Spis treści
Mimo jednak podejmowanych działań pracodawcy skarżą się, że na poszukiwania pracowników marnują sporo czasu. Głównym powodem jest to, że zainteresowani nie zjawiają się w terminie na umówionym spotkaniu. Zdarzyło ci się to? Jeżeli nie poinformowałeś o tym odpowiednio wcześniej rekrutera, w przyszłości możesz mieć problem.
Brak wiadomości świadczy o twojej kulturze
Jest mnóstwo powodów, dla których możesz nie zjawić się na rozmowie o pracę. Może zdarzyć się, że tuż po umówieniu się na rozmowę o pracę, dostaniesz ofertę pracy od innego pracodawcy. W dniu rozmowy kwalifikacyjnej możesz również źle się czuć lub otrzymać negatywne informacje o potencjalnym pracodawcy, które to zniechęcą cię do spotkania z nim. Niezależnie od powodu, powinieneś jednak pamiętać, że ktoś – właściciel firmy lub osoby przez niego wskazane – będą na ciebie czekać. Jeżeli nie poinformujesz, że nie przybędziesz na rozmowę, to wyjdziesz na osobę, na której nie można polegać. A tego nie chcesz, prawda? Zmarnujesz również czas rekrutera, który zarezerwował dla ciebie konkretny przedział czasowy, który mógłby poświęcić na spotkanie z inną osobą i przeprowadzić udaną rozmowę kwalifikacyjną.
Twoje nazwisko może trafić na czarną listę
Współcześnie rekrutacji nie przeprowadzają wyłącznie pracodawcy, czy wskazani przez pracodawcę kierownicy konkretnych działów, lecz także agencje zatrudnienia. Te profesjonalnie zajmują się procesami rekrutacyjnymi dla różnych firm, mniejszych i większych, które poszukują pracowników na rozmaite stanowiska. Posiadają bazy kandydatów i kierują ich na rozmowy rekrutacyjne na pasujące do ich profili stanowiska. W swojej codziennej działalności wspomagają się one specjalistycznym oprogramowaniem, a każde nadesłane CV jest archiwizowane. CV może być również oceniane pod różnymi względami, a sam kandydat może również uzyskać pozytywną lub negatywną notę.
Jeżeli nie przyjdziesz na rozmowę kwalifikacyjną i nie poinformujesz o tym pracowników agencji, możesz mieć spory kłopot w przyszłości, gdy będziesz chciał skorzystać z pomocy tych specjalistów lub gdy odpowiesz na inną ofertę, która cię zainteresowała. Dlaczego? W takiej sytuacji nie powinieneś spodziewać się odzewu ze strony agencji zatrudnienia – to, że nie stawiłeś się na rozmowie i nie poinformowałeś o tym, zostanie odnotowane. Czy ty dałbyś kolejną szansę osobie, której nie chciało się nawet zadzwonić, aby poinformować o swojej nieobecności?
Przykładem narzędzia, które wspomaga rekruterów może być np. HRlink:
Niezależnie od sytuacji, w której się znajdujesz, powinieneś pamiętać, że branżowy rynek pracy jest mały. Charakterystyczne nazwisko czy poprzedni pracodawcy, których wymieniłeś CV – dany pracodawca może cię zapamiętać, przestrzegając przez tobą pracodawców, z którymi współpracuje lub ma kontakt. W rezultacie poszukiwania zatrudnienia mogą się przedłużyć o kilka tygodni czy nawet miesięcy. Czy jesteś na to gotowy?
Jak poinformować pracodawcę, że nie będzie cię na rozmowie o pracę?
Pracodawcy najczęściej telefonicznie kontaktują się z osobami, które zamierzają zaprosić na rozmowę w sprawie pracy. W twoim interesie powinno być, aby zapisać taki numer telefonu, a następnie skorzystać z niego, jeżeli okazało się, że nie będziesz mógł przybyć na rozmowę. Pamiętaj przy tym, aby poinformować o tym rekrutera jak najszybciej – być może będzie mógł zmodyfikować swoje plany, przyjąć innego kandydata.
Co w sytuacji, gdy nie zapisałeś sobie numeru telefonu i nie możesz takiego znaleźć na stronie internetowej firmy, do której aplikowałeś? Sensownym rozwiązaniem będzie napisać maila. W ten sposób wiadomość może trafić do osoby, która odpowiada za przeprowadzenie rekrutacji.
Pamiętaj, że właściwie każda próba nawiązania kontaktu będzie lepsza niż jego brak – szkoda, aby twój wizerunek ucierpiał.
To może Cię również zainteresować