Spis treści
Przeczytaj też: Działalność gospodarcza – wybierz odpowiednią formę prawną
spółka-z-oo-spółka-komandytowa-–-czym-jest">Spółka z o.o. spółka komandytowa – czym jest?
Zanim wyjaśnimy, czym jest spółka z o.o. komandytowa, warto dowiedzieć się, czym cechują się oba rodzaje spółek. Spółka z o.o., czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ma osobowość prawną, co oznacza, że ma swój własny majątek. Minimalny kapitał zakładowy w przypadku spółki z o.o. to 5000 zł. Kapitał wniesiony przez wspólników staje się własnością spółki i częścią jej majątku.
Z kolei spółka komandytowa może zostać założona przez co najmniej dwóch wspólników. Wyróżnia się ich dwie kategorie: komandytariuszy i komplementariuszy. Spółkę komandytową musi tworzyć co najmniej jeden komandytariusz i jeden komplementariusz. Różnica pomiędzy nimi jest następująca:
- komandytariusz – to wspólnik bierny, którego odpowiedzialność ogranicza się do wysokości sumy komandytowej. Komandytariusz bierze udział w podejmowaniu strategicznych decyzji i ma prawo do udziału w zyskach, ale nie może reprezentować spółki na zewnątrz, chyba że jako pełnomocnik;
- komplementariusz – to wspólnik aktywny, który ponosi odpowiedzialność osobistą całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki. Czynnie uczestniczy w działalności firmy, odpowiada za jej zobowiązania, prowadzi jej wewnętrzne sprawy i ma prawo do reprezentowania spółki.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa to konstrukcja prawna, w której jednym ze wspólników, najczęściej komplementariusz, jest spółka z o.o. Polskie przepisy nie zabraniają, by wspólnikiem spółki była osoba prawna, więc przedsiębiorcy coraz chętniej wykorzystują ten fakt.
Wspólnicy jako komandytariusze, spółka z o.o. jako komplementariusz
Komandytariuszem w spółce z o.o. spółce komandytowej najczęściej zostaje przedsiębiorca. Takie rozwiązanie pozwala na wyłączenie jego odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki związane z jej działalnością. Jednocześnie umowa spółki zazwyczaj zastrzega niemal całość udziału w zysku właśnie na rzecz komandytariusza. Warto jednak pamiętać, że komandytariusz nie jest uprawniony do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania.
Rolę komplementariusza w spółce z o.o. komandytowej najczęściej odgrywa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Co warto podkreślić, dla zachowania pełnej kontroli nad firmą, udziały w spółce z o.o. często należą do komandytariusza lub komandytariuszy, którzy zwykle wchodzą w skład jej zarządu. Tym samym komandytariusze są uprawnieni do prowadzenia wewnętrznych spraw w firmie i reprezentowania jej, ale nie działają osobiście, tylko jako zarząd spółki z o.o. będącej komplementariuszem.
Kto ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki z o.o. spółki komandytowej?
Spółka komandytowa jest podmiotem odrębnym od wspólników i dysponuje własnym majątkiem. Jako że jest on odrębny od majątku wspólników, w przypadku niewypłacalności ewentualna egzekucja w pierwszej kolejności prowadzona jest względem spółki. Dopiero w sytuacji, w której spółka komandytowa nie dysponuje majątkiem, a egzekucja okazuje się bezskuteczna, wierzyciel ma prawo zwrócić się ze swoimi roszczeniami do wspólników – a konkretniej do komplementariusza.
Wynika to z faktu, że odpowiedzialność komandytariusza w spółce komandytowej jest ograniczona do wysokości sumy komandytowej wyrażonej w umowie spółki. Co ważne, suma komandytowa może zostać określona na dowolnym poziomie – może więc wynosić nawet 100 zł. I tak to często wygląda w praktyce – suma komandytowa jest określana na stosunkowo niskim poziomie, nierzadko niższym niż wartość wkładu komandytariusza. Jeśli komandytariusz wniesie do spółki wkład równy sumie komandytowej, jego odpowiedzialność za zobowiązania zostaje wyłączona.
W takiej sytuacji komandytariusz nie będzie ponosił odpowiedzialności na przykład za:
- zobowiązania cywilnoprawne – niezrealizowane umowy, kary umowne, odsetki,
- składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, których płatnikiem jest spółka komandytowa,
- podatki, cła, inne należności publicznoprawne, których podatnikiem jest spółka komandytowa – VAT, podatek od nieruchomości, podatek akcyzowy.
Jeśli komplementariuszem w spółce komandytowej jest spółka z o.o., w razie bezskuteczności egzekucji, wierzyciel jest uprawniony do dochodzenia swoich roszczeń z jej majątku. Co warto podkreślić, udziałowcy spółki z o.o. nie odpowiadają osobiście za jej zobowiązania. Zarząd spółki może ponosić odpowiedzialność za jej zobowiązania, chyba że:
- we właściwym terminie zostanie zgłoszony wniosek o ogłoszenie upadłości spółki lub zostanie rozpoczęte postępowanie układowe,
- niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z winy członka zarządu,
- brak zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub rozpoczęcia postępowania układowego nie spowodował szkody u wierzyciela.
Jakie są korzyści ze stosowania tego typu konstrukcji prawnej?
Podstawową korzyścią z założenia spółki z o.o. spółki komandytowej jest ograniczenie odpowiedzialności w biznesie i możliwość zabezpieczenia majątku. Jeśli komplementariuszem zostaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, potencjalni wierzyciele nie mają praw do prywatnego majątku jej właścicieli. Ponadto w przypadku dochodzenia przez nich roszczeń, przy złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości we właściwym terminie, członkowie zarządu spółki z o.o. mogą uniknąć odpowiedzialności osobistej. Zaletą spółki z o.o. komandytowej jest też możliwość jednokrotnego opodatkowania dochodu – podatek dochodowy jest płacony tylko raz przez wspólnika.
Prowadzenie działalności w formie spółki z o.o. spółki komandytowej staje się coraz popularniejsze. Taka konstrukcja prawna pozwala przede wszystkim na ograniczenie odpowiedzialności osobistej w związku z prowadzoną działalnością oraz zabezpieczenie prywatnego majątku przedsiębiorcy.