Spis treści
Praca w Nowej Zelandii
Nowa Zelandia praca to zagadnienie, które budzi wiele emocji wśród osób planujących wyjazd. Zanim podejmiesz decyzję o emigracji do Nowej Zelandii, musisz zdecydować się na wybór odpowiedniego programu emigracji. Warto sprawdzić listę zawodów poszukiwanych w Nowej Zelandii oraz zdobyć wiedzę na temat formalności, które pozwolą tam legalnie mieszkać i pracować.
Praca w Nowej Zelandii jest możliwa do znalezienia dla obcokrajowców, ale zanim to nastąpi, należy uzyskać pozwolenie na pracę. Tego rodzaju dokument przyznawany jest przez władze Nowej Zelandii osobom, których kwalifikacje są wysoko pożądane.
Najłatwiej uzyskać wizę z pozwoleniem na krótszą niż 1 rok możliwość pobytu zarobkowego. Trzeba jednak spełniać następujące warunki:
- być w wieku poniżej 30 lat;
- wnieść opłatę około 435 NZD;
- jako dowód, że jesteśmy w stanie się utrzymać, przedstawić fakt, że na koncie mamy co najmniej 4200 dolarów nowozelandzkich (ok. 10 600 zł)
- mieć pieniądze na zakup biletu powrotnego do Polski lub już kupiony bilet.
Najprostszym rozwiązaniem znalezienia pracy w Nowej Zelandii jest współpraca z konkretną firmą lub agencją, które pomogą w dopełnieniu wszelkich formalności dotyczących pozwolenia na pracę.
Emigracja do Nowej Zelandii
Emigracja do Nowej Zelandii kusi przepięknymi widokami, atrakcjami turystycznymi, korzystnym wynagrodzeniem oraz dobrymi warunkami socjalnymi. Należy jednak pamiętać, że taki wyjazd nie odbędzie się bez wizy.
- wiza turystyczna – przed wjazdem do Nowej Zelandii należy pokazać bilet oraz środki na przeżycie. Otrzymuje się ją na 3 miesiące, ale można ją przedłużyć na kolejne 3 w biurze migracyjnym;
- wiza pracownicza – stanowi jednocześnie pozwolenie na pracę i jest wydawana na podstawie oferty pracy od pracodawcy;
- wiza rodzinna/partnerska – to wiza, którą dostajemy, jeśli udowodnimy, że jesteśmy związani z osobą już przebywającą w Nowej Zelandii. Rodzaj tej wizy zależy od wizy tej osoby – jeśli, np. partner posiada wizę studencką, my także otrzymamy studencką partnerską i nie możemy wówczas pracować;
- wiza rezydencka – zapewnia stały, legalny pobyt oraz prawa zbliżone do praw rodzimych Nowozelandczyków. Aby dostać tę wizę, musimy spełnić szereg wymagań, m.in. nasz zawód musi znajdować się na nowozelandzkiej liście zawodów pożądanych.
Nowa Zelandia zarobki
Kwestią, która najbardziej interesuje wielu poszukujących pracy na Antypodach, jest hasło „Nowa Zelandia zarobki”. Minimalna stawka godzinowa wynosi tutaj 22,70 dolarów nowozelandzkich. Wysokość zarobków zależy w głównej mierze od branży, doświadczenia, kwalifikacji oraz umiejętności pracownika. W zawodach niższego szczebla, np. przy sprzątaniu, na pomocy kuchennej, czy magazynie, można liczyć na zarobki ok. 23 dolarów na godzinę. Natomiast wysoko wyspecjalizowani pracownicy zarabiają nawet do ponad 180 dolarów na godzinę. Niezależnie od stanowiska, wynagrodzenie jest zazwyczaj na tyle wysokie, że wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, odłożenie oszczędności oraz umożliwia wydatki na przyjemności (np. zwiedzanie kraju). Zazwyczaj firmy wypłacają wynagrodzenie co dwa tygodnie, co jest szczególnie ważne, gdy dopiero zaczynasz pracę w Nowej Zelandii.
Zawody poszukiwane w Nowej Zelandii
Urząd imigracyjny co roku przedstawia listę zawodów poszukiwanych w Nowej Zelandii. O ile posiada się odpowiednie kwalifikacje, ofert pracy jest mnóstwo, a szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska są naprawdę wysokie.
- inżynierowie,
- specjaliści do spraw biznesu i finansów,
- pracownicy służby zdrowia,
- telemarketerzy,
- pracownicy w branży turystycznej,
- naukowcy,
- mechanicy,
- elektrycy,
- specjaliści IT.
Nowa Zelandia praca dla Polaków
Czy w Nowej Zelandii można liczyć na pracę dla Polaków? Zdecydowanie tak, szczególnie jeśli posiadamy odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, które umożliwiają pracę w turystyce, informatyce, marketingu czy biznesie. Obecnie coraz częściej nowozelandzkie przedsiębiorstwa rekrutują swoich pracowników, zgłaszając się po kandydatów z Polski. Ważna jest jednak dobra znajomość języka angielskiego.
Formalności po przyjeździe do Nowej Zelandii
Emigrując na Antypody, nie możemy zapomnieć o niezbędnych formalnościach po przyjeździe do Nowej Zelandii. Do najważniejszych z nich należą:
- Elektroniczna Autoryzacja Podróży (eTA) – to prostsza forma wizy. Aby ją uzyskać, należy odpowiedzieć na kilka pytań w formularzu, podać swoje dane oraz dokonać opłat (około 150 zł);
- Wiza – chcąc pracować w Nowej Zelandii, musimy uzyskać wizę pracowniczą. Ważne są w tym przypadku kwalifikacje oraz umowa podpisana z pracodawcą. Podczas procesu oczekiwania na wizę, należy się uzbroić w cierpliwość, ponieważ może być on długi i żmudny (od kilkudziesięciu dni do kilku miesięcy).
- aktualne badania lekarskie,
- zaświadczenie o niekaralności,
- dyplomy, szkolenia i inne dowody kwalifikacji,
- paszport,
- kopia umowy z pracodawcą.
W Nowej Zelandii nie ma obowiązku meldunkowego. Prawo do korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje wyłącznie osobom posiadającym nowozelandzkie obywatelstwo. Warto więc przed wyjazdem bądź, będąc już na miejscu, postarać się o dodatkową plisę ubezpieczeniową, która obejmie swoim zakresem koszty leczenia w Nowej Zelandii. Kolejne formalności po przyjeździe do Nowej Zelandii wiążą się przede wszystkim z wynajmem mieszkania czy podpisaniem umowy z pracodawcą.
Nowa Zelandia to kraj, który zachwyca swoim krajobrazem, zapewnia świetne warunki życia oraz korzystne wynagrodzenie dla obcokrajowców. Warto jednak pamiętać, że proces ubiegania się o wizę może być tutaj długi i bardzo trudny, a przy tym nie zawsze kończy się powodzeniem. Jeśli jednak emigracja jest Twoim marzeniem, warto się postarać, przeglądając liczne oferty pracy i podnosząc swoje kwalifikacje.
To może Cię również zainteresować