Spis treści
Osoby mające podpisaną umowę o pracę mogą liczyć na szereg przywilejów. Jednym z nich jest fakt, że wszystkie święta przypadające w dzień wolny sprawiają, że wymiar czasu pracy zmniejsza się o 8 godzin.
W praktyce oznacza to, że pracownicy mogą liczyć na dodatkowy dzień wolny, który mogą wykorzystać w innym terminie, nie później jednak niż do końca okresu rozliczeniowego. Co warto wiedzieć?
Do kiedy można wykorzystać dodatkowy dzień wolny?
Zgodnie z przepisami, dzień wolny od pracy pracodawca powinien wyznaczyć do końca okresu rozliczeniowego. Podmiot zatrudniający jest odpowiedzialny za ustalenie harmonogramu pracy i nie musi się przy tym konsultować ze swoim podwładnym. Takie działanie nie jest przypadkowe. Pracodawca musi zapewnić płynność wykonywania zadań w firmie, która nie może prosperować, jeśli braki kadrowe są zbyt duże.
Plusem uregulowania tej kwestii w ten sposób jest to, że pracownik nie musi składać wniosku o udzielenie mu dnia wolnego z uwagi na przypadające w sobotę święto. Z drugiej strony, co również należy podkreślić, nie ma kodeksowych przeciwwskazań, aby to pracownicy wystąpili z inicjatywą i zaproponowali termin odbioru dnia wolnego. W takiej sytuacji konieczne jest jednak porozumienie się z pracodawcą i wspólne uzgodnienie terminu.
Komu nie przysługuje dzień wolny?
Zgodnie z artykułem 130 § 21 Kodeksu pracy w Polsce, jeśli święto wypadnie w dniu, który jest dla pracownika zgodnie z jego grafikiem dniem wolnym (w ramach standardowego pięciodniowego tygodnia pracy), to nie skutkuje to automatycznym zmniejszeniem liczby godzin pracy, które ma wykonać w danym okresie rozliczeniowym.
To oznacza, że jeśli pracownik ma wolne w sobotę (która nie jest dla niego standardowym dniem pracy) i święto przypada w tę sobotę, to nie otrzymuje on automatycznie innego dnia wolnego. Jednak, jeśli w danym okresie rozliczeniowym pracownik przekroczy zaplanowany wymiar czasu pracy z powodu święta, wtedy pracodawca musi przyznać mu dodatkowy dzień wolny. Natomiast pracownicy, którzy nie przekroczą wymiaru czasu pracy lub są zatrudnieni w systemie weekendowym, nie mają prawa do dodatkowego dnia wolnego w takiej sytuacji.
Podsumowanie – o czym należy pamiętać?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, we wszystkie wolne od pracy dni świąteczne obowiązuje zakaz handlu. W praktyce przekłada się to na fakt, że tego dnia nie będą pracowały osoby zatrudnione w sklepach czy punktach gastronomicznych. W bieżącym roku taka sytuacja dotyczyć będzie również 25 i 26 grudnia. To dodatkowe dni wolne, które otrzymają wszyscy zatrudnieni w handlu.