Spis treści
Pracując w Belgii, można liczyć na dziesięć dni ustawowo wolnych od pracy. Belgijski rząd przewidział niezbyt wiele okazji do świętowania, ale na szczęście sporo z nich pokrywa się z polskimi świętami. W ten sposób dobrze planując urlop, można sobie zapewnić sporo czasu na spotkania z rodziną w Polsce.
Jakie święta w Belgii są wolne od pracy?
Rząd belgijski ustanowił dziesięć świąt dniami wolnymi od pracy. Wśród nich znalazły się zarówno okazje religijne, jak i państwowe. Oprócz obowiązkowych dni wolnych w Belgii obchodzi się także święta, w które pracodawcy mogą, choć nie muszą, dać wolne swoim pracownikom. Przyjrzyjmy się belgijskiemu kalendarzowi świątecznemu.
1 stycznia 2023 - Nowy Rok (nl:Nieuwjaar, fr:Nouvel An, de:Neujahr) - Pierwszy dzień nowego roku jest zwyczajowo wolny w większości państw świata.
9 kwietnia 2023 - Wielkanoc (nl:Pasen, fr:Pâques, de:Ostern) - Najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa.
10 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny (nl:Paasmaandag, fr:Lundi de Pâques, de:Ostermontag) - ostatni dzień Świąt Wielkanocnych jest w Belgii także wolny od pracy. Dzięki temu polscy pracownicy mogą zaplanować długi weekend z bliskimi.
1 maja 2023 - Święto Pracy (nl:Dag van de arbeid, fr:Fête du Travail, de:Tag der Arbeit) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu państwach. W tym dniu upamiętnia się wkład robotników i klas pracujących w rozwój społeczeństwa.
28 maja i 29 maja 2023 - Zielone Świątki (nl:Pinksteren, fr:Pentecôte, de:Pfingsten) - Chrześcijańskie święto upamiętniające zesłanie Ducha Świętego. W zależności od kraju święto jest obchodzone jeden bądź dwa dni. W przypadku Belgii świętuje się właśnie przez dwa dni.
21 lipca 2023 - Święto Narodowe Belgii (nl:Nationale feestdag, fr:Fête nationale, de:Nationalfeiertag) - Najważniejsze święto państwowe w Belgii. W tym dniu upamiętnia się wstąpienie na tron pierwszego monarchy po odzyskaniu niepodległości przez Belgię. Leopold I Koburg zasiadł na tronie 21 lipca 1831 roku i ślubował wierność konstytucji kraju, ustanawiając tym samym nowoczesną monarchię konstytucyjną.
15 sierpnia 2023 - Wniebowstąpienie Najświętszej Maryi Panny (nl:Pinkstermaandag, fr:Lundi de Pentecôte, de:Pfingstmontag) - bardzo ważne święto dla wielu chrześcijan. Upamiętnia ono niebiańskie urodziny Maryi, czyli wstąpienie jej do Nieba.
1 listopada 2023 - Dzień Wszystkich Świętych (nl:Allerheiligen, fr:Toussaint, de:Allerheiligen) - Dzień, w którym zwyczajowo upamiętnia się wszystkich chrześcijańskich świętych.
11 listopada 2023 - Dzień Zawieszenia Broni (nl:Wapenstilstand, fr:Jour de l'armistice, de:Waffenstillstand) - Belgia doświadczyła mocno tragedii I Wojny Światowej, dlatego tak ważne są obchody rocznicy podpisania rozejmu między mocarstwami sprzymierzonymi i centralnymi, który zakończył kilkuletnie walki.
25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie (nl:Kerstmis, fr:Noël, de:Weihnacht) - Chrześcijanie w Belgii mogą świętować Boże Narodzenie, ale w przeciwieństwie do Polski mają tylko jeden dzień wolny od pracy. Drugi dzień Świąt nie jest już uznany za święto państwowe.
Belgia składa się z trzech wspólnot językowych zachowujących swoje tradycje i zwyczaje. Wszystkie wspólnoty mają swoje święta, w które celebrują własną kulturę. Dni wspólnot nie są ustawowo wolne od pracy, ale w prywatnych przedsiębiorstwach pracodawcy mogą zarządzić wolne. Przyjrzyjmy się terminom:
11 lipca 2023 - Dzień Wspólnoty Flamandzkiej
27 września 2023 - Dzień Wspólnoty Francuskiej
15 listopada 2023 - Dzień Wspólnoty Niemieckiej
Wakacje i ferie w Belgii
Osoby przeprowadzające się do Belgii z dziećmi powinny zapoznać się także z harmonogramem ferii w szkołach. Planowanie urlopu najczęściej opiera się o grafik pociech, którym rodzice muszą zapewnić zajęcie. W 2020 roku uczniowie belgijskich szkół będą mieli sześć okazji do dłuższych odpoczynków.
Pierwszą okazją będą ferie świąteczne rozpoczynające się 26 grudnia 2022 roku i kończące 6 stycznia 2023 roku. Na kolejne wolne uczniowie nie będą czekać długo, bowiem już 20 lutego rozpoczną się ferie karnawałowe i zakończą się 3 marca 2023 roku. W terminie od 1 do 12 maja lub od 3 kwietnia do 14 kwietnia trwają ferie wiosenne.
Najdłuższą przerwą w nauce są wakacje trwające podobnie jak w Polsce od 3 lipca do 31 sierpnia. Przełom października i listopada jest przeznaczony na ferie jesienne, a od 25 grudnia 2023 roku do 5 stycznia 2024 roku trwają ferie świąteczne.
Czy belgijskie święta są płatne?
Zacznijmy od tego, że święta przypadające na dzień wolny od pracy, czyli wypadające w sobotę czy niedzielę wymagają oddania pracownikom innego dnia wolnego. Termin zastępczy dla święta ustala się między pracownikiem i pracodawcą, chyba że branżowy układ zbiorowy bądź rada zakładowa ustalą stały dzień zastępczy. Najczęściej jednak takie ustalenia nie występują, a przedsiębiorcy oddają dzień wolny w najbliższy dzień po weekendzie.
Pracownicy mają otrzymać za dzień świąteczny pełne wynagrodzenie w wysokości, jaką zarobiliby gdyby byli w tym dniu w pracy. Pracodawca musi umieścić wypłatę za dzień wolny na pasku wypłaty jako oddzielną pozycję.
Oczywiście zachodzą sytuacje, w których pracownik musi pracować mimo dnia ustawowo wolnego od pracy. W takim wypadku pracownik musi otrzymać płatny dzień wolny w przeciągu 6 tygodni od przepracowanego dnia świątecznego. Warto odnotować, że w przypadku firm zwyczajowo pracujących w święta informacje o zastępczych dniach wolnych mają zostać podane do wiadomości pracowników przed 15 grudnia roku poprzedzającego.
Belgia nie znajduje się w czołówce ilości ustawowych dni wolnych od pracy, ale belgijskie święta w dużej mierze pokrywają się terminami z polskimi obchodami. W efekcie sprawne planowanie urlopu pozwoli na celebrowanie w domu z bliskimi najważniejszych okazji.
To może Cię również zainteresować