Praca Czechy

Wyróżnione oferty pracy

Dodana

Elektryk Utrzymania Ruchu

Extral Sp. z o.o.

  • Rybnik
Dodana

Magister Farmacji

Apteka Gemini

  • Chodzież
Dodana

Praca alert - powiadomienia

Praca Czechy

Oferty pracy Zawęź wyniki Znaleźliśmy 8 ofert pracy

Chociaż wszystkie badania statystyczne wskazują, że bezrobocie w Polsce spada, to wciąż możemy zaobserwować bardzo duży poziom emigracji w celach zarobkowych. Dawniej głównym celem wielu Polaków była emigracja do Niemiec czy do Anglii. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na mniejsze państwa – Czechy, Islandię czy Słowację. Dlaczego praca w Czechach to kusząca perspektywa? Ile możemy zarobić? O jakich formalnościach należy pamiętać przed podjęciem pracy? Poniżej odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania.

Praca w Czechach

Rynek pracy w Czechach dynamicznie się rozwija. Na wielu stanowiskach brakuje osób do pracy, co skłania Czechów do poszukiwań pracowników poza granicami kraju. Czescy pracodawcy zachęcają możliwością atrakcyjnego wynagrodzenia, darmowymi dojazdami lub zakwaterowaniem. Z tego też powodu praca w Czechach stała się wśród Polaków popularnym zjawiskiem. Atrakcyjne oferty, w połączeniu z łatwą do pokonania barierą językową oraz niewielką odległością, sprawiły, że wiele osób zdecydowało się na emigrację zarobkową.

Praca Czechy to liczne oferty pracy. Coś dla siebie znajdą zarówno osoby, które posługują się biegle językiem czeskim, jak i osoby, które nie znają języka w ogóle. Na takich stanowiskach jak magazynier, pomoc kuchenna czy budowlaniec – zazwyczaj nie jest wymagana znajomość czeskiego. Najczęściej można się porozumieć po polsku albo też angielsku czy niemiecku. Na różne stanowiska poszukiwani są także kandydaci ze specjalistycznym wykształceniem, np. tapicerzy, spawacze, lakiernicy czy hydraulicy. Duże zapotrzebowanie jest także na kierowców oraz górników.

Praca Czechy od zaraz

Praca Czechy od zaraz to często wyszukiwane zapytanie. Niektórzy Polacy, szczególnie ci zamieszkujący nieopodal czeskiej granicy, gotowi są podjąć zatrudnienie niemal natychmiast – np. uczniowie, studenci albo osoby, które właśnie się przeprowadziły czy zmieniają pracę. Czescy pracodawcy odpowiadają chętnie na tę potrzebę i oferują pracę od zaraz. Szczególnie imponującą liczbę ofert można znaleźć w branży motoryzacyjnej. Czeskie firmy, takie jak TRW, Faurencia lub Skoda Auto poszukują wielu pracowników. Podobną ilość wolnych miejsc pracy można zaobserwować również w budownictwie. Szacuje się, że na czeskim rynku pracy brakuje ponad 100 tys. zatrudnionych, co stanowi dużą szansę dla wielu osób z zagranicy.

Zanim zdecydujemy się na wyjazd do Czech, warto wnikliwie przejrzeć interesujące nas oferty pracy. W tym celu przydadzą się sprawdzone portale internetowe. Możemy tam znaleźć oferty umieszczone przez agencje pracy lub ogłoszenia osób prywatnych. Przebywając w Czechach, możemy także skontaktować się z tamtejszymi biurami zatrudnienia, które udostępniają oferty pracy Czechy od zaraz lub udzielają pomocy w zakresie doradztwa zawodowego. Tym sposobem możemy natrafić na liczne propozycje pracy na stanowisku m.in. tokarza, montera, spawacza, operatora wózków widłowych, pomocy kuchennej, do pracy biurowej czy w przedstawicielstwie handlowym.

Podejmując zatrudnienie w Czechach należy pamiętać, że pracodawca ma obowiązek poinformowania pracownika o godzinach pracy, wymiarze urlopu wypoczynkowego, okresach wypowiedzenia oraz wysokości wynagrodzenia.

Czy trzeba znać język? Na stanowiska specjalistyczne, które mają do czynienia z obsługą klienta, powinny kandydować wyłącznie osoby, które przynajmniej w stopniu komunikatywnym posługują się językiem czeskim bądź też władają językiem angielskim. Jednak w przypadku pracy np. na produkcji czy sprzątaniu, zwykle wymaga się wyłącznie podstawowej umiejętności tego języka lub w ogóle nie ma takiego kryterium. Należy jednak pamiętać, że chcąc rozwijać swoją karierę zawodową u południowych sąsiadów, warto poznać ich język i rozwijać swoje zdolności.

Praca Czechy produkcja

Ostatnio najczęściej wyszukiwanym hasłem przez Polaków szukających zatrudnienia jest „praca Czechy produkcja”. Nic dziwnego, ponieważ w Czechach najbardziej pożądani są specjaliści z branży motoryzacyjnej w fabrykach produkcyjnych. Oferty pracy dotyczą zarówno wykształconych inżynierów, jak i pracowników produkcji niższego szczebla. Najwięcej wolnych miejsc pracy dla Polaków zapewnia fabryka Škoda Auto. Praca Czechy produkcja dotyczy jednak nie tylko osób związanych z branżą motoryzacyjną. Bez problemu zatrudnienie znajdą także specjaliści w dziedzinie elektroniki, sektora metalurgicznego oraz górnicy.

Najwięcej Polaków szuka jednak zatrudnienia jako pracownicy produkcji.

Czeskie fabryki obecnie szukają głównie:

  • tokarzy,
  • spawaczy,
  • elektryków,
  • monterów,
  • techników,
  • lakierników,
  • szlifierzy,
  • ślusarzy,
  • kierowców,
  • operatorów maszyn,
  • operatorów wózków widłowych,
  • monterów układów hamulcowych.

Jakie są wymagania? Niektóre oferty pracy dotyczą osób z doświadczeniem w branży, wykształceniem minimum zawodowym i znajomością czeskiego na poziomie komunikatywnym. Wiele ofert jest jednak skierowanych również do osób bez doświadczenia i z niższym wykształceniem. Warto systematycznie przeglądać serwisy z ogłoszeniami i wybrać takie, które będzie dostosowane do naszych możliwości i kwalifikacji.

Zarobki Czechy

Według najnowszych badań wynika, że zarobki w Czechach regularnie wzrastają, ponieważ w wielu regionach brakuje rąk do pracy. Niedostatek siły roboczej przyczynia się do wzrostu płac w bardzo krótkim czasie. Szczególny wzrost można zaobserwować w transporcie i logistyce. Na przykład firma MC Logistyka podwyższyła w ostatnim roku swoje płace aż o 15%.

W Czechach obowiązują stałe stawki minimalne. Osoby zatrudnione na pełen etat mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 17 300 koron. Z najnowszych obliczeń mediany pracy, które dzieli pracowników najlepiej zarabiających i najmniej zarabiających wynika, że wzrosła ona do 25 674 koron (4 282 złotych). Na stanowisku robotnika można zarobić ok. 22 000 koron, jako spawacz – 30 000 koron, a w fabrykach samochodowych nawet do 45 000 koron.

Podane zarobki Czechy są oczywiście przykładowe. Wysokość pensji może się zmieniać w zależności od stanowiska, ale także w zależności od miejsca zatrudnienia. Wyższe stawki będą obowiązywać w dużych miastach jak w Brnie czy Pradze. Jednocześnie należy jednak pamiętać, że koszty utrzymania są tam również wyższe niż w mniejszych miejscowościach czy na wsiach.

Formalności po przyjeździe do Czech

Jakie formalności po przyjeździe do Czech należy załatwić? Po pierwsze, jako obywatele Unii Europejskiej, nie potrzebujemy do wjazdu paszportu. Musimy zaopatrzyć się jedynie w ważny dowód osobisty. W Czechach nie jest także wymagane pozwolenie na pracę. Jedyne czego musimy dopilnować to kilka formalności, w przypadku, jeśli mamy zamiar przebywać na terenie Czech dłużej niż 30 dni. Należy ten fakt zgłosić na policji dla cudzoziemców. Za niedopełnienie tego obowiązku może grozić kara grzywny w wysokości do 3 000 koron.

Osoby, które przyjeżdżają do Czech na dłużej niż 30 dni, są zobowiązane do zgłoszenia się w najbliższym komisariacie policji w czasie nie dłuższym niż miesiąc od dnia przekroczenia granicy. W przypadku pobytu dłuższego niż 3 miesiące należy uzyskać potwierdzenie prawa pobytu.

Jeżeli mamy w planach przebywanie na terytorium Czech dłużej niż 3 miesiące, można ubiegać się o potwierdzenie pobytu tymczasowego. Nie jest to obowiązkowe, ale może być przydatne w przypadku ubiegania się o rejestrację auta lub kredyt.

Aby dostać pozwolenie na pobyt tymczasowy, należy wypełnić odpowiedni wniosek i przedstawić podane dokumenty:

  • dowód osobisty lub paszport,
  • dokument określający cel pobytu (np. umowa o pracę),
  • dowód posiadania miejsca zamieszkania (np. umowa o wynajem),
  • aktualne zdjęcie,
  • dowód ubezpieczenia podróżnego.

Emigrując do Czech na stałe, możemy także postarać się o stały pobyt w Republice Czeskiej. Należy wówczas spełnić określone warunki:

  • 5 lat ciągłego zamieszkania w Czechach,
  • nie może występować żaden powód do odmowy (np. stanowienie zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego).

Należy wówczas dostarczyć te same dokumenty, co w przypadku pozwolenia na pobyt tymczasowy.

Podsumowując, ofert pracy w Czechach jest dla Polaków dosyć dużo. Niewątpliwym plusem emigracji do Czech jest niewielka odległość oraz zbliżona kultura. Nie ma też szczególnie dużych problemów z barierą językową. Praca Czechy to szereg możliwości – zarówno na niższych, jak i wyższych stanowiskach. Warto sprawdzić ogłoszenia i znaleźć odpowiednią dla siebie pracę!