Spis treści
W przypadku Włoch zdecydowana większość świąt ma swoje podłoże w religii chrześcijańskiej. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć związku tego kraju z Kościołem Katolickim. Włosi obchodzą podobnie, jak Polacy najważniejsze święta kościelne, więc pracując na Półwyspie Apenińskim, można spokojnie planować wyjazdy do bliskich w ojczyźnie. Przyjrzyjmy się bliżej dniom, które włoski rząd uznał za wolne od pracy w 2023 roku.
Jakie święta są wolne od pracy we Włoszech?
Włoski rząd ustanowił na 2023 rok dwanaście dni ustawowo wolnych od pracy. Tylko trzy z nich nie mają podłoża religijnego i wynikają ze świeckich tradycji.
1 stycznia 2023 - Nowy Rok (Capodanno) - Włosi są znani z temperamentu i zamiłowania do dobrej zabawy. Nie ma się więc co dziwić, że powitanie Nowego Roku jest hucznie obchodzone. Co za tym idzie 1 stycznia jak w wielu miejscach na świecie, jest dniem wolnym.
6 stycznia 2023 - Trzech Króli (Epifania) - chrześcijańskie święto upamiętniające trzech mędrców, którzy odbyli pielgrzymkę do Betlejem w celu złożenia hołdu narodzonemu Jezusowi Chrystusowi.
9 kwietnia 2023 - Wielkanoc (Domenica di Pasqua) - najważniejsze święto chrześcijańskie w kalendarzu. Okazja ta upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co się stało jednym z filarów wiary chrześcijan.
10 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny (Pasquetta) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocy. Podobnie, jak Polacy także i Włosi mają w tym dniu wolne od pracy.
25 kwietnia 2023 - Dzień Wyzwolenia (Festa della Liberazione) - Włosi świętują zakończenie brutalnej II Wojny Światowej nieco wcześniej niż reszta Europy. To 25 kwietnia na terenie kraju zakończyły się działania wojenne, a faszystowskie władze upadły.
1 maja 2023 - Święto Pracy (Festa dei Lavoratori) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu państwach na świecie. Jest to okazja do oddania honorów ludziom pracy i robotnikom oraz ich wpływowi na wygląd współczesnego społeczeństwa.
2 czerwca 2023 - Święto Republiki (Festa della Repubblica) - rocznica referendum, które w 1946 roku doprowadziło do przeistoczenia Włoch w republikę. To wydarzenie ostatecznie zakończyło okres wielkich wojen dla włoskiego społeczeństwa i rozpoczęło współczesną historię kraju.
15 sierpnia 2023 - Wniebowzięcie NMP (Assunzione, Ferragosto) - chrześcijańskie święto upamiętniające wniebowzięcie Maryi Dziewicy do nieba.
1 listopada 2023 - Wszystkich Świętych (Ognissanti or Tutti i santi) - dzień upamiętniający świętych i męczenników chrześcijańskich, którzy oddali życie za wiarę, ale nie zostali włączeni do kanonu Mszy Świętej.
8 grudnia 2023 - Niepokalane Poczęcie NMP (Immacolata Concezione, Immacolata) - dzień uroczystego świętowania wiary w niepokalane poczęcie Maryi Dziewicy.
25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie (Natale) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające narodzenie Jezusa Chrystusa.
26 grudnia 2023 - Dzień Świętego Szczepana (Santo Stefano) - Drugi Dzień Świąt ustanowiony w celu upamiętnienia Św. Szczepana uznanego za pierwszego męczennika chrześcijańskiego.
Tak się prezentuje lista świąt uznanych przez włoski rząd za ustawowo wolne od pracy. Trzeba jednak zaznaczyć, że w niektórych miastach obchodzone są dodatkowe święta patronów, w które zwyczajowo pracownicy mają także wolne. Poniżej lista najważniejszych okazji na 2023 rok:
25 kwietnia - Wenecja: Święto św. Marka
29 czerwca - Rzym: Święto św. Piotra i św. Pawła
15 lipca - Palermo: Święto św. Rozalii
19 września - Neapol: Święto św. Gennaro
4 października - Bolonia: Święto św. Petroniusza
3 listopada - Triest: Święto św. Giusto
6 grudnia - Bari: Święto św. Mikołaja
7 grudnia - Mediolan: Święto św. Ambrożego
Wakacje i ferie we Włoszech
Planując urlopy, wiele osób bierze pod uwagę kalendarz szkolny. Rodzice starają się zapewnić zajęcie swoim pociechom i oczywiście wspólnie z nimi udają się na wakacyjne wyjazdy. Właśnie dlatego znajomość kalendarza szkolnego jest taka ważna. Osoby wyjeżdżające do pracy we Włoszech wraz ze swoimi dziećmi powinny się zapoznać z lokalnymi harmonogramami ferii oraz wakacji.
Włoski system edukacji posiada kilka przerw w nauce, ale ich dokładne terminy są ustalane przez władze poszczególnych regionów. W związku z tym ferie w zależności od miejsca zamieszkania mogą występować w różnych dniach. Najlepiej po szczegółowy kalendarz udać się do konkretnej placówki edukacyjnej. Przyjrzyjmy się jednak na jakie okazje do odpoczynku mogą liczyć włoscy uczniowie.
Rok szkolny zaczyna się zazwyczaj w drugim tygodniu września i kończy się w drugim tygodniu czerwca. Przed świętami Bożego Narodzenia rozpoczyna się pierwsza przerwa świąteczna trwająca na ogół do 6-8 stycznia. Kolejną okazją do odpoczynku od szkoły są ferie wielkanocne trwające przez tydzień od zakończenia Wielkanocy. W niektórych regionach przewidziano także krótkie ferie zimowe bądź jesienne. Oczywiście uczniowie odpoczywają także w ustawowe dni wolne.
Czy święta we Włoszech są lepiej płatne?
Włoskie prawo pracy przyznaje pracownikom dzień wolny w święta państwowe, za które należy im się zapłata. Oznacza to, że odpoczynek nie uszczupli wypłaty. W naprawdę ważnych przypadkach pracodawca może ściągnąć pracownika do pracy w ustawowy dzień wolny. W tym wypadku pracownikowi należy się wyższe wynagrodzenie.
Wysokość wynagrodzeń jest ustalana przez układy zbiorowe. Zazwyczaj stawka za dzień świąteczny zostaje podniesiona o około 50-60%. Przed podjęciem pracy najlepiej sprawdzić, jakie są postanowienia zawarte w kontraktach CCNL (Contratto Colletivo Nazionale di Lavoro) dla konkretnych branż.
Jak widać, najważniejsze święta dla Polaków pokrywają się z włoskimi obchodami. Dzięki temu można zaplanować wyjazdy do ojczyzny w czasie Wielkanocy czy Bożego Narodzenia. Odpowiednie zarządzanie urlopem pozwoli na sprawne wydłużenie sobie czasu na odpoczynek.
To może Cię również zainteresować