Pracownik - prawa i obowiązki

Jak znaleźć pracę pomimo trudności – porady dla pracowników

21 sierpnia 2024

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

4 komentarze
Jak znaleźć pracę pomimo trudności – porady dla pracowników
Zmagasz się z ciągłym poszukiwaniem pracy? Wciąż rozsyłasz CV, a telefon uparcie milczy? Ten przewodnik pomoże Ci zidentyfikować i pokonać trudności na drodze do wymarzonej posady.

Jeżeli miałbyś opisać poszukiwanie pracy, używając przymiotników, to z pewnością na liście znalazłyby się takie, jak: „żmudny”, „męczący” czy „stresujący”. Niestety, mimo że dziś specjaliści mówią o powrocie rynku pracownika (co oznacza, że stanowisk pracy powstaje więcej, niż kandydatów), to jednak o naprawdę dobrą pracę wcale nie jest łatwo. Zwłaszcza, jeśli nie masz za sobą sześciu lat doświadczenia w zawodzie, szeregu dodatkowych kursów i imponującego CV.

„Nie mogę znaleźć pracy...”

Jeśli wypowiadasz te słowa, nie wpadaj w panikę. To, że szukasz pracy i jak na razie się nie udaje, nie oznacza jeszcze porażki. Przede wszystkim, daj sobie prawo do frustracji, ale też zachowaj spokój i lepiej zorganizuj swoje poszukiwania. Zacznij od sprawdzenia krok po kroku, jak znajdujesz oferty i w jaki sposób zgłaszasz chęć kandydatury. Przygotowaliśmy kilka punktów, które mogą dać Ci do myślenia i nieco zmienić Twoje podejście do rekrutacji. 

Jak skutecznie szukać pracy?

Jeżeli codziennie wysyłasz kilkanaście CV i nadal nie spotykasz się z zainteresowaniem pracodawców, warto zastanowić się, czy Twoje poszukiwania nie są zbyt chaotyczne. Oczywiście bywa, że pracy potrzebujemy na już i to jakiejkolwiek, ale z pewnością łatwiej będzie ją zdobyć, jeśli skupisz się na tych obszarach, w których rzeczywiście masz kompetencje lub doświadczenie, zamiast zgłaszać się wszędzie, nie zawracając sobie głowy wymogami czy przystosowaniem CV.

Gdzie pracodawcy szukają pracowników - wyniki ankiety

Wykres z raportu Aplikuj.pl przedstawia miejsca, w których pracodawcy znajdują pracowników. Warto mieć o tym świadomość, poszukując ofert pracy. 

Aby przeanalizować, czy możesz poprawić coś w swoich poszukiwaniach, najpierw odpowiedz sobie na pytania:

  • czy przeglądając ogłoszenia na portalach pracy, korzystasz z filtrów wyszukiwania, by wyświetlić wyłącznie te oferty, które Cię interesują? (np. pełny etat/pół etatu, praca stacjonarna/zdalna, typ stanowiska, np. kierownicze, rodzaj umowy itd.)
  • jakie branże najbardziej Cię interesują i jaki jest Twój poziom umiejętności w danym zakresie (jesteś hobbystą, specjalistą, czy może ekspertem?)
  • czy istnieją portale z ofertami pracy wyłącznie dla Twojej branży (HR, IT, praca w branży medycznej, farmaceutycznej)? Czy korzystasz z nich w swoich poszukiwaniach?
  • czy swoje poszukiwania ograniczasz do portali pracy? Czy piszesz posty w mediach społecznościowych, np. w stosownej grupie na Facebooku (Praca Bielsko) lub rozsyłasz informację wśród znajomych?
  • czy masz założony i zaktualizowany profil na LinkedIn
  • czy w Twojej okolicy odbywają się Targi Pracy? Czy w nich uczestniczysz?
  • jak wyglądają Twoje zgłoszenia do pracy? Czy wysyłasz automatycznie wygenerowaną w portalu wiadomość, dbając tylko o to, by dołączyć CV, czy starasz się napisać przynajmniej jedno zdanie o sobie i swojej chęci podjęcia danej pracy?
  • czy dostosowujesz swoje CV do ofert, na których najbardziej Ci zależy, wymieniając w nim np. osiągnięcia z poprzednich prac, które mogą być szczególnie istotne w danej rekrutacji?
  • czy znajdując atrakcyjną ofertę, interesujesz się pracodawcą? Sprawdzasz, czy ktoś z Twoich znajomych nie pracuje w tym przedsiębiorstwie (np. za pomocą portali LinkedIn czy Facebook)?
  • czy zapoznając się z ogłoszeniem o pracę, uczciwie podchodzisz do oceny swoich kompetencji i określasz, czy Twoja kandydatura odpowiada wymaganiom, zanim wyślesz zgłoszenie?
  • czy wysyłasz CV na oferty pracy, które nie są dla Ciebie jasne z nadzieją, że dowiesz się więcej na rozmowie albo nauczysz się wszystkiego, kiedy będzie trzeba?

Na te ostatnie dwa pytania warto odpowiedzieć sobie otwarcie, nawet jeśli ograniczy to znacznie liczbę Twoich aplikacji. Pamiętaj, że rekrutacja to nie loteria, w której kupując więcej losów, zwiększasz swoje szanse. Lepiej poświęcić trochę czasu np. na napisanie krótkich, zachęcających wiadomości do pracodawcy lub dostosowanie CV do tych ofert, które są dla Ciebie odpowiednie, niż rozsyłać aplikacje gdzie się da z nadzieją, że wreszcie nastąpi cud. Wykorzystuj dostępne możliwości, ale działaj z głową.

Szukasz pracy?

Specjalista ds. zakupów

PONAR Wadowice S.A.

  • Wadowice
Dodana

Pakowacz/pakowaczka -> 3 zmiany -> Oleśnica

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 4 800-5 100 zł brutto / mc
  • Dobroszyce
Dodana
Dodana

STOLARZ – STYCZEŃ 2025- Produkcja domków drewnianych - Praca Niemcy

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

  • Niemcy
Dodana
Dodana

Praca (nie) dla każdego

Otwartość na nowe doświadczenie i gotowość do nauki to oczywiście pożądane cechy u pracownika, ale gdy zależy Ci na znalezieniu dobrej pracy, warto wykazać również odrobinę pokory. Zgłaszanie się na stanowiska, o których nie masz zielonego pojęcia, to przysłowiowy strzał w kolano i strata czasu. Nawet jeśli dana praca brzmi na łatwą do nauki i przyjemną, a wiąże się z kusząco wysokimi zarobkami, najpierw poszukaj o niej więcej informacji, zanim zdecydujesz się aplikować. Zwykle okazuje się, że takie stanowisko wymaga bardziej skomplikowanych umiejętności, niż może Ci się wydawać.

Co innego, jeśli w ogłoszeniu firma zaznacza, że szuka osób do przeszkolenia i bez doświadczenia, wówczas oczywiście warto próbować. W przeciwnym razie lepiej poszukać atrakcyjnych ofert, które nie są nam obce, niż stracić cenny czas na rekrutację, w której nie mamy za wiele szans na zatrudnienie.

Przykład?
Kobieta, która o kilku lat pracuje w hotelarstwie, aplikuje na stanowisko specjalisty ds. social mediów. W rozmowie telefonicznej z rekruterem argumentuje, że na co dzień korzysta z Facebooka, Instagrama i TikToka do celów prywatnych, więc ma świetną znajomość tych platform, mimo braku doświadczenia.

Jak myślisz, czy rekruter potraktuje jej kandydaturę poważnie? Raczej nie. Zajmowanie się kanałami social media to znacznie więcej, niż pisanie postów i tworzenie filmików, nie bez powodu firmy szukają specjalistów, zamiast zajmować się tym we własnym zakresie. 

A zatem skoncentruj się na poszukiwaniu pracy w branżach, które znasz i rozumiesz, albo, jeżeli chcesz się przebranżowić, odpowiadaj na oferty z możliwością doszkalania się. W przypadku braku interesujących wakatów lepiej rozszerzyć poszukiwania np. o LinkedIn i media społecznościowe, niż marnować czas na nieadekwatne do naszych umiejętności rekrutacje (mowa tu również o pracach poniżej Twoich kompetencji).

Niektóre trudności ze znalezieniem pracy mogą wynikać z zewnętrznych czynników, takich jak konkurencja na rynku pracy czy stan gospodarki. Inne jednak zależą od Ciebie i dlatego dobrze jest zrobić wszystko, co w Twojej mocy, by kandydatura przyciągnęła uwagę pracodawców. Dobra rada? Zacznij od swojej wizytówki, czyli CV.

Czy twoje CV jest profesjonalne?

CV to najważniejszy element Twojego zgłoszenia do pracy. To właśnie ten dokument pracodawca otrzymuje od Ciebie w odpowiedzi na zamieszczone ogłoszenie. Jeżeli zatem chcesz zainteresować nim rekrutera, musisz go sporządzić najlepiej, jak umiesz. Eksperci podkreślają, że dziś nie liczy się tylko zamieszczenie informacji o wykształceniu czy zawodowym doświadczeniu, lecz także szata graficzna. Czy jesteś pewien, że przygotowujesz swoje CV zgodnie z obowiązującymi standardami?

Dobre CV - wskazowki

Źródło: Centrum Aktywizacji Zawodowej w Świnoujściu (https://caz.swinoujscie.pl/poradniki/prawidlowe-cv-jak-je-napisac/).

W przypadku osoby poszukującej pracy, która sama przygotowała swoje CV, trudno o obiektywizm. Dlatego dobrym pomysłem jest skorzystać z pomocy specjalistów. Na rynku działa wielu doradców zawodowych, którzy – po zapoznaniu się z przygotowanymi przez ciebie dokumentami – będą w stanie ci doradzić, powiedzą, co powinieneś zmienić, jak zmodyfikować CV, aby było ono czytelniejsze, podkreślało Twoje atuty czy po prostu zwracało uwagę. Jeżeli nie masz funduszy, by skorzystać z takiej eksperckiej pomocy, spróbuj napisać na grupach społecznościowych poświęconych poszukiwaniu pracy, kadrom i wspieraniu rozwoju kariery zawodowej - być może znajdzie się tam dobra dusza, która zgodzi się nieodpłatnie przejrzeć Twoje CV i udzielić kilku wskazówek.

Gdy brak ci doświadczenia zawodowego

Nie zawsze problem tkwi w sposobie przygotowania dokumentów aplikacyjnych – zdarza się, że telefon milczy, bo choć możesz się pochwalić wiedzą branżową, nie masz żadnego doświadczenia zawodowego. Z pewnością nie raz słyszałeś, że dziś z punktu widzenia pracodawców to właśnie doświadczenie jest cenniejsze niż wykształcenie.

Mamy więc do czynienia z odwiecznym błędnym kołem: nie mam doświadczenia, bo nie mogę znaleźć pierwszej pracy; nie mogę znaleźć pracy, ponieważ nie mam doświadczenia... Na szczęście są na to sposoby.

Jak zdobywać doświadczenie - infografika

Jeżeli nie możesz pochwalić się żadną pracą związaną z poszukiwaną posadą, zainwestuj swój czas i spróbuj tych rozwiązań:

  • Praktyki płatne lub bezpłatne – to krótkoterminowe doświadczenie zawodowe w firmie, które pozwala zdobyć praktyczne umiejętności, często jako część edukacji lub na początku kariery.
  • Staże zawodowe – dłuższa forma praktycznej nauki w firmie, która często kończy się możliwością zatrudnienia na stałe, zapewniając intensywne szkolenie w konkretnym zawodzie. Na taki staż dostaniesz się np. poprzez rejestrację jako bezrobotny w Urzędzie Pracy i wypełnienie odpowiedniego wniosku.
  • Własne projekty – samodzielnie realizowane inicjatywy, które pozwalają na rozwój umiejętności i stworzenie portfolio, niezależnie od formalnego zatrudnienia.
  • Zlecenia dla freelancerów – praca na zasadzie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło, zlecenia pozyskujesz we własnym zakresie od różnych klientów i realizujesz je zwykle zdalnie. Istnieją platformy, na których możesz szukać takich zleceń, np. Oferteo, Useme.
  • Wolontariat – dobrowolna, nieodpłatna praca na rzecz organizacji lub społeczności, która pozwala zdobyć doświadczenie, rozwijać umiejętności i pomagać innym. Jeżeli interesuje Cię taka ścieżka, polecamy nasz artykuł: Jak zostać wolontariuszem?

Jak widzisz, zdobycie doświadczenia wcale nie jest trudne – masz kilka możliwości, a każde rozwiązanie jest dobre, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie zatrudnienia.

Długa przerwa w zatrudnieniu – czy to może być przeszkoda?

Przerwy w zatrudnieniu najczęściej dotyczą kobiet po urlopie macierzyńskim, które zdecydowały się przez pewien czas skupić się na opiece nad dzieckiem. Ale nie tylko - bywa, że dłuższa przerwa spowodowana jest chorobą i leczeniem bądź dłuższym wyjazdem za granicę. Bez względu na przyczynę, powrót po kilku (lub nawet kilkunastu) latach na rynek pracy z pewnością nie jest łatwy – w każdej branży zachodzą większe lub mniejsze zmiany, co jeszcze bardziej utrudnia znalezienie zatrudnienia. Jesteś właśnie w takiej sytuacji? Musisz pamiętać o kilku kwestiach.

Jeżeli przez okres, gdy nie pracowałeś, dokształcałeś się i starałeś się być na czasie w kontekście swojej branży, to warto o tym poinformować potencjalnego pracodawcę podczas rekrutacji. Taka informacja może być dla niego bardzo cenna – będzie wiedział, że starałeś się być aktywny i jesteś na bieżąco.

Natomiast w przypadku, gdy na pewien czas odsunąłeś się od życia zawodowego i samorozwoju, czas jak najszybciej nadrobić braki. W liście motywacyjnym możesz poinformować, skąd wynikła przerwa, podkreślając jednocześnie swoje atuty i plan na dalszy rozwój kariery zawodowej. Przygotowując list motywacyjny, możesz go napisać w taki sposób, aby w pierwszej kolejności rekruter zaznajomił się z twoimi kompetencjami i umiejętnościami, a nie okresami zatrudnienia. Pamiętaj też, że pytanie o przerwę w zatrudnieniu z pewnością pojawi się na rozmowie kwalifikacyjnej, zatem warto przygotować na nie odpowiedź.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci znaleźć i otrzymać pracę, na której Ci zależy. Powodzenia!

To może Cię również zainteresować

Co zrobić, kiedy nie możesz znaleźć pracy?

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego mam problem ze znalezieniem pracy?

Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak nieaktualne umiejętności, nieprofesjonalne CV czy ograniczona sieć kontaktów zawodowych.

Co zrobić, gdy nie mogę znaleźć pracy?

Przeanalizuj swoją sytuację, zaktualizuj swoje CV i list motywacyjny, rozszerz sieć kontaktów i aktywnie szukaj ofert pracy w różnych źródłach.

Jakie są najczęstsze trudności ze znalezieniem pracy?

Niektóre trudności to konkurencja na rynku, brak doświadczenia, nieaktualne umiejętności i niewłaściwie przygotowane dokumenty aplikacyjne.

Jak znaleźć pracę, jeśli nie mam doświadczenia?

Zacznij od staży, praktyk lub wolontariatu, aby zdobyć doświadczenie i kontakty. Również warto uwydatnić swoje umiejętności i edukację w CV.

Czy warto korzystać z agencji rekrutacyjnych, aby znaleźć pracę?

Tak, agencje rekrutacyjne mogą pomóc w znalezieniu odpowiednich ofert pracy, szczególnie dla specjalistycznych stanowisk.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista digital marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma prawie 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

4 komentarze

Adrian

Adrian

Zawsze inteligencja to nie jedyna rzecz, ale to mocna podstawa sukcesu. Chrzanów przecież leży w takiej lokalizacji gdzie pracę można szukać po małopolsce i śląsku.
Felek

Felek

Prawda jest taka, że w każdym mieście Małopolski szuka się pracy podobnie wykorzystując do tego celu porady przedstawione w wielu artykułach oraz możliwości portali, urzędów i agencji.
doradca agencji

doradca agencji

Czasami nie tak łatwo znaleźć pracę i to nie tylko w Chrzanowie. Gdybyś szukał pracy w Warszawie- miałbyś ją bardzo szybko. Szukaj dalej, bądź optymistą a znajdziesz pracę.
Nestor

Nestor

Prawdą jest, że wady i zalety każdej propozycji muszą zostać przedyskutowane przed podjęciem działań. Ale równie ważne jest, aby nie przesadzać z problemem. Może to prowadzić tylko do zamieszania. Poszukiwanie pracy w Małopolsce związane jest z wieloma możliwościami.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.