Praca Wielka Brytania

Wyróżnione oferty pracy

Dodana

Elektryk Utrzymania Ruchu

Extral Sp. z o.o.

  • Rybnik
Dodana

Magister Farmacji

Apteka Gemini

  • Chodzież
Dodana

Praca alert - powiadomienia

Praca Wielka Brytania

Oferty pracy Zawęź wyniki Znaleźliśmy 4 oferty pracy

Praca w Anglii

Brexit wzbudził wiele emocji wśród osób emigrujących. Niemniej praca w Anglii wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem. Wyjeżdżają zarówno osoby młode, które chcą w okresie wakacji zarobić, jak i osoby starsze – na krótki czas bądź na stałe. Praca Anglia to wiele możliwości – zatrudnienie można znaleźć zarówno w pracach niższego szczebla, jak i na wyższych stanowiskach. Wiele zależy od posiadanych umiejętności, wykształcenia, branży, a także umiejętności posługiwania się językiem angielskim.

Poszukując pracy w Anglii, warto przygotować odpowiednie dokumenty. Najczęściej wystarczy CV w języku angielskim, czasem jednak pożądane są też list motywacyjny czy referencje. Już przed wyjazdem z Polski warto się o nie zatroszczyć i porozsyłać do pracodawców, jako odpowiedzi na ogłoszenia. Ofert pracy jest wiele – wystarczy prześledzić portale temu dedykowane i media społecznościowe. Alternatywą jest skorzystanie z agencji pracy, które rekrutują do różnego rodzaju prac – zarówno sezonowych, jak i długotrwałych.

Praca Anglia bez języka

Polacy stanowią największą mniejszość narodową Wielkiej Brytanii. Spora część z nich mieszka w Anglii, podejmując tam zatrudnienie. W związku z tym, idąc do pracy, bardzo często można napotkać rodaków. To spore udogodnienie dla osób, które nie mówią dobrze po angielsku. Z pomocą drugiej osoby, która może przetłumaczyć polecenia czy podpowiedzieć w różnych kwestiach, praca Anglia bez języka jest możliwa.

Jeśli chodzi o oferty, to najwięcej jest ich w zawodach, gdzie nie ma się kontaktu z klientem. Mogą to być np. stanowiska w fabrykach, na produkcji, w magazynach, na sprzątaniu, przy pomocy kuchennej czy na budowie. Trudno natomiast, aby osoba nieposługująca się językiem, mogła pracować na recepcji hotelu, w sklepie, jako kelner czy na stanowiskach wymagających współpracy. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli na początku interesuje Cię wyłącznie praca Anglia bez języka, to z czasem przełamiesz się, osłuchasz i podłapiesz sporo nowych słów. Dzięki temu już po kilku miesiącach możesz liczyć na lepszą pracę i na wyższe zarobki w Anglii!

Legalna praca w Anglii

Niestety, ale wciąż wielu Polaków podejmujących zatrudnienie w Wielkiej Brytanii pracuje na czarno. Dzieje się tak ze względu na ograniczenie formalności, konieczności płacenia podatków czy po prostu dlatego, że pracodawca nie przewiduje innej formy zatrudnienia. Niemniej legalna praca w Anglii obecnie staje się coraz powszechniejsza. Zatrudnienie można znaleźć zarówno osobiście, jak i za pośrednictwem agencji. Aby jednak tak się stało, niezbędne jest spełnienie kilku wymogów – posiadanie adresu zamieszkania, konta w banku oraz NIN-u, czyli National Insurance Number. Dzięki temu pracodawca może sporządzić umowę, która pozwoli na legalne zatrudnienie.

Formalności po przyjeździe do Anglii

Wyjeżdżając do Anglii, jako obywatel Unii Europejskiej, nie musisz mieć paszportu. Wystarczy ważny dowód osobisty. Jeśli chodzi o znalezienie zakwaterowania, warto prześledzić lokalne strony z ogłoszeniami. W Anglii też wciąż są popularne tablice z ogłoszeniami, które znajdziesz np. w supermarketach. Inną opcją jest wybranie pracy z zakwaterowaniem – pracodawcy niekiedy zapewniają taką możliwość, szczególnie w pracach sezonowych, na produkcji czy na roli.

Kiedy już ustalisz swój adres zamieszkania, pożądane jest posiadanie jego potwierdzenia – np. umowy najmu czy listu, który tam otrzymasz. Wówczas możesz zgłosić się do banku, aby utworzyć konto bankowe. Czasem do tego celu niezbędna też będzie rekomendacja ze strony pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Jeśli nie mówisz po angielsku, istnieje duża szansa, że w placówce pracuje Polak bądź jest możliwość skorzystania z pomocy tłumacza.

Kolejnym krokiem jest umówienie się na spotkanie w HM Revenue. Wystarczy zadzwonić bądź osobiście udać się do oddziału, a następnie przybyć w ustalonym terminie. Będą niezbędne do tego dokumenty – ważny dowód lub paszport, numer rachunku bankowego, potwierdzenie adresu zamieszkania (list z potwierdzeniem wizyty, który wysyła HM Revenue), a czasem też potwierdzenie zatrudnienia. To ostatnie jest możliwe – nawet jeśli NIN jest niezbędny do podjęcia pracy, to często pracodawcy przyjmują pracownika pod warunkiem, że ten niezwłocznie po otrzymaniu dostarczy numer. W czasie spotkania z urzędnikiem w HM Revenue będziesz musiał odpowiedzieć na kilka pytań – cel przyjazdu, jak długo zamierzamy zostać, czy mamy już pracę bądź jakiej chcemy szukać itp.

Praca sezonowa Anglia

Ciekawą propozycją dla osób, które tylko czasowo chcą wyjechać do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych, jest praca sezonowa Anglia. Ta jest możliwa w różnych sektorach i na różnych stanowiskach, a oferują ją zarówno bezpośrednio pracodawcy, jak i agencje specjalizujące się w tego typu pracach. Możliwe jest podjęcie sezonowego zatrudnienia na roli – np. przy zbiorach owoców i warzyw czy przy pomocy w gospodarstwach, a także na produkcji i w fabrykach. W różnych regionach Anglii mieszczą się liczne firmy, produkujące żywność, produkty chemiczne, odzież, części samochodowe, sprzęt elektroniczny itd. Tam bardzo często potrzebne są ręce do pracy w określonych miesiącach, np. przed świętami czy w wakacje, gdy jest sezon urlopowy. Praca sezonowa Anglia to także zatrudnienie w turystyce – np. hotelarstwie, gastronomii czy kelnerstwie. Polacy bez trudu znajdą pracę w restauracjach, hotelach, akademikach, pubach itp., zarówno czasowo, jak i na dłuższą metę. Wraz z nabywanym doświadczeniem istnieje szansa awansu – np. ze sprzątaczki na supervisora czy z kelnerki na managera sali.

Zarobki w Anglii

Ile zarabia się w Anglii – to częsta zagwozdka osób, które rozważają wyjazd do tego państwa w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Zarobki w Anglii regulowane są przez brytyjski rząd w porozumieniu z niezależnym Low Pay Commision w formie ustalenia progu płacy minimalnej (The National Minimum Wage; NMW). Podobnie jak w Polsce, jest to najniższa kwota, jaką powinien otrzymać pracownik na Wyspach za godzinę swojej pracy. Warto pamiętać, że w Wielkiej Brytanii jest to uzależnione także od wieku.

Aktualne zarobki w Anglii dla osób:

  • poniżej 18. roku życia otrzymają 5,28 funta za h;
  • w wieku 18-20 lat otrzymają 7,49 funta za h;
  • w przedziale 21-22 lat otrzymają 10,18 funta za h;
  • a od 23 roku życia wzwyż 10,42 funta za h.

Nie oznacza to jednak, że zarobki w Anglii zawsze się tak prezentują. Wiele zależy bowiem od posiadanego doświadczenia, umiejętności i przede wszystkim stanowiska. Na sprzątaniu, budowie czy jako pomoc kuchenna faktycznie można otrzymać te najniższe stawki, jednak już przy obsłudze klienta, mając uprawnienia budowlane, będąc specjalistą w danej dziedzinie, kwoty te wędrują ku górze znacząco. Szczególnie wśród kadry zarządzającej i na stanowiskach deficytowych można liczyć na zarobki od 17 funtów w górę za godzinę.

Podsumowując, praca Anglia mimo zawirowań wokół Brexitu jest wciąż popularna. Polacy chętnie emigrują na kilka miesięcy, wybierając np. pracę sezonową albo decydują się na dłuższy pobyt, rozważając nawet, pozostanie na Wyspach na stałe. Zanim wyemigrujesz, warto poznać formalności po przyjeździe do Anglii i dowiedzieć się, jak dostać legalną pracę. Zarobki są obiecujące, zatem warto!