Spis treści
Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, czym się różnią od siebie kwoty brutto i netto. Kolejnym krokiem jest ustalenie, jak jest obciążana nasza wypłata, czyli ile pieniędzy z wynagrodzenia pożerają podatki oraz ewentualne dodatkowe opłaty. W przypadku skomplikowanego systemu podatkowego w Holandii sprawa jest bardzo trudna. W zależności od wieku, zawodu i sytuacji podatnika mamy do czynienia z różnymi kwotami minimalnymi zarobków oraz wysokością podatków. Multum ulg oraz wyjątków sprawia, że każde wyliczenie kwoty netto jest problematyczne, a osoby zajmujące to samo stanowisko i otrzymujące taką samą wypłatę brutto mogą otrzymać na rękę inne sumy pieniędzy.
Różnica między brutto i netto w Holandii
W największym skrócie kwota brutto jest sumą zarobków przed potrąceniem wszystkich podatków oraz składek przez pracodawcę. Analogicznie pensja netto jest sumą zarobków po odliczeniu wszystkich należności. Wynagrodzenie w netto oznacza sumę pieniędzy, jaką otrzymamy na rękę.
Ogólne sposoby wyliczenia podstawowych kwot brutto-netto są bardzo podobne w każdym kraju. Główną różnicą jest procentowa ilość potrącanych składek. Z wynagrodzenia brutto należy odjąć sumę, na jaką składa się podatek dochodowy oraz składki społeczne, czyli zagraniczny odpowiednik składek ZUS. Zazwyczaj składki emerytalne i zdrowotne są stałe, a różnica w sumie podatku jest zależna od progu podatkowego, w jakim się znajduje podatnik.
Tutaj warto nadmienić, że część agencji pracy podaje wynagrodzenie, z którego odlicza jeszcze koszty zakwaterowania czy transportu do pracy. Warto więc dokładnie zapoznać się z warunkami umowy i uwzględnić ewentualne potrącenia przy wyliczaniu wynagrodzenia netto.
Jak liczyć wynagrodzenie netto w Holandii?
Niestety w przeciwieństwie do Polski czy wielu innych krajów, w Holandii nie ma uniwersalnego przelicznika brutto-netto. System podatkowy tego kraju charakteryzuje się masą ulg, wyjątków oraz zapisami zbiorowych układów pracy. Skupmy się na początku na ogólnym sposobie wyliczenia podstawy wynagrodzenia netto. Najważniejsze jest wyliczenie podatku, jaki należy oddać państwu. W Holandii w 2023 roku obowiązują dwa progi podatkowe. Osoby zarabiające rocznie poniżej 73 031 euro będą płaciły 36,93% podatku dochodowego, zaś wszyscy zarabiający powyżej tej kwoty zapłacą 49,50% podatku dochodowego. Procent jest naprawdę duży, ale trzeba pamiętać, że w podatku dochodowym zawarto już składki społeczne i to one stanowią największą część potrącanych kwot. Liczne ulgi podatkowe pozwalają odzyskać sporą część wynagrodzenia w rocznym rozliczeniu.
Wiedząc, w jakim progu podatkowym się znajdujemy, wyliczenie wynagrodzenia netto w teorii nie powinno być problemem. Wystarczy się trzymać prostego schematu. Od kwoty brutto odejmujemy procent potrącany z wynagrodzenia. Ten wyliczamy, mnożąc procent przez kwotę brutto.
Na przykładzie wypłaty 2000 euro brutto i podatku dochodowego w wysokości 36,93% wygląda to w następujący sposób: 2000 euro brutto - (0,3693 x 2000 euro brutto) = 1261,40 euro netto.
Jakie są elementy wynagrodzenia w Holandii?
Samo podstawowe wyliczenie prezentuje się dość prosto, ale niestety w Holandii nie jest to takie oczywiste. Osoba chcąca poznać swój zarobek netto przed jego wpływem na konto musi bardzo dokładnie poznać wszystkie obciążenia na wynagrodzeniu brutto. Podatek dochodowy może być niższy ze względu na liczne ulgi oraz wyjątki. Z wypłaty jest także potrącane tak zwane wakacyjne wynoszące ustawowo 8%. Wakacyjne jest oddawane pracownikom w okolicach maja i czerwca.
Pracodawcy czy agencje pracy mogą też od wypłaty odliczać koszty zakwaterowania oraz transportu. Co prawda takie koszta są potrącane z kwoty wynagrodzenia po odliczeniu ustawowych podatków, ale i tak oznacza to ostateczne zaniżenie sumy, jaką otrzymamy na rękę. Jak widać, przed wyliczeniem pensji netto musimy zdobyć naprawdę sporo informacji.
Wyliczenie samodzielne pensji netto w Holandii jest niezwykle trudne. Najlepiej przed podjęciem pracy skontaktować się ze specjalistą zajmującym się podatkami w Holandii. Z pomocą przychodzą również kalkulatory internetowe. Trzeba jednak zaznaczyć, że wymagają one podania bardzo szczegółowych informacji i każda pomyłka bądź brak pewnych danych może wypaczyć ostateczny wynik.
Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:
https://www.vacature.com/nl-be/tools-testen/bruto-netto-calculator
To może Cię również zainteresować