Spis treści
To właśnie cechy charakteru wyznaczają predyspozycje człowieka do danego zawodu. Wpływają one na preferencje tego, co się lubi, jakimi ludźmi chce się otaczać w życiu oraz w jakich warunkach jednostka czuje się komfortowo, a gdzie ten komfort jest jej odbierany. Wskazuje również na to, w czym jest się perfekcyjnym, a których działań lepiej się nie podejmować.
4 typy osobowości wg Hipokratesa
Grecki lekarz Hipokrates podzielił ludzi na cztery typy osobowości, należą do nich:
- sangwinik – optymista,
- melancholik – myśliciel,
- choleryk – impulsywny,
- flegmatyk – powolny.
Poniżej opisujemy szerzej poszczególne 4 typy osobowości, ze wskazaniem na to, czym się charakteryzują.
Sangwinik jest z natury pogodny i uśmiechnięty. Osoby posiadające tę osobowość lubią znajdować się w towarzystwie, gdzie mają zawsze wiele do powiedzenia. Sangwinik – kto to właściwie jest? Sangwinika można scharakteryzować jako kogoś, kto żyje chwilą. Jednak taki typ osobowości cechuje się również tym, że jest zapominalski. Często podejmuje się wielu spraw jednocześnie, nie będąc w stanie wszystkich pokończyć. Sangwinik to egocentryk, nie widzi on swoich słabych stron, często ulega emocjom.
Melancholik to bardzo uczuciowy typ. Jednocześnie to perfekcjonista pod każdym względem, wszystko musi mieć zrobione idealnie. Odpowiednia praca dla melancholika to zapewne ta związana z dużą sferą wolności. Osoby z takim typem osobowości są introwertykami, lubią spędzać czas we własnym towarzystwie. W głowie mają milion myśli i pomysłów. Melancholik jest dobrym analitykiem. Często posiada on wiele talentów: może być uzdolniony muzycznie lub być filozofem. Melancholicy są wiernymi przyjaciółmi, potrafią słuchać innych, chętnie służą radą i pomocą w potrzebie. Niejednokrotnie są to osoby bardzo wrażliwe i empatyczne. Łatwo popadają w depresję, przez swoją emocjonalność. Melancholik często wszystkie informacje bierze do siebie. Bywa, że miewa niskie poczucie wartości.
Choleryk to urodzony przywódca, ma w sobie spore pokłady energii. Uwielbia przejmować inicjatywę, jakby mógł, cały czas by coś zmieniał. Osoby z tą cechą charakteru mają silne przekonanie o swojej racji, dlatego gdy sobie coś postanowi, trudno go od tego odwieść. Również ciężko jest im przyznać rację innym ludziom. Takie osoby wzbudzają zaufanie wśród innych. Cholerycy to jednostki dominujące, niezależne i samowystarczalne, lubią mieć nad wszystkim kontrolę. Nie potrafią podporządkować się innym, nieświadomie ranią innych, wydając zbyt pochopne opinie na czyjś temat. Cholerycy są bardzo impulsywni.
Flegmatyk to uważny obserwator. Jest on pogodny i potrafi zażartować, jeśli jest ku temu okazja. Osoby z tą cechą osobowości są zrównoważone, opanowane, wręcz powściągliwe w wyrażaniu opinii. Zwykle są one życzliwe i miłe. Chętnie niosą pomoc innym i mają w sobie dużo cierpliwości. Z takimi osobami łatwo się żyje, dlatego też flegmatycy mają wielu przyjaciół. Należy również zaznaczyć, że flegmatycy nie lubią zmian. Dla osób z boku mogą sprawiać wrażenie leniwych. Do działania potrzebują zachęty, nie są skłonne do podejmowania ryzyka.
Umiejętność rozpoznania dominującego typu osobowości może być naprawdę przydatna w rekrutacji i biznesie. Na poniższym podcaście można usłyszeć, jak wykorzystują tę wiedzę wobec klientów handlowcy:
Rzadko się zdarza, żeby jedna osoba miała tylko jeden typ osobowości. Najczęściej są one mieszane. Naturalne połączenia osobowości to sangwinik-choleryk i flegmatyk-melancholik. Można spotkać się z połączeniami uzupełniającymi, takimi jak choleryk-melancholik, flegmatyk-sangwinik. Zdarzają się również połączenia przeciwstawne, zalicza się do nich sangwinika-melancholika i choleryka-flegmatyka.
Typy osobowości a Twoje predyspozycje zawodowe
Dowiedz się jak to, jaki masz typ charakteru może wpływać na predyspozycje zawodowe?
Sangwinik chętnie podejmuje inicjatywę. To jednostka spontaniczna, która potrafi zarazić innych dobrą energią. Potrafi zachęcić do współpracy, ma dar przekonywania oraz łatwość w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi. Bywa jednak niezorganizowany, łatwowierny i nie znosi krytyki. Dlatego też dobrą pracą dla osób z takimi cechami charakteru będzie np. sprzedawca, coach lub aktor, gdyż tam ma on kontakt z innymi i na pewno nie popadnie w nudę lub rutynę.
- sprzedawca,
- nauczyciel,
- przedstawiciel handlowy,
- doradca personalny,
- coach,
- animator kultury.
Melancholik w pracy to osoba, która ceni sobie indywidualizm, swobodę działania. Jest dokładny w tym, co robi, dba o ład i porządek w swoim otoczeniu i zawsze kończy to, co zaczyna. Osoby, które są melancholikami, najlepiej odnajdują się w zawodach, gdzie są liczby, schematy i wykresy. Idealną branżą dla nich będzie księgowość czy bankowość. Równocześnie ten typ osobowości często posiada różne talenty artystyczne. Dlatego ścieżka zawodowa może pokierować melancholika w stronę artysty: malarza lub na przykład muzyka.
- urzędnik państwowy,
- bibliotekarz,
- osoba sprzątająca,
- fakturzysta/księgowy,
- farmaceuta,
- bibliotekarz.
Choleryk, jak już zostało wcześniej wspomniane, jest idealnym przywódcą. Dlatego osoby o takim typie osobowości mogą, a nawet chcą ubiegać się o wyższe stanowiska. Choleryk ma dobre umiejętności zarządzania ludźmi oraz wykazuje się zdolnościami organizacyjnymi. Osoby o takiej osobowości lubią mieć nad wszystkim kontrolę, dlatego bardzo często popadają w pracoholizm. Choleryk sprawdzi się idealnie na wszelkich kierowniczych stanowiskach.
- kierownik,
- prawnik,
- menadżer,
- dyrektor przedsiębiorstwa,
- policjant.
Flegmatyk w pracy najlepiej czuje się na stanowiskach, na których ma pokazane dokładnie, co ma robić. Dobrze radzi sobie z zadaniami, które wymagają precyzji i analitycznego myślenia. Dzięki swoim cechom charakteru świetnie odnajduje się w administracji publicznej, banku czy korporacjach, gdzie może wykonywać te same, schematyczne czynności, czuje się wtedy pewnie i stabilnie. Niepewnie czuje się w pracy, która wymaga ciągłych, dynamicznych zmian i dostosowywania się do np. nowych technologii.
- mediator,
- psycholog,
- pisarz,
- krytyk literacki,
- socjolog,
- pracownik naukowy.
Wpływ osobowości zawodowej na poziom zadowolenia z pracy jest ogromny. Warto określić, jaki masz typ charakteru, by dobrze poznać typy osobowości kształtujące Twój przyszły profil zawodowy. Co więcej, znajomość charakterystyki typów osobowości nie tylko ułatwia, ale również usprawnia zrozumienie zachowania ludzi z otoczenia.
Test na typy osobowości zawodowej
Jeżeli nie wiesz jeszcze, jaki masz typ osobowości, najlepiej sprawdzić to, wykonując test, nie są one trudno dostępne. W Internecie znaleźć można wiele ciekawych testów, które zwykle składają się z kilkudziesięciu pytań. Czasem pytania mają formę zdań do dokończenia. W testach zaznacza się swoją reakcję na określone sytuacje, najczęściej dotyczą one życia codziennego. Przejście przez taki test zajmuje około 10 minut. Po rozwiązaniu testu/zaznaczeniu odpowiedzi generowany jest wynik, określający predyspozycje człowieka do konkretnego zawodu.
Popularny test na osobowość zawierający aż 90 pytań nazwany testem Hollanda od nazwiska amerykańskiego psychologa, emerytowanego profesora socjologii na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore. J.L. Holland określił następujące typy osobowości zawodowej: R-Typ realistyczny, T- Typ Tradycjonalista, I- Typ Inicjator, B-Typ badawczy, A – Typ artystyczny, S- Typ społeczny.
Na poniższej prezentacji omówiono szczegółowo podział osobowości zawodowych wg J. Hollanda:
Typy osobowości nie selekcjonują ludzi na lepszych i gorszych. Każdy z wymienionych typów osobowości określa, jaki masz typ charakteru i jak efektywnie możesz wykorzystać go w środowisku pracy. Świadczy to o naszej wyjątkowości. Daje, wskazówkę jak radzić sobie z danym temperamentem będąc w różnych sytuacjach. Istotna jest wiedza na temat tego, jakie cechy nas opisują. Dzięki tej wiedzy jesteśmy w stanie wybrać odpowiednią ścieżkę kariery, a wykonując test na osobowość, możemy łatwiej dopasować nasz charakter do konkretnego zawodu. Trzeba również pamiętać, że to jaki masz typ charakteru, nie musi całkowicie determinować Twojej drogi zawodowej. Możesz pracować nad sobą, zdobywać wiedzę i umiejętności, by lepiej poznać swój ukryty potencjał w drodze do zawodowego sukcesu.