Spis treści
Z pewnością nie mogą narzekać specjaliści, ponieważ amerykański rynek bardzo mocno promuje wiedzę oraz wykształcenie. Fachowcy mogą żyć naprawdę dobrze, ale już pracownicy na niższych stanowiskach mogą się rozminąć z mitycznym amerykańskim snem.
Przyjrzyjmy się bliżej zarobkom w USA. Te zależą od wielu rzeczy i każdy stan może regulować pewne kwestie jak płaca minimalna. Ta jest zaskakująco niska i pokazuje, że praca w Stanach Zjednoczonych może nie być taka kolorowa.
Płaca minimalna w USA
Płaca minimalna jest drażliwym tematem nie tylko w Polsce. Stany Zjednoczone Ameryki posiadają stawkę federalną, którą poszczególne stany mogą regulować. Jednak ta wyjściowa kwota nie zmieniła się od 2009 roku i wynosi obecnie 7,25 dolara za godzinę. Oznacza to, że pracownicy najniższego szczebla nie zarobią tak dużo, jak mogłoby się wydawać.
Poszczególne stany regulują kwotę minimalną i rozbieżności względem stawki federalnej potrafią być naprawdę spore. Przede wszystkim wpływ na nią ma charakter rynku pracy danego regionu. W 2023 roku najwyższą stawkę minimalną utrzymano w Dystrykcie Kolumbii gdzie wyniosła 17 dolarów/h. Z drugiej strony tabeli w stanach Georgia i Wyoming stawka wynosi zaledwie 5,15 dolara/h.
W większości stanów władze starają się ustalić stawki minimalne na poziomie wyższym niż federalna, ale zdarzają się także przypadki, gdzie płaca minimalna w ogóle nie obowiązuje. Taka sytuacja następuje w stanach: Alabama, Karolina Południowa, Luizjana, Missisipi, New Hampshire oraz Tennessee. Na koniec warto wspomnieć o płacy minimalnej w stanie Illinois, w którym zamieszkuje największa społeczność polskich imigrantów. W stanie, gdzie mieści się niemal polskie miasto Chicago, można otrzymać minimum 13 dolarów/h.
Podwyżka płacy minimalnej w USA
Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przegłosowała podwyżkę płacy minimalnej. Według założeń ma ona wzrosnąć do 15 dolarów/h, a zmiany zostaną przeprowadzone stopniowo w kolejnych latach. Projekt zakłada, że stawka federalna wyniesie kolejno:
- 8,40 dolarów w 2019 r.,
- 9,50 dolarów w 2020 r.,
- 10,60 dolarów w 2021 r.,
- 11,70 dolarów w 2022 r.,
- 12,80 dolarów w 2023 r.,
- 13,90 dolarów w 2024 r.
- 15 dolarów w 2025 r.
Niestety na razie projekt nie wchodzi w życie. W czym problem? Za czasów Donalda Trumpa Biały Dom zapowiedział, że prezydent nie podpisze ustawy, co oznacza, że projekt będzie czekał na bardziej przychylnego prezydenta. Aktualny prezydent — Joe Bide również nie odniósł się, póki co pozytywnie do tego projektu.
Ile wynoszą zarobki w USA?
Stany Zjednoczone Ameryki to potężny kraj i rynek pracy jest na nim niezwykle zróżnicowany. Zarobki zależą od lokalnie ustalonych kwot minimalnych oraz od kwalifikacji pracownika. Amerykański rynek pracy docenia wykształconych specjalistów i to oni mogą liczyć na najwyższe zarobki. Lekarze, prawnicy czy dyrektorzy cieszą się najwyższymi zarobkami. Pracownicy niższego szczebla, choć zarobią więcej niż w Polsce, to nie będą realizować amerykańskiego snu.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju opublikowała raport dotyczący średnich zarobków w 2018 roku na terenie USA. Z publikacji wynika, że pracownicy w Stanach Zjednoczonych średnio zarabiali rocznie 60,6 tysiąca dolarów brutto. W Dystrykcie Kolumbii średnie zarobki wyniosły 82 tysiące dolarów, zaś w najbiedniejszym Puerto Rico mającym statut wspólnoty z USA zarobki wyniosły 19 tysięcy dolarów.
Najpopularniejszymi celami emigracji zarobkowej są Kalifornia oraz Illinois, w którym żyje najwięcej Polaków. W tych stanach zarabiano odpowiednio 71 tysięcy dolarów oraz 63 tysiące dolarów.
Jakie zawody zarabiają najlepiej w USA?
Amerykański rynek pracy jest rajem dla lekarzy, ponieważ to oni do perfekcji wykorzystują tragiczny system zdrowia. Zarobki lekarzy, a w szczególności chirurgów plastycznych sięgają w 2023 roku 619 tysięcy dolarów rocznie. Dentyści mogą liczyć na średnio 390 tysięcy dolarów rocznie. Wysoko są notowani prawnicy, którzy zgarniają rocznie średnio 380 tysięcy dolarów.
Nie ma jednak co ukrywać, że większość emigrantów zarobkowych zajmuje w USA stanowiska niższych szczebli. Nawet wykształcone osoby mogą mieć na początku problemy ze znalezieniem lepszej pracy. Niestety w przypadku tak zwanej pracy na zmywaku można liczyć na około 14,8 tysiąca dolarów. Praca kelnera czy za ladą w kawiarni to niekiedy tylko 12 tysięcy dolarów rocznie.
- Kierowca ciężarówki - 96 tysięcy dolarów
- Pracownik budowlany - 120 tysięcy dolarów
- Kucharz - 56 tysięcy dolarów
- Stolarz - 105 tysięcy dolarów
- Opiekunka - 60 tysięcy dolarów
- Elektryk - 130 tysięcy dolarów
- Sekretarka - 80 tysięcy dolarów
- Kasjer - 49 tysięcy dolarów
Powyższe zestawienie jest uśrednione i trzeba pamiętać, że zarobki roczne mocno się różnią ze względu na dany stan. Warto też pamiętać, że będąc imigrantem, najczęściej przegrywa się walkę o dobre stanowiska z mieszkańcami USA. Niestety taka jest rzeczywistość i na najwięcej mogą liczyć osoby upolowane przez łowców głów na konkretne wysokie stanowiska.
Czy praca w USA się opłaca?
Czasy amerykańskiego snu dawno przeminęły. Wielu Polaków ma też wypaczony obraz amerykańskiego rynku pracy, który znają z opowieści emigrującej rodziny w latach 90. Pracując legalnie w USA, na niższych stanowiskach nie można liczyć na wielkie luksusy. Życie w Stanach Zjednoczonych jest drogie. Nie bez przyczyny Amerykanie są jednym z najbardziej zadłużonych narodów. Wynika to między innymi z horrendalnie drogiej służby zdrowia. Wielu pracowników rezygnuje z kosztownych ubezpieczeń zdrowotnych i słono płacą w przypadku korzystania z pomocy medycznej.
Praca i życie w USA opłaca się zdecydowanie wyspecjalizowanym i wykształconym pracownikom. Planując wyjazd do Stanów Zjednoczonych, warto najpierw znaleźć pracę na odpowiednio wysokim stanowisku. W przeciwnym razie realia mogą się okazać dość przykre.
To może Cię również zainteresować