Spis treści
Sprawne planowanie urlopu z wykorzystaniem dni świątecznym pozwoli na wydłużenie sobie czasu odpoczynku. Warto też wiedzieć, czy święta pokrywają się z tymi w Polsce, a co za tym idzie czy będzie można je spędzić z bliskimi w ojczyźnie. Serbia, jak każdy kraj posiada własny unikatowy kalendarz świąteczny. Przyjrzyjmy się więc kiedy w tym bałkańskim państwie można liczyć na dodatkowy odpoczynek.
Jakie święta w Serbii są wolne od pracy?
Kalendarz świąteczny Serbii może być dla Polaków dość sporym zaskoczeniem. Serbowie nie dość, że nie obchodzą wielu świąt, to jeszcze spora ich część opiera się o religię Kościoła Prawosławnego. Oznacza to, że niewiele okazji pokrywa się z polskimi świętami. Z pewnością różnice będą wymagały nieco czasu do przyzwyczajenia się. Sprawdźmy kalendarz świąteczny na 2020 rok.
1 i 2 stycznia 20223 - Nowy Rok (Nova Godina) - mieszkańcy krajów bałkańskich są dość żywiołowi i najwyraźniej dość hucznie witają nadejście nowego roku. W Serbii kalendarz otwierają aż dwa dni świętowania związanego z Nowym Rokiem.
7 stycznia 2023 - Prawosławne Boże Narodzenie - członkowie Kościoła Prawosławnego również świętują narodziny Jezusa Chrystusa, ale robią to w innym terminie niż katolicy. Co więcej, obchody trwają w Serbii zaledwie jeden dzień.
15, 16 lutego 2023 - Święto Narodowe (Sretenje - Dan državnosti) - najważniejsze święto państwowe w Serbii upamiętniające pierwsze powstanie serbskie z 1804 roku przeciw okupacji tureckiej. Zryw doprowadził do uformowania państwa, które uchwaliło w 1835 roku swoją konstytucję.
14 kwietnia 2023 - Prawosławny Wielki Piątek (Veliki petak) - kolejne ważne święto chrześcijańskie, które w Kościele Prawosławnym jest obchodzone w innym terminie niż w Kościele Katolickim. W tym dniu upamiętnia się mękę Jezusa Chrystusa i jego śmierć na krzyżu.
16 kwietnia 2023 - Wielkanoc Prawosławna - Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim. Upamiętnia ona zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co dało fundament pod wiarę chrześcijańską.
17 kwietnia 2023 - Prawosławny Poniedziałek Wielkanocny - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. W Polsce ten dzień jest znany także jako Śmigus Dyngus.
Na poniższym filmie można obejrzeć największą cerkiew prawosławną w Belgradzie:
1 i 2 maja 2023 - Święto Pracy (Dan rada) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu krajach na świecie. Jest to okazja do uhonorowania ludzi pracy oraz klasy robotniczej, a także ich wpływu na wygląd obecnego społeczeństwa.
11 listopada 2023 - Dzień Zawieszenia Broni (Armistice Day) - święto upamiętniające podpisanie rozejmu między Aliantami i siłami Niemieckimi w 1918 roku, co zakończyło brutalną I Wojnę Światową.
Świąteczny kalendarz Serbii znacząco różni się od polskiego terminarza. Polacy wybierający się do pracy w tym kraju i chcący spędzić najważniejsze polskie święta z rodziną w ojczyźnie będą musiały zużyć swój urlop.
Wakacje i ferie szkolne w Serbii
Wielu rodziców planuje swoje urlopy z uwzględnieniem przerw w nauce swoich pociech. W ten sposób można się wybrać na rodzinne wakacje bądź po prostu zagospodarować czas dzieciom. Wyjeżdżając do Serbii wraz z dziećmi, warto więc zapoznać się z kalendarzem szkolnym obowiązującym w tym kraju.
- Podobnie, jak w Polsce serbskie szkoły pracują od początku września do drugiej połowy czerwca.
- W roku szkolnym 2022/2023 pierwsze wolne uczniowie mieli z okazji ferii świątecznych, które odbyły się w terminie od 28.12.2022 do 8.01.2023 roku.
- Kolejne wolne miało miejsce z okazji ferii zimowych odbywających się od 1 do 17.02.2023 roku.
- Ostatnią przerwą w nauce są ferie wiosenne w terminie od 10 do 20.04.2023 roku.
- Wakacje powinny się zacząć 23.06.2023 roku.
W kolejnych latach terminy ferii szkolnych powinny być przybliżone, więc daje to dobry pogląd na sytuację. Oczywiście najlepiej zdobyć informacje o szczegółowych terminach w konkretnej placówce edukacyjnej, ponieważ terminy mogą się nieco różnić między choćby szkołami prywatnymi i publicznymi.
Czy praca w serbskie święta jest lepiej płatna?
Przede wszystkim osoby zatrudnione na umowę o pracę nie muszą się bać, że miesięczne wynagrodzenie zostanie okrojone o dni świąteczne. Wszystkie ustawowo wolne dni od pracy są płatne i wliczają się w wynagrodzenie.
Oczywiście w pewnych zawodach, czy sytuacjach może wystąpić konieczność świadczenia pracy w dniu świątecznym. Serbskie prawo wymaga, aby pracownik za pracę w święta otrzymał odpowiedni dodatek do wynagrodzenia. Zgodnie z Kodeksem Pracy stawka musi zostać powiększona o co najmniej 110% wysokości standardowej stawki. Tak więc święta są okazją do zarobienia większych pieniędzy jeżeli pracownikowi nie zależy na dniu odpoczynku.
Serbski kalendarz świąteczny może być zaskakujący dla Polaków. Warto się z nim dobrze zapoznać, aby móc sprawnie rozplanować urlopy i nie dać się zaskoczyć zamkniętym sklepom i urzędom.
- Kalendarz świąteczny Serbii opiera się na religii Kościoła Prawosławnego, co powoduje, że wiele świąt nie pokrywa się z polskimi.
- W Serbii istnieją ustawowo wolne dni od pracy, za które pracownik otrzymuje odpowiednią zapłatę.
- Kalendarz szkolny w Serbii różni się od polskiego, a rodzice powinni zapoznać się z terminami ferii szkolnych, aby lepiej planować swoje wakacje z dziećmi.
- Praca w święta w Serbii jest przeważnie lepiej płatna, a stawka powinna zostać powiększona o co najmniej 110% standardowej stawki.
To może Cię również zainteresować