Spis treści
Nic dziwnego, ponieważ to właśnie święta są okazją do dodatkowego wolnego i przy dobrym planowaniu urlopu do spotkań z bliskimi w kraju. Austria podobnie, jak inne państwa obchodzi pewne święta, które zostały przez rząd kraju uznane za dni wolne od pracy. Co ciekawe Austria nie kojarzy nam się z mocno religijnym państwem, a mimo to większość świąt wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej.
Jakie święta w Austrii są wolne od pracy?
W 2023 roku Austriacy będą świętowali trzynaście razy. Właśnie tyle ustawowych dni wolnych znalazło się w kalendarzu tego kraju. Spora część dat pokrywa się z polskimi świętami, co sprawia, że osoby pracujące w Austrii będą mogły cieszyć się obchodami świąt w gronie rodzinnym. Przyjrzyjmy się jakie dni wolne od pracy będą miały miejsce w 2023 roku w Austrii.
1 stycznia 2023 - Nowy Rok (Neujahr) - świętowanie rozpoczęcia nowego roku jest dniem wolnym od pracy niemal na całym świecie.
6 stycznia 2023 - Trzech Króli (Heilige Drei Könige) - uroczystość Objawienia Pańskiego upamiętnia trzech mędrców, którzy udali się do Betlejem złożyć hołd narodzonemu Chrystusowi.
7 kwietnia 2023 - Wielki Piątek (Karfreitag) - dzień wolny od pracy tylko dla należących do kościoła ewangelickiego. Mimo iż ten dzień jest ważny także dla katolików, to nie mają oni ustawowo wolnego dnia.
10 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag) - ostatni dzień Świąt Wielkanocnych w Austrii jest podobnie jak w Polsce wolny od pracy.
1 maja 2023 - Święto Pracy (Staatsfeiertag (Tag der Arbeit)) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu krajach na świecie. W tym dniu upamiętnia się wkład robotników i ludzi pracy w rozwój społeczeństwa.
18 maja 2023 - Wniebowstąpienie Pańskie (Christi Himmelfahrt) - katolickie święto upamiętniające wniebowstąpienie Jezusa do Nieba. Tradycyjnie święto obchodzi się 40 dni po Wielkanocy.
29 maja 2023 - Zielone Świątki (Pfingstmontag) - Święto Zesłania Ducha Świętego jest obchodzone przez wiele krajów chrześcijańskich. Niektóre z państw obchodzą dwa dni tego święta, a inne tylko jeden.
8 czerwca 2023 - Boże Ciało (Fronleichnam) - kolejne bardzo ważne święto katolickie upamiętniające przemianę chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Święto przypada na ogół na 60 dni po Wielkanocy.
15 sierpnia 2023 - Wniebowstąpienie NMP (Mariä Himmelfahrt) - święto upamiętniające wzięcie do nieba ciała i duszy Najświętszej Maryi Panny.
26 października 2023 - Święto Narodowe Austrii (Nationalfeiertag) - najważniejsze święto państwowe dla Austriaków. Upamiętnia ono uchwalenie konstytucji, co miało miejsce 26 października 1955 roku. Dzień wcześniej kraj opuściły siły okupacyjne Armii Radzieckiej stacjonujące w Austrii od zakończenia II Wojny Światowej. Święto jest hucznie obchodzone na terenie całego kraju.
1 listopada 2023 - Wszystkich Świętych (Allerheiligen) - dzień upamiętniający wszystkich chrześcijańskich świętych.
8 grudnia 2023 - Niepokalane Poczęcie NMP (Mariä Empfängnis) - dzień celebrowania dogmatu wiary chrześcijańskiej o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.
25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie (Christtag) - święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, tradycyjnie poprzedzone Wigilią, która niestety w Austrii nie jest dniem wolnym od pracy.
26 grudnia 2023 - Dzień Świętego Szczepana (Stefanitag) - Drugi Dzień Świąt znany także, jako Dzień Św. Szczepana będącego pierwszym męczennikiem chrześcijaństwa.
Tak się prezentuje kalendarz ustawowo wolnych dni od pracy w Austrii na 2023 rok. Jak widać, wiele dat się pokrywa z polskim grafikiem świątecznym. To oznacza, że można swobodnie planować wyjazdy na święta do rodzin pozostających w Polsce.
Warto jeszcze nadmienić, że poszczególne regiony mogą świętować pomniejsze okazje. Pracodawcy mogą w tym czasie dać wolne swoim pracownikom, ale nie mają takiego obowiązku. Przykładem może być Dzień Św. Leopolda obchodzony tylko w Wiedniu 15 listopada. Święto upamiętnia cesarza Leopolda zmarłego 15 listopada 1136 roku. Cesarz przyczynił się do rozwoju Austrii, a po śmierci został kanonizowany jako Leopold Pobożny. Dziś jest patronem Wiednia, a w jego święto zamknięte są szkoły oraz instytucje publiczne.
Wakacje i ferie w Austrii
Planując urlop, najczęściej bierze się pod uwagę kalendarz ferii w szkołach. Jeżeli planujemy zamieszkać w Austrii wraz ze swoimi pociechami, to konieczne jest zapoznanie się z terminami dni wolnych dla uczniów.
Rok szkolny prezentuje się w Austrii podobnie do tego w Polsce. Uczniowie w czasie roku kalendarzowego mają pięć okazji do dłuższego wolnego. Trzeba jednak pamiętać, że Austria składa się z krajów związkowych, a to prowadzi do pewnych różnic w terminach. Na szczęście większość przerw w nauce odbywa się w jednych terminach dla całej Austrii. Przyjrzyjmy się terminom na 2023 rok bliżej:
Przerwa semestralna:
- 13.02-18.02 dla Burgenlandu, Karyntii, Salzburga, Tyrolu i Vorarlberg
- 6.02-11.02 dla Dolnej Austrii i Wiednia
- 20.02-25.02 dla Górnej Austrii i Styrii
Ferie wielkanocne:
- 1.04-10.04 dla całego kraju
Ferie zielonoświątkowe:
- 25.05-29.05 dla całego kraju
Wakacje:
- 1.07-3.09 dla Burgenlandu, Dolnej Austrii oraz Wiednia
- 8.07-10.09 dla reszty kraju
Ferie świąteczne:
- 24.12-6.01 dla całego kraju
Uczniowie mają pięć okazji w roku do odpoczęcia od szkoły. W tym samym czasie rodzice mogą zaplanować urlop. Warto przed planowaniem wolnego upewnić się w poszczególnych placówkach edukacji czy nie przewidują dodatkowych dni wolnych.
Czy praca w austriackie święta jest płatna?
Pracownicy w Austrii mają prawo do pełnego wynagrodzenia za dzień świąteczny, o ile na ten termin przypadała ich obecność w pracy. W przypadku gdy w danym dniu nie mieli pełnić swoich obowiązków, nie otrzymają wynagrodzenia.
Osoby pracujące w dzień świąteczny mają prawo do zwyczajnej wypłaty bądź odbioru czasu wolnego. Większość układów zbiorowych ustala dla swoich branż specjalne regulacje odnośnie wynagrodzenia. Tak więc praca w święta może być traktowana jako godziny nadliczbowe bądź zostaną za nią naliczone specjalne dodatki do wypłaty. Podejmując pracę, warto się zapoznać z polityką odnośnie świąt u swojego pracodawcy.
Kalendarz świąteczny Austrii daje sporo okazji do odpoczęcia od pracy. Odpowiednio lawirując dniami urlopowymi, można sobie zapewnić sporo wolnego, które dzięki pokrywaniu się wielu austriackich świąt z polskimi sprzyja powrotom do kraju.
To może Cię również zainteresować