Spis treści
Zobacz także artykuł: Działalność gospodarcza - wybierz odpowiednią formę prawną
Spółka-komandytowo-akcyjna-powraca-do-łask-za-sprawą-nowego-ładu">Spółka komandytowo-akcyjna powraca do łask za sprawą nowego ładu
Nowy Ład wprowadził istną rewolucję i zmienił wszystko to, co dotychczas znaliśmy. Mowa tutaj głównie o sferze podatkowej, ale nie tylko, ponieważ nowelizacja objęła o wiele szerszy obszar. Do tej pory największym zainteresowaniem w naszym kraju cieszyły się jednoosobowe firmy, ale po zmianie przepisów, coraz więcej osób decyduje się na założenie spółki prawa handlowego.
Czym jest spółka komandytowo-akcyjna?
W polskim porządku prawnym istnieje wiele form prowadzenia działalności gospodarczej. Spółki prawa handlowego można podzielić na kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna oraz prosta spółka akcyjna), a także osobowe (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i właśnie spółka komandytowo-akcyjna). Spółka komandytowa co to? Zgodnie z przyjętą definicją, spółka komandytowo-akcyjna ma na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, gdzie wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden ze wspólników odpowiada bez żadnych ograniczeń (tzw. komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Aby spółka powstała musi się w niej znaleźć minimum dwóch wspólników, którymi mogą być osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, ale legitymujące się pełną zdolnością prawną.
Opodatkowanie spółki komandytowo-akcyjnej
Spółka komandytowa wady i zalety - jakie można wymienić? Spółka komandytowa różni się od komandytowo-akcyjnej tym, że jeden ze wspólników odpowiada za jej zobowiązania bez ograniczeń (komplementariusz), odpowiedzialność drugiego natomiast jest ograniczona (komandytariusz). Spółka komandytowo akcyjna CIT - jakiemu opodatkowaniu podlega ten podmiot gospodarczy? W przypadku SKA mówimy o podatku dochodowym od osób prawnych, który wynosi 9% jeśli spółka posiada przychody do 2 mln euro lub 19% dla spółek z przychodami przekraczającymi tę kwotę. Osobną kwestią pozostaje oczywiście opodatkowanie dochodu wspólników z tytułu wypłaconej dywidendy. Stawka PIT wynosi wówczas 19%, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku wypłaty dla komplementariusza od podatku tego można odliczyć zapłacony przez spółkę CIT. W sytuacji, gdy SKA jest opodatkowana stawką 9% - PIT wynosi 10%, a jeśli 19% - podatku PIT się nie dopłaca.
Odpowiedzialność w spółce komandytowo-akcyjnej
Spółka komandytowo-akcyjna może być zarówno jednoosobowa, jak i składać się ze wspólników. Komplementariusz może prowadzić sprawy spółki samodzielnie, a co więcej, ma prawo pobierania z tego tytułu wynagrodzenia. Jeśli mamy do czynienia ze spółką prowadzoną przez wspólników, co najmniej jeden bierze na siebie pełną odpowiedzialność za wszelkie zobowiązania podmiotu. Akcjonariusze z kolei są z odpowiedzialności zwolnieni. Każda SKA jest zobligowana z mocy prawa do prowadzenia tzw. rejestru akcjonariuszy, a zadaniem tym musi zająć się licencjonowany podmiot, co generuje dodatkowe koszty.
Dlaczego spółka komandytowo-akcyjna staje się popularna?
Spółka komandytowo-akcyjna nowy ład - dlaczego stała się tak popularna w kontekście nowych przepisów? Działalność gospodarcza to nie tylko przychód, ale przede wszystkim koszty związane z prowadzeniem biznesu. W obliczu Nowego Ładu rozwiązanie to stało się bardzo atrakcyjną alternatywą dla innych podobnych form gospodarczych. Wszystko to z powodu kilku zasadniczych atutów SKA, w tym głównie tego, że nie ma konieczności opłacania składki zdrowotnej, a wspólnicy nie muszą płacić składek ZUS. Spółka komandytowo-akcyjna nie jest ponadto objęta daniną solidarnościową. Nie bez znaczenia jest również niska stawka CIT oraz możliwość pomniejszenia przez wspólników podatku dochodowego z tytułu wypłaconej dywidendy. Największą korzyścią z perspektywy Polskiego Ładu jest właśnie brak obowiązku opłacania ubezpieczenia zdrowotnego, którego wysokość jest wyliczana na podstawie uzyskanego w danym miesiącu dochodu.
Spółka komandytowo-akcyjna - czy warto założyć?
Prowadzenie spółki komandytowo-akcyjnej z jednej strony daje wiele możliwości i oszczędności, z drugiej natomiast wiąże się z szeregiem formalności oraz bardzo wysokimi kosztami. Na te ostatnie składa się wiele elementów takich jak konieczność prowadzenia pełnej księgowości, zlecania wielu zadań “na zewnątrz” oraz wydatki na pomoc prawną. Decyzja o założeniu SKA musi być więc poprzedzona dokładną analizą. Warto przyjrzeć się wszystkim aspektom, biorąc pod uwagę obecny, jak i możliwy stan prawny. Dobrym wyjściem będzie także sięgnięcie po wsparcie merytoryczne specjalistów w zakresie prawa spółek handlowych oraz rachunkowości. Jeśli interesują Cię tego typu tematy, warto przeczytać artykuł: Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych CRBR - kto powinien się zarejestrować i wiele innych dostępnych na stronie.
- Nowy Ład wprowadził rewolucję w polskiej sferze podatkowej, co spowodowało wzrost zainteresowania zakładaniem spółek prawa handlowego, w tym spółek komandytowo-akcyjnych.
- Spółka komandytowo-akcyjna to forma prowadzenia działalności gospodarczej, w której przynajmniej jeden ze wspólników odpowiada bez ograniczeń za zobowiązania spółki (komplementariusz), a co najmniej jeden jest akcjonariuszem.
- Opodatkowanie spółki komandytowo-akcyjnej wynosi 9% lub 19%, w zależności od przychodów spółki, a PIT wynosi 19% z możliwością odliczenia zapłaconego CIT.
- Zaletą spółki komandytowo-akcyjnej w kontekście Nowego Ładu jest m.in. brak obowiązku opłacania składek zdrowotnych i unikanie daniny solidarnościowej, jednak prowadzenie takiej spółki wiąże się z kosztami formalności i pomocy prawnika.