Spis treści
Praca jako operator koparki to praca o charakterze usługowym. Zawód ten wiąże się z obsługą maszyn do robót ziemnych. Operator koparki wykonuje pracę na budowach i w górnictwie, gdzie koparka jest wykorzystywana najczęściej do prac przeładunkowych. Zatrudnienie można znaleźć głównie w firmach budowlanych albo decydując się na własną działalność gospodarczą.
Operatorzy koparek są bardzo pożądaną współcześnie grupą zawodową. Ze względu na stale rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie zarobki operatora koparki stają się coraz wyższe. Rośnie także liczba specjalistycznych kursów, dających możliwość zdobycia uprawnienia na koparkę.
Praca na tym stanowisku jest bez wątpienia pracą odpowiedzialną – operator koparki musi mieć na uwadze bezpieczeństwo osób przebywających w rejonie miejsca pracy. Ponadto praca operatora koparki to stosunkowo niebezpieczne zajęcie – pracuje się w miejscu, w którym mogą zdarzyć się różne wypadki, związane z prowadzonymi pracami, na przykład obsunięcie się ziemi lub porażenie prądem podczas pracy przy liniach elektroenergetycznych.
Miejscem pracy dla osoby wykonującej pracę operatora koparki jest głównie kabina koparki, ale też plac budowy. Praca może odbywać się w systemie jedno-, dwu-, lub trzyzmianowym. Osoba na tym stanowisku musi wykazywać się zdolnościami takimi jak: szybkie podejmowanie decyzji, precyzja, doskonała koncentracja oraz myślenie przestrzenne. Wbrew pozorom operator koparki nie jest wyłącznie pracownikiem fizycznym. W jego pracy przydatne są także podstawy fizyki – operator koparki musi często oszacować czy dana maszyna uniesie zadany ciężar i da radę przenieść go precyzyjnie na wyznaczone miejsce. Praca operatora koparki jest najczęściej nadzorowana przez przełożonego np. brygadzistę czy inżyniera robót, jednak wymaga dużej samodzielności.
Operator koparki – specjaliści w cenie
Nowe inwestycje – remonty, budowanie domów i innych obiektów infrastruktury budowlanej, wiążą się z większym zapotrzebowaniem na specjalistów obsługujących koparki. Co trzeba zrobić, by uzyskać uprawnienia na koparkę? Jeśli chcesz wykonywać ten zawód, nie jest potrzebne wykształcenie wyższe. Osoba na tym stanowisku musi mieć jednak ukończone 18 lat oraz, a co najważniejsze, ukończyć szkolenie na operatora maszyn roboczych.
Operatorzy koparek muszą przechodzić okresowe badania lekarskie i psychotechniczne. Osoby, u których istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania zdrowotne, nie będą dopuszczone do wykonywania zawodu. Pracodawcy dodatkowo często wymagają od swoich pracowników prawa jazdy kategorii B (lub C i D) oraz niekaralności. Czasem wymaganym, lecz nie zawsze koniecznym kryterium jest posiadanie doświadczenia w tej profesji.
Czym zajmuje się operator koparki? Osoba, na takim stanowisku pracuje najczęściej przy budowie i naprawie dróg. Zajmuje się głównie wykonywaniem wykopów, rozmieszczaniem materiałów na budowie, wyrównywaniem terenu, załadunkiem i przewożeniem materiałów. Operator koparki może również oczyszczać rowy melioracyjne, budować place i drogi dojazdowe. Bardzo często pracownik jest odpowiedzialny za stan techniczny maszyny, na której pracuje. Wiąże się to z jej myciem i konserwacją. W niektórych firmach do jego obowiązków wlicza się także się dbanie o maszynę i wykonanie drobnych prac naprawczych.
Kurs operatora koparki
Chcąc podjąć pracę jako operator koparki, niezbędne jest ukończenie kursu na operatora koparki lub koparko-ładowarki. Możliwość przystąpienia do takiego kursu daje zaświadczenie lekarskie, pozwalające na wykonywanie pracy operatora koparki.
Duża odpowiedzialność, jaką bierze na siebie osoba wykonująca zawód operatora koparki, wymaga od niego posiadania dobrego zdrowia, na które składa się prawidłowe działanie zmysłów: wzroku i słuchu, brak zaburzeń równowagi czy chorób kręgosłupa. W pracy operatora koparki liczy się precyzja. Operatorzy często muszą przenosić bardzo ciężkie przedmioty z jednego miejsca i odkładać je bardzo ostrożnie w inne miejsce. Nie ma tu więc miejsca na pomyłki.
Kurs na operatora koparki można zrobić w różnych szkołach czy ośrodkach szkoleniowych dla operatorów maszyn. Kursy są odpłatne.
Kurs mogą rozpocząć zwykle wszystkie chętne osoby posiadające prawo jazdy kategorii B lub C – wymagana kategoria zależy od rodzaju maszyny, na którą chce się zdobyć uprawnienia.
Zajęcia na kursie są podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Na części teoretycznej uczestnicy mogą, dowiedzieć się najważniejszych rzeczy na temat BHP, obsługi maszyn oraz ich budowy. Część praktyczna to ta, na której uczestnik uczy się obsługi koparki, sam ją prowadząc. Kurs na koparkę kończy się egzaminem państwowym. Osoby, które uzyskają wystarczającą liczbę punktów na egzaminie, otrzymają uprawnienia do wykonywania zawodu – te są przyznawane bezterminowo! Oznacza to, że kursu nie trzeba odnawiać wraz z upływem czasu.
Koparki jednonaczyniowe – Egzamin w pytaniach i odpowiedziach:
Operator koparki – zarobki
Ile zarabia operator koparki? Wysokość zarobków na stanowisku operatora koparki lub koparko-ładowarki waha się w zależności od tego, czy jest to praca w kraju, czy za granicą. Wpływ na wysokość wynagrodzenia mają takie czynniki jak: województwo oraz wielkość firmy. Innym czynnikiem wpływającym na to, jaki będzie zarobek operatora koparki, jest doświadczenie zawodowe pracownika.
Jak podają dane zebrane w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń z 2018 roku, zarobki na stanowisku operatora koparki wynoszą od 2 390 do 3 847 złotych brutto miesięcznie. Średnie wynagrodzenie wynosi z kolei 2 859 zł brutto. Podział pensji zależy od doświadczenia pracownika. Operatorzy koparki z doświadczeniem mogą zarobić więcej na tym stanowisku, gdyż posiadają oni większą wiedzę i są lepiej obeznani z maszyną. Dla tych z min. 5-letnim doświadczeniem na tym stanowisku firmy oferują ok. 5 000 do 12 000 złotych brutto.
Operatorzy najczęściej mogą liczyć na umowę o pracę. Dodatkowo często oferowana jest im premia uznaniowa, np. od przerobu miesięcznego. Większe firmy oferują swoim pracownikom możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji, szkoleń technicznych, kursów językowych Mogą również otrzymać pakiet socjalny zawierający opiekę medyczną, ubezpieczenie, kartę Multisport.
Pracy dla operatorów koparek nie brakuje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Poza wymienionymi wyżej wymogami osoba, która chciałaby zacząć pracę w innym zakątku Europy, powinna znać język obcy przynajmniej na poziomie komunikatywnym. W zależności od destynacji operatorzy koparek mogą zarobić średnio ok. 12 000 złotych brutto.
Podsumowując, zawód operatora koparki przyciąga głównie ze względu na możliwość stosunkowo dużego wynagrodzenia oraz różnego rodzaju dodatków uznaniowych, czy premii. Jednak nie należy pomijać faktu, że nie jest to łatwa profesja i wymaga sprawności fizycznej i dużej odpowiedzialności. Jeżeli jednak cechują Cię precyzyjność i cierpliwość, może to być zawód dla Ciebie!
To może Cię również zainteresować