Spis treści
Może czas wypróbować jedną z metod, która została opracowana z myślą o poprawie produktywności w czasie pracy? Poznaj technikę Pomodoro.
Na czym polega technika Pomodoro?
Jak każda technika zarządzania czasem, również technika Pomodoro została tak opracowana, że 60 minut zostało podzielone na okresy przeznaczone na pracę i odpoczynek. W przypadku pracowników biurowych, którzy pracują przy komputerze, krótkie, ale regularne odpoczynki są bardzo ważne – pozwalają odpocząć oczom, czy chwilę się poruszać.
W przypadku Pomodoro godzina jest podzielona na dwa odcinki przeznaczone na pracę po 25 minut i dwie przerwy, każda po 5 minut. W cyklach 25-minutowych ważne jest również usunięcie wszelkich rozpraszaczy, jak np. wyciszenie telefonu, wyłączenie powiadomień mailowych i innych. Po czterech 30-minutowych cyklach wskazane jest zrobienie sobie dłuższej przerwy, która powinna trwać od 15 do 30 minut.
Krótka przerwa to problem?
Jak się okazuje, osoby, które zetknęły się z techniką Pomodoro po raz pierwszy, za najtrudniejsze uznały robienie sobie wspomnianych krótkich, bo 5-minutowych przerw. Dlaczego? Okazuje się, że większość z nas jest w stanie skoncentrować się na wykonywanych zadaniach dłużej niż przez 25 minut. Problem jednak w tym, że wówczas, gdy nie zrobimy sobie przerwy, możemy być bardzo zmęczeni i mało wydajni.
Technika Pomodoro została tak opracowana, aby każdy zainteresowany mógł w wydajny sposób pracować przez cały dzień. Krótkie okresy, podczas których należy się skupić, są przeplatane krótszymi i dłuższymi przerwami. Nie należy ich lekceważyć. Czujesz, że mógłbyś popracować dłużej niż 25 minut? W początkowej fazie wdrażania do pracy techniki Pomodoro mimo wszystko zrób przerwę – choćby z ciekawości, aby sprawdzić, jak twój umysł i ciało będzie reagować na kolejne 25-minutowe wyzwanie. Z biegiem czasu można spróbować zmian w schemacie i zastosować np. 40-minutową pracę i 5 minut przerwy.
Źródło obrazka: http://www.daimanuel.com/2015/10/30/how-can-a-tomato-timer-and-the-pomodoro-technique-get-me-fit-at-work/
Aplikacja na komputer, alarm w telefonie czy może samodzielne pilnowanie czasu?
W przypadku techniki Pomodoro na pewno nie sprawdzi się samodzielne pilnowanie czasu – zdecydowanie lepiej, jeżeli będziesz ustawiał sobie alarm w telefonie. Jeszcze lepiej, gdy zdecydujesz się na jedną z wielu aplikacji stworzonych z myślą właśnie o pracy w systemie Pomodoro. W ten sposób otrzymasz np. dźwiękową lub obrazkową informację, że czas zrobić przerwę. Jeżeli wiesz, że będziesz miał trudność z oderwaniem się od komputera po 25 minutach pracy, to dobrze zrobisz, instalując aplikację z funkcją blokady pulpitu. W ten sposób nie będziesz miał wyjścia – będziesz musiał oderwać się od komputera.
Pomodoro to nie jedyna technika zarządzania czasem
Nie jest powiedziane, że technika Pomodoro przypadnie ci do gustu. Właśnie dlatego powinieneś wiedzieć, że to nie jedyna technika stworzona z myślą o zarządzaniu czasem. Może czas poznać również inne, aby wybrać tę najlepszą? Wówczas praca powinna być czystą przyjemnością. Poniższy film może być świetną inspiracją do zmian w swoim dotychczasowym zarządzaniu czasem:
Zarządzanie swoim czasem, czy to w pracy na etacie, czy we własnym biznesie to klucz do osiągnięcia sukcesu. Warto poszukać odpowiedniej metody, która pozwoli na maksymalne wykorzystanie czasu, który jak wiadomo jest najcenniejszą rzeczą, jaką mamy.
To może Cię również zainteresować