Spis treści
Ilość biur pracy oferujących posady w Czechach jest naprawdę spora. Warto więc sprawdzić, na co zwracać uwagę przed podjęciem współpracy. Przede wszystkim należy się upewnić, że dana agencja posiada licencję na prowadzenie swojej działalności. Nim cokolwiek podpiszemy, trzeba również dokładnie zapoznać się z warunkami wpisanymi na umowie. Wiele pośredników oferuje kompleksową obsługę łącznie z zakwaterowaniem, wyżywieniem czy transportem do pracy. W tych kwestiach mogą się kryć dodatkowe koszta. Znajomość ich wysokości jest niezbędna do oszacowania opłacalności pracy.
Na co zwracać uwagę szukając agencji pracy?
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest sprawdzenie, czy agencja pracy posiada licencję na pełnienie obowiązków. W przypadku biur działających na terenie Czech stosowne informacje można znaleźć na stronie czeskiego urzędu pracy (úřad práce): https://www.uradprace.cz/ Spis zarejestrowanych polskich agencji znajduje się na stronie http://stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz
W przypadku gdy agencja wymaga opłat za samą rejestrację i narzuca koszty przed znalezieniem pracy, można założyć, że stosuje nieuczciwe praktyki. Utarło się, że ewentualne koszta są potrącane dopiero z wypłaty pracownika, bądź biuro otrzymuje wynagrodzenie bezpośrednio od pracodawców. Tutaj też warto wiedzieć, czy oferta zakłada umowę z firmą, dla której będziemy świadczyć pracę, czy też staniemy się pracownikiem agencji wynajmowanym innym przedsiębiorstwom. Na koniec warto dokładnie prześledzić wszystkie warunki umowy mówiące o kosztach zakwaterowania czy transportu. Mogą się one okazać mało atrakcyjne, przez co praca zarobkowa w Czechach nie będzie miała większego sensu.
Alternatywy dla agencji pracy w Czechach
Osoba szukająca zatrudnienia może się zdecydować na wizytę bezpośrednio w czeskim urzędzie pracy. Tamtejsi urzędnicy pomogą w znalezieniu ofert pracy oraz w formalnościach potrzebnych do zatrudnienia. Inną możliwością jest skorzystanie z usług doradców EURES funkcjonujących przy urzędach pracy w największych czeskich miastach. Europejskie Służby Zatrudnienia funkcjonują na terenie całej Unii Europejskiej i pomagają emigrantom zarobkowym w poszukiwaniu zatrudnienia.
Ostatnią alternatywą jest przeszukiwanie zwykłych ogłoszeń o pracę na portalach internetowych i w prasie. Tych nie brakuje, choć niezbędna się okaże znajomość języka czeskiego. Pomoc agencji pracy wydaje się być najłatwiejszą metodą pozwalającą nie tylko podjąć zatrudnienie, ale też zaaklimatyzowanie się w Czechach.
Jakie biura działają na terenie Czech?
Nie da się określić, które agencje pracy są w stu procentach idealne. Zawsze mogą wystąpić pewne zgrzyty, ale mimo to rzućmy okiem na kilka biur z Polski i Czech oferujących posady u naszych południowych sąsiadów.
Grupa Work Service - doświadczona agencja pracy z oddziałami w Polsce. Biuro poszukuje głównie pracowników produkcyjnych oraz magazynowych. W ofercie znajduje się między innymi pomoc w zakwaterowaniu, wyżywieniu i transporcie. Agencja zapewnia opiekę koordynatora.
Inter Kadra - duża agencja pracy działająca od 2006 roku na rynku polskim i wybranych rynkach europejskich. W ofercie pośrednika znajdują się między innymi ogłoszenia z Czech. Biuro zapewnia umowy bezpośrednio z czeskimi pracodawcami, a przy tym oferuje darmowe zakwaterowanie oraz dopłaty do posiłków. Większość zleceń nie wymaga znajomości języka obcego. Oferty głównie związane z produkcją i stanowiskami niższego szczebla. Nie brakuje jednak ofert dla bardziej wykwalifikowanych fachowców.
Persona-Direktservice Sp. z o. o. - pośrednik specjalizujący się we współpracy z firmami z branży automotive. Agencja oferuje opiekę koordynatora oraz w zależności od lokalizacji darmowe bądź dofinansowane zakwaterowanie. Pracownik podpisuje czeskie umowy o pracę na rok z możliwością przedłużenia.
Apolmont s.r.o. - czeska agencja pracy poszukująca pracowników dla przedsiębiorstw produkcyjnych. Pośrednik oferuje umowy z pracodawcami oraz możliwość korzystania z odpłatnego transportu.
DP WORK s.r.o. - jedna z największych czeskich agencji pracy. Pośrednik głównie poszukuje pracowników dla różnych zakładów produkcyjnych. Biuro w dużej mierze stawia na ściąganie pracowników z Polski. W ofercie między innymi posiadają możliwość dofinansowania zakwaterowania w hotelach pracowniczych bądź we własnych lokalizacjach.
Workado s.r.o. - pośrednik pracy oferujący zatrudnienie w zakładach produkcyjnych o różnych profilach. Firma zapewnia między innymi bonusy stabilizacyjne czy dodatki do wyżywienia, dojazdu i zakwaterowania.
Cosmoworker - agencja pracy działająca na największych europejskich rynkach. Biuro poszukuje głównie pracowników niższego szczebla i organizuje wyjazdy do pracy w Czechach.
Manpower - gigant na rynku agencji pracy ma swoje biura także w Czechach. Pośrednik znany na całym świecie, więc może być pewnym wyborem na podjęcie pierwszej pracy za granicą. Tym bardziej że swoje oddziały posiada także na terenie naszego kraju.
Personal fabric - jedna z największych agencji pośrednictwa pracy w Czechach. Biuro głównie zajmuje się tymczasowym delegowaniem pracowników oraz pośrednictwem w zatrudnieniu na stałe. Agencja skupia się na poszukiwaniu osób do pracy fizycznej w przemyśle maszynowym.
OTTO Work Force - pośrednik prężnie działający w Europie Środkowej i Wschodniej. Swoje biura ma zarówno w Polsce, jak i w Czechach, dzięki czemu formalności można załatwiać jeszcze w kraju. Biuro specjalizuje się w branży produkcyjnej.
Tak się prezentuje kilka popularniejszych agencji pracy, od których warto zacząć poszukiwania zatrudnienia w Czechach. W każdym większym czeskim mieście znajdą się biura pomniejszych pośredników, z których usług można skorzystać. Warto też sprawdzać ogłoszenia publikowane przez największe agencje działające w Polsce. Międzynarodowi giganci rynku pośrednictwa pracy często pozwalają na znalezienie dogodnej posady za granicą.
To może Cię również zainteresować