla wspomnianych już możliwości.
Czym jest prosta spółka akcyjna?
Prosta spółka akcyjna to forma prowadzenia własnej działalności, która łączy w sobie cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej. Od obu z nich odróżnia ją to, że cały proces zakładania jest o wiele prostszy i pozbawiony zbędnych formalności. PSA jest adresowana do wszystkich, ale w szczególności do osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z biznesem, w tym do innowacyjnych startupów. Prosta spółka akcyjna ustawa Kodeks spółek handlowych jest najważniejszym aktem jeśli chodzi o wszelkie szczegóły związane z tą formą prowadzenia działalności.
Prosta spółka akcyjna – od kiedy?
Prosta spółka akcyjna od kiedy można zakładać? Nowelizacja KSH prosta spółka akcyjna weszła w życie 1 lipca 2021 roku. Do podstawowych dokumentów, które regulują model funkcjonowania danej PSA jest umowa, w które powinny znaleźć się podstawowe dane dotyczące podmiotu, jego siedziby, przedmiotu działalności, organów, liczby i numerów akcji itp. Umowę można zawrzeć zarówno przy pomocy wzorca na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, podpisując ją podpisem kwalifikowanym lub Profilem Zaufanym lub tradycyjnie u notariusza.
Jak założyć prostą spółkę akcyjną?
PSA jest w każdym przypadku rejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Sposób zakładania działalności jest jednak zależny od tego, w jakiej formie zawarło się umowę spółki. Jeśli stało się to tradycyjnie u notariusza, PSA należy zarejestrować na Portalu Rejestrów Sądowych, składając podpisany przez wszystkich członków zarządu oraz rady dyrektorów wniosek. Należy się wówczas liczyć z opłatą w wysokości 500 zł wniesioną na rachunek sądu rejonowego przyjmującego wniosek o wpis. W sytuacji, gdy umowę zawarto online, spółkę rejestruje się w tym samym systemie S24, a opłata wynosi 250 zł i jest pobierana elektroniczne przez system ePłatności. Co ważne, sąd rozpozna wyłącznie wnioski do KRS, które zostały podpisane podpisem kwalifikowanym, podpisem osobistym lub Profilem Zaufanym przez reprezentanta spółki lub profesjonalnego pełnomocnika.
Kapitał zakładowy w prostej spółce akcyjnej
Prosta spółka akcyjna kapitał zakładowy — tutaj sprawa jest stosunkowo prosta. Kapitał musi zostać wniesiony w momencie zakładania PSA i może mieć postać pieniężną lub niepieniężną (tj. udziały w innej spółce lub np. rzeczy ruchome jak samochód czy sprzęt biurowy). Ponadto, jako wkład niepieniężny można traktować wszelkiego typu prawa niezbywalne, a nawet świadczenie pracy lub usług na rzecz zakładanej spółki. Warto dodać, że akcje w PSA nie posiadają wartości nominalnej, lecz przekładają się na prawa członkowskie poszczególnych akcjonariuszy (więcej akcji — większe prawo głosu).
Wady i zalety prostej spółki akcyjnej
- bardzo niski kapitał przy zakładaniu spółki (1 zł);
- możliwość rejestracji spółki przez Internet i to w zaledwie 24h;
- akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania spółki;
- prosta procedura i większa elastyczność, jeśli mowa o rodzajach akcji, zasadach działania spółki czy podejmowania uchwał za pomocą e-maila lub komunikatorów online;
- rejestr akcjonariuszy prowadzony jest w formie cyfrowej;
- istnieje możliwość operowania kapitałem zakładowym;
- możliwość powołania tzw. rady dyrektorów, czyli zarządu i rady nadzorczej w jednym organie;
- możliwość szybkiej likwidacji.
Jeśli chodzi natomiast o wady PSA, warto wymienić brak możliwości wejścia takiego podmiotu na giełdę. PSA nie można także zawiązać poprzez jedną jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Prosta spółka akcyjna podatki — co należy na ten temat wiedzieć? Sprawdźmy to.
Jaka księgowość w prostej spółce akcyjnej?
Prosta spółka akcyjna księgowość — w przypadku tego rodzaju działalności, podobnie jak przy innych spółkach czy JDG, istnieje możliwość wyboru pomiędzy tradycyjnym biurem rachunkowym, a usługą online. W tym miejscu warto zapoznać się z artykułem: Jak wybrać najlepszą księgową? Jeśli natomiast chodzi o kwestie skarbowe w PSA, spółka ta jest osobą prawną, a więc podatnikiem VAT oraz CIT. W jej przypadku konieczne jest więc prowadzenie tzw. pełnej księgowości. Jak jednak widzimy, prosta spółka akcyjna to świetna i korzystna alternatywa dla innych rodzajów działalności, szczególnie jeśli mowa o osobach, które stawiają pierwsze kroki na polu biznesowym.
- Prosta spółka akcyjna to nowa forma prowadzenia działalności gospodarczej, która łączy w sobie cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej.
- Prosta spółka akcyjna została wprowadzona do Kodeksu spółek handlowych i można ją zakładać od 1 lipca 2021 roku.
- Wady prostej spółki akcyjnej to brak możliwości wejścia na giełdę oraz niemożność zawiązania jej poprzez jedną jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
- Prosta spółka akcyjna jest podatnikiem VAT i CIT, co wymaga prowadzenia pełnej księgowości.