Spis treści
Praca Finlandia może być bardzo korzystna pod względem finansowym. Zanim jednak zdecydujemy się na emigrację, warto przyswoić niezbędne informacje dotyczące przepisów prawa pracy, zarobków, kosztów życia oraz stanowisk, na które panuje największe zapotrzebowanie. Ofert pracy najlepiej poszukać będąc jeszcze w Polsce, ponieważ koszty życia na miejscu są znacznie wyższe. Dowiedz się, jaka praca w Finlandii najbardziej się opłaca, czy jest szansa na znalezienie zatrudnienia bez języka oraz o jakich formalnościach po przyjeździe do Finlandii należy pamiętać.
Praca w Finlandii
Ofert pracy w Finlandii nie brakuje. Największe zapotrzebowanie istnieje na specjalistów z branży IT. Programista w finlandzkiej firmie może liczyć na naprawdę imponujące zarobki. Poszukiwani są także testerzy, analitycy oraz specjaliści do spraw sieciowych. Do wykonywania wymienionych zawodów niezbędna jest znajomość języka angielskiego oraz odpowiednie kwalifikacje zawodowe.
Kolejna branża, w której praca w Finlandii jest na każdym kroku, to medycyna. Na finlandzkim rynku pracy brakuje lekarzy, stomatologów oraz pielęgniarek. Duże zapotrzebowanie panuje także na opiekunki do dzieci. Obecnie wiele matek w Finlandii rezygnuje z urlopu macierzyńskiego na rzecz kariery, dlatego osoby, które zajmą się dziećmi, pedagodzy, nauczyciele itp. są bardzo mile widziani.
Praca w Finlandii jest także możliwa do zdobycia dzięki szybko rozwijającym się gałęziom przemysłu, szczególnie metalurgicznego oraz elektronicznego. Wiele ofert pracy znajdziemy również w budownictwie, rolnictwie, transporcie oraz turystyce. W tych zawodach najczęściej nie jest konieczna biegła znajomość języka ani posiadanie specjalnych kwalifikacji czy doświadczenia, choć wszystko zależy od branży i firmy.
Finlandia zarobki
Finlandia jest znana na całym świecie jako jeden z najbogatszych krajów europejskich. Co prawda, koszty utrzymania nie są tutaj tanie, ale pensja, którą otrzymuje pracownik na przeciętnym stanowisku, wystarcza na wiele. Najniższe stawki wynagrodzenia za godzinę rozpoczynają się od ok. 12 euro. Co więcej, nie ma tutaj pensji minimalnej narzuconej z góry przez władze rządowe. Wynagrodzenie ustalają pracodawcy oraz związki zawodowe.
Średnie zarobki Finlandia to 3 800 euro brutto miesięcznie. Oprócz stałego wynagrodzenia często możemy także liczyć na dodatki do pensji. Są to np. takie bonusy jak: zakwaterowanie gwarantowane przez firmę, opłacenie wyżywienia w firmowej stołówce czy zwrot kosztów transportu do pracy.
- sprzątanie, pomoc kuchenna – 2200 euro miesięcznie;
- kierowca autobusu – 2 800 euro;
- spawacz – 3 700 euro;
- stolarz – 4 200 euro;
- kierowca ciężarówki – 4 700 euro;
- kierownik budowy – od 5 200 euro.
Praca Finlandia bez języka
Czy praca Finlandia bez języka jest możliwa? Zdecydowanie tak. Stopa bezrobocia należy tutaj do jednych z najniższych w Europie, dlatego ofert pracy jest wiele. Sporo pracodawców wymaga przynajmniej znajomości języka angielskiego, ale są także takie wakaty, które umożliwiają pracę bez znajomości jakiegokolwiek języka obcego. Praca Finlandia bez języka jest możliwa np. w sektorach transportowych, handlowych oraz budowlanych. Pracując na magazynie, jako pakowacz lub jako pomoc kuchenna, nie trzeba komunikować się biegle w języku obcym. Duże zapotrzebowanie panuje także na osoby sprzątające, od których również nie wymaga się znajomości języka. Natomiast w pracach typu kucharz, kelner, opiekunka wymagana jest podstawowa, komunikatywna znajomość angielskiego. Językami urzędowymi w Finlandii są fiński i szwedzki, nie wymaga się ich znajomości, jednak jeśli znasz któryś z nich – Twoje szanse na atrakcyjne zatrudnienie znacząco wzrosną.
Finlandia praca sezonowa
Każdego roku za granicę w poszukiwaniu pracy sezonowej wyjeżdża ponad pół miliona Polaków. Chcą oni podreperować domowy budżet, zarobić na wakacje albo przeżyć przygodę życia. Decydując się na destynacje, w których wynagrodzenie jest o wiele wyższe niż w rodzimym kraju, brane są pod uwagę różne kierunki – m.in. Anglia, Francja, Holandia czy Niemcy. Niemniej, z uwagi na bardzo dobre zarobki, zdarza się, że i Finlandia praca sezonowa wybierana jest przez osoby emigrujące. Średni zarobek na miesiąc wynosi tam w branży rolniczej ok. 2700 euro (ponad 12 000 zł). Popularne są prace przy konserwacji lub malowaniu domków, jako opiekun do osób starszych lub dzieci, jako pomoc kuchenna czy jako pracownik przy zbieraniu runa leśnego, warzyw i owoców.
Dni wolne od pracy Finlandia
Według finlandzkiego prawa pracy, w pierwszym roku zatrudnienia, urlop roczny wypracowuje się w trakcie stosunku o pracę w wymiarze 2 dni na każdy miesiąc, który został przepracowany. W przypadku pracy dłuższej niż rok pracownikowi przysługuje w wymiarze 2 i pół dnia za każdy przepracowany miesiąc. Za czas urlopu należy się takie samo wynagrodzenie jak podczas normalnych dni pracy. Pracownicy dostają także dodatki za urlop, które wynoszą 50% wynagrodzenia.
Oprócz urlopów, dni wolne od pracy Finlandia są także ustalone ustawowo i przysługuje za nie pełne wynagrodzenie.
- 1 stycznia – Nowy Rok;
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli;
- Wielki Piątek;
- Wielkanoc;
- Poniedziałek Wielkanocny;
- 1 maja – Święto Wiosny, Nocy Walpurgi (Vappu), Święto pracy;
- 40 dni po Wielkanocy – Wniebowstąpienie (Helatorstai); Zielone Świątki (Helluntai);
- sobota między 20 a 26 czerwca – Noc Świętojańska (Juhannus);
- 6 grudnia – Dzień Niepodległości w Finlandii;
- 25 i 26 grudnia – Boże Narodzenie.
Formalności po przyjeździe do Finlandii
Dopełnienie formalności po przyjeździe do Finlandii jest niezbędne, aby legalnie pracować oraz przebywać na terenie kraju. Wymagane są:
- Meldunek – pobyt powyżej 3 miesięcy należy zalegalizować w biurze migracyjnym. Otrzymamy wówczas kartę pobytu, która jest ważna 5 lat,
- Wpis do rejestru ewidencji ludności – osoby, które zdecydują się na dłuższy pobyt w Finlandii, powinny wpisać się do rejestru w urzędzie miejskim. Dzięki temu otrzymuje się numer identyfikacji, który ułatwia załatwianie wielu spraw urzędowych, a także umożliwia korzystanie ze służby zdrowia.
Podsumowując, praca w Finlandii to dobry pomysł, aby zarobić, poznać zupełnie inną kulturę oraz zdobyć cenne doświadczenie. Dużą zaletą emigracji w tym kierunku jest także pozytywne nastawienie Finów w stosunku do Polaków. Uważają nas za pracowity naród i chętnie zatrudniają na różnego rodzaju stanowiskach. Minusem mogą być wysokie koszty utrzymania w Finlandii, ale jednocześnie pensje są na tyle atrakcyjne, że jesteśmy w stanie je pokryć.
To może Cię również zainteresować