Spis treści
Chciałbyś wyjechać za granicę do pracy na czas sezonu letniego? Sensownym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług sprawdzonej agencji zatrudnienia. Jeżeli dotychczas nie miałeś do czynienia z takimi podmiotami, to dowiedz się, jak sprawdzić, czy wybrana agencja działa legalnie.
sezonowej">Podjęcie pracy sezonowej
Zatrudnianie pracowników sezonowych to dosyć specyficzny proces. Wiąże się z tym wiele kwestii do rozważenia, jak np. specyfika oferty pracy, język obcy, przepisy prawne obowiązujące za granicą, czy nawet kwestie związane z mieszkaniem. Właśnie z tego powodu wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług agencji zatrudnienia. Oferty pracy sezonowej za granicą są często obsługiwane przez podmioty, które mogą zaoferować wsparcie na każdym etapie procesu.
Przez agencję zatrudnienia pewniej?
Aby znaleźć pracę za granicą, możesz np. na bieżąco przeglądać portale z ogłoszeniami pracy. Samodzielne szukanie zatrudnienia za granicą jest jednak ryzykowne. Twoją czujność powinny wzbudzić przede wszystkim ogłoszenia pozbawione szczegółów lub zapewniające o niespotykanie wysokim wynagrodzeniu. Na takie anonse nie warto odpowiadać – prawdopodobieństwo, że służą one wyłącznie wyłudzeniu danych, jest bardzo duże.
Pracy za granicą możesz poszukiwać również przez agencję zatrudnienia. Co prawda, nigdy nie można całkowicie wykluczyć, że zostaniesz oszukany, ale w przypadku nawiązania współpracy z takim pomiotem możesz zrobić wiele, aby upewnić się, że działa on legalnie. Dlatego, jeśli nie masz kontaktów za granicą, lub jest to Twój pierwszy taki wyjazd, to skorzystanie z agencji zatrudnienia będzie dobrym pomysłem.
Umowę podpisz jeszcze w Polsce
Zamierzasz wyjechać do pracy za granicę po raz pierwszy? Zacznij od znalezienia odpowiedniej agencji pracy, która umożliwi Ci bezpieczny wyjazd. Jak to zrobić?
- wpis do Krajowego Rejestru Sądowego
- wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia
Agencja, która dysponuje takimi wpisami, gwarantuje legalność działania i rzetelność świadczonych usług. Współpraca z taką agencją to dobre rozwiązanie dla osób poszukujących pracy za granicą, ponieważ w ramach świadczonych usług taka agencja nie tylko znajdzie dla Ciebie odpowiednią ofertę pracy. Zajmie się także wszystkimi formalnościami, ubezpieczeniem, czy kwestiami podatkowymi obowiązującymi w danym kraju. Często agencje pracy tymczasowej pomagają również w załatwieniu zakwaterowania czy samego transportu na miejsce wykonywanej pracy.
Zwróć uwagę na to, że korzystając z usług agencji zatrudnienia, zawierasz z nią umowę. W Polsce wprawdzie są dopuszczalne umowy ustne, ale dla własnego bezpieczeństwa i dla celów dowodowych, powinieneś pamiętać o tym, aby zawnioskować o pisemną umowę z agencją, będąc jeszcze w kraju. Pracownicy uczciwej agencji nie będą uchylać się od podpisania z Tobą umowy kierującej do pracy (nie umowy o pracę), bo w ten sposób zabezpieczą również swoje interesy. Jak to funkcjonuje?
Jakie elementy muszą znaleźć się w umowie kierującej do pracy?
Z treścią umowy kierującej do pracy powinieneś zapoznać się bardzo dokładnie. Z Twojego punktu widzenia najważniejsze jest to, aby umowa taka zawierała:
- Informacje o pracodawcy – najlepiej, aby została wymieniona nazwa firmy, dla której będziesz pracować;
- Warunki zatrudnienia i wynagrodzenia – sprawdź, czy w umowie została wskazana minimalna liczba godzin, które będziesz musiał przepracować w ciągu miesiąca. Ważne jest też, aby w umowie znalazła się stawka godzinowa, którą będzie zobowiązany zapłacić Ci pracodawca;
- Informacje o ubezpieczeniu zdrowotnym i społecznym, któremu będziesz podlegał.
Wymienione punkty są najważniejsze, ale nie są jedynymi, które muszą znaleźć się w umowie. Załóżmy, że w czasie pracy będziesz miał styczność z żywnością. Wówczas najprawdopodobniej będziesz musiał mieć badania akceptowane przez służby działające w danym kraju. Kto będzie ponosił koszty takich badań? Z Twojego punktu widzenia ważne jest, aby taka kwestia została uregulowana w umowie.
Wyjeżdżając za granicę, jesteś pewien, że praca na Ciebie czeka. Co, jednak gdy będzie inaczej, bo pracodawca np. zamknie firmę? Czy wówczas agencja zatrudnienia, która skierowała Cię do pracy, pokryje koszty Twojego powrotu do kraju? To kolejna informacja, która może mieć dla ciebie istotne znaczenie. Im bardziej szczegółowa będzie umowa, tym lepiej.
Wyszukiwanie ofert pracy sezonowej
Z pewnością praca sezonowa za granicą może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla wielu osób. To doskonała okazja do zarobku, ale również do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego i językowego. Wykorzystując frazy takie jak „praca wakacyjna za granicą”, „praca na wakacje za granicą” czy „praca za granicą na miesiąc”, można znaleźć wiele ciekawych ofert na różnych portalach ogłoszeniowych. Jest to jednak wybór dla osób, które nie obawiają się samodzielnego poszukiwania zatrudnienia za granicą.
Komfort pracy sezonowej - podsumowanie
Decyzja o pracy za granicą na okres letni to jedno, ale komfort i bezpieczeństwo to coś, o czym nie można zapominać. Okresowa praca za granicą wymaga pewnego zaangażowania i odpowiedzialności, ale również zapewnienia odpowiednich warunków przez pracodawcę.
- warunki zatrudnienia,
- wynagrodzenie,
- ubezpieczenie,
- możliwość powrotu do kraju w razie potrzeby.
W przypadku pracy sezonowej za granicą te aspekty są szczególnie istotne. Warto pamiętać, że dobra agencja zatrudnienia powinna mieć na uwadze nie tylko interesy pracodawcy, ale przede wszystkim pracownika.
To może Cię również zainteresować