Spis treści
Kontrakt menedżerski a umowa o pracę
W firmach stosuje się różne umowy. Wśród najpopularniejszych wskazać należy umowę o pracę, która w najpełniejszy sposób chroni interesy pracowników. Poza jednak takimi umowami wiele osób wykonuje zadania na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym głównie umowy o dzieło i umowy zlecenie. Warto podkreślić, że praca może być przy tym wykonywana również w oparciu o kontrakt menedżerski.
Choć nie został on szczegółowo opisany w Kodeksie cywilnym, to jednak właśnie w tym zbiorze przepisów należy szukać informacji o jego istocie. Oznacza to, że praca na kontrakcie menedżerskim a na umowie o pracę równi znacznie się warunkami zatrudnienia. Zastosowanie mają w nim bowiem przepisy związane z umowami nienazwanymi, do których stosuje się przepisy regulujące umowę zlecenia.
Strony umowy kontaktu menadżerskiego
Kto może być stroną umowy przy kontrakcie menadżerskim? Ponieważ ta forma zatrudnienia ma zastosowanie przy zatrudnieniu pracowników, którzy mają zarządzać zakładem pracy, jedną ze stron zawsze musi być właściciel firmy, drugą zaś kandydat posiadający określone umiejętności lub doświadczenie. Na podstawie podpisanej umowy zostaje on upoważniony do podejmowania czynności prawnych czy też faktycznych, które są niezbędne do tego, aby prowadzić firmę. Zgodnie z takim zapisem należy wskazać, że menadżer najczęściej samodzielnie podejmuje decyzje dotyczące zakładu pracy i jednocześnie jest za nie odpowiedzialny (to on ponosi skutki swoich decyzji, nie zaś jego pracodawca).
Umowa kontraktowa, jak każdy tego rodzaju dokument, powinna zawierać niezbędne dane obu stron, a także indywidualne ustalenia. Z tego względu nie istnieje stały wzór kontraktu menedżerskiego, a jedynie ogólne obszary, jakich powinny dotyczyć poszczególne zapisy.
- celach i zadaniach, które menadżer ma realizować,
- zakresie jego obowiązków,
- wynagrodzeniu, jakie otrzyma za wykonaną pracę,
- czasie trwania umowy i sposobach (również terminie) jej rozwiązania.
Niepisaną zasadą jest przy tym to, że menedżer zobowiązuje się zawsze do tego, aby starannie zarządzać przedsiębiorstwem. Jego celem jest przy tym najczęściej osiągnięcie pewnych założonych wyników finansowych.
Kontrakt menadżerski a ZUS – czy z korzyścią dla przedsiębiorcy?
Warto zauważyć, że co do zasady kontrakt menedżerski jest bardzo korzystny dla przedsiębiorcy. Przede wszystkim może on uwolnić się od konieczności doglądania przedsiębiorstwa, gdyż ten typ umowy to umowa starannego działania. Efekty, o których była mowa wyżej, zależą bowiem najczęściej od wielu czynników, tym choćby ekonomicznej sytuacji w kraju. Nie zwalnia to jednak menedżera od tego, aby wykorzystał on swoją wiedzę i umiejętności w taki sposób, aby wypracować jak najlepsze efekty. Często zdarza się, że to właśnie za osiągnięte efekty finansowe może on liczyć na premię.
Menedżer może być oczywiście zatrudniony nie tylko na kontrakcie, jednak jest to rozwiązanie stosunkowo częste i wygodne dla zarządzających.
A jak wygląda kwestia składek ZUS na kontrakcie menedżerskim? Prawo nie jest jednoznaczne w tej kwestii, co wprowadza pewne zamieszanie, zwłaszcza w przypadku współpracy z osobami już prowadzącymi przedsiębiorstwo. Z jednej strony sądy nie traktują kontaktu menedżerskiego jako podstawy podlegania ubezpieczeniom, bo ujmują go w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, co skutkuje odprowadzaniem składek samodzielnie przez menedżera.
Z kolei sam ZUS zalicza takie umowy do umów nienazwanych, które obowiązują podobne zasady jak w przypadku umów zlecenie. Z punktu widzenia ZUS to spółka powinna opłacać składki za zarządzającego zatrudnionego na kontrakcie menedżerskim. Sprawa jest prostsza, jeśli osoba na kontrakcie nie posiada działalności gospodarczej, gdy jednak ją prowadzi, kwestię podatków warto dokładnie wyjaśnić.
Dla kogo praca na kontrakcie menadżerskim?
Kontrakt menedżerski jest ciekawym rodzajem umowy, ponieważ może w sobie łączyć zalety umów o pracę z umowami zlecenie. Przede wszystkim zatrudnienie na kontrakt nie obliguje managera do świadczenia pracy w ściśle określonych godzinach, dlatego może on swobodnie dysponować własnym czasem pracy i ustalać grafik np. również pod zobowiązania prywatne i rodzinne.
Praca na kontrakcie jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które najlepiej czują się w swobodnej pracy, gdzie mają pełną decyzyjność, dużą odpowiedzialność, a także znaczący wpływ na osiągane efekty.
Praca na kontrakt – zasady
Umowa managerska jest specyficzną formą zatrudnienia, dlatego przed jej podpisaniem warto najpierw ustalić wszystkie obowiązki i uprawnienia, które będą z niej wynikały. Poza określeniem wysokości wynagrodzenia i terminu ewentualnego wypowiedzenia umowy należy również ustalić takie kwestie jak prawo do płatnego urlopu, wynagrodzenie z tytułu zwolnienia lekarskiego, premie okresowe, możliwość skorzystania z tzw. opieki nad dzieckiem, wysokość diety podczas wyjazdów służbowych itp.
Kontrakt menedżerski - wady i zalety
Kontrakt menedżerski różni się od innych umów – zarówno od umowy o pracę, jak i umów cywilnoprawnych. Choć zastosowanie mają do niego przepisy o umowie zlecenia, warto zauważyć, że strony mogą w dokumencie zawrzeć takie elementy, na podstawie których pracownikowi będą przysługiwały uprawnienia pracownicze (np. urlop, możliwość korzystania z odpłatnych zwolnień lekarskich). Pod tym względem zatem umowa tego typu znacząco różni się od zlecenia. Co więcej, w kontrakcie menedżerskim bardzo często znaleźć można dodatkowy zapis, który zakazuje pracownikowi wykonywania działalności konkurencyjnej.
Kontrakt menedżerski różni się również od umowy o pracę. Podstawowa różnica dotyczy tego, że pracownik de facto nie wykonuje poleceń służbowych. To on decyduje i ponosi konsekwencje swoich decyzji. Bardzo często, aby wykonać swoją pracę w sposób prawidłowy, nie pracuje on w stałych godzinach. Te kwestie dla wielu osób są bardzo istotne i korzystne w codziennej pracy. Ponadto, różnica wyraża się również we wspomnianej już odpowiedzialności, z którą menedżer musi się liczyć. Wszystko to sprawia, że w efekcie taka umowa znacząco różni się zarówno od umowy o pracę, jak i umów cywilnoprawnych.
Z tego względu dobrze jest zabezpieczyć kwestię rozwiązania umowy konkretnymi zapisami, np. o obowiązującym czasie wypowiedzenia.
Kolejną wadą takiej umowy jest nieograniczona odpowiedzialność menedżera za szkodę. Dodatkowo może wystąpić zakaz konkurencji czy klauzula poufności. Równie istotną wadą jest brak ochrony, jaka standardowo wynika z umowy o pracę, jak np. płatny urlop czy wynagrodzenie chorobowe.
Kontrakt menadżerski powinien być również spisany w ten sposób, aby nie sugerował pracy na klasycznej umowie o pracę, ponieważ może to spowodować, że pracownik w przyszłości będzie mógł wszcząć proces sądowy z pracodawcą o ustalenie stosunku pracy.
To może Cię również zainteresować