Spis treści
Bezrobocie na Islandii wynosi około 3%, a więc lokalne firmy potrzebują pracowników. Co więcej, wyspiarskie państwo słynie z bardzo dobrych wynagrodzeń, które znacząco przekraczają polskie pensje. Jeżeli tylko komuś nie przeszkadza wietrzna pogoda i skaliste krajobrazy to Islandia może się kazać małym rajem.
Przyjrzyjmy się zarobkom w Islandii oraz temu, od czego zależą. Czy faktycznie wyjazd do tego państwa się opłaca? Poniżej odpowiadamy na te pytania.
Płaca minimalna w Islandii - od czego zależy?
Sprawa płacy minimalnej w Islandii jest dość skomplikowana, ponieważ nie jest ona ustalana przez rząd. Oficjalnie Islandia nie posiada wynagrodzenia minimalnego. Płace minimalne są ustalane za pomocą umów zbiorowych zawieranych między związkami członkowskimi federacji związków zawodowych SGS, a federacją pracodawców SA. W Islandii wszystkie regulacje prawa pracy są efektem umów zbiorowych. Sam kodeks pracy zawiera jedynie ogólne wytyczne.
Przykładem takich umów może być porozumienie między federacją pracodawców i związkiem Efling. W 2019 roku podpisano najnowsze umowy mające obowiązywać do 2022 roku. Kwoty minimalne są uzależnione od takich czynników jak branża czy forma naliczania wynagrodzenia. Według tej umowy pracownicy zrzeszeni w Efling w kolejnych latach mają zapewnioną miesięczną płacę minimalną na następujących poziomach:
Od kwietnia 2019 roku - 317 000 ISK brutto
Od kwietnia 2020 roku - 335 000 ISK brutto
Od stycznia 2021 roku - 351 000 ISK brutto
Od stycznia 2022 roku - 368 000 ISK brutto
W 2023 roku wynagrodzenie pracowników zrzeszonych w Efling wzrosło przeciętnie o 42 000 ISK.
Układy zbiorowe podjęły także decyzję o wprowadzeniu gwarancji wypłaty minimalnego wynagrodzenia. Pracownik pracujący na umowę o pracę w pełnym etacie ma otrzymywać minimalne wynagrodzenie nawet w przypadku, gdy miesięczna stawka okaże się niższa. Zapowiedziano także regularne podwyżki związane ze wzrostem gospodarczym. Te mają być przeprowadzane każdego 1 maja w latach 2020, 2021, 2022 oraz 2023.
Większość płac minimalnych ustalonych przez układy zbiorowe wynosi około 300 000 ISK brutto. To w przeliczeniu na złotówki daje niespełna 9500 zł brutto miesięcznie. Jak widać to naprawdę sporo, a trzeba zaznaczyć, że średnia wynagrodzeń w 2018 roku wyniosła około 410 000 ISK. Oczywiście w zawodach niższego szczebla wypłaty mogą być niższe niż średnie minimalne wynagrodzenia, ale to i tak daje zdecydowanie wyższe zarobki niż w Polsce.
Ile zarabia się w Islandii?
Patrząc na proponowane minimalne wynagrodzenia, można wywnioskować, że na Islandii zarabia się naprawdę dobrze. Faktycznie wynagrodzenia dają powody do radości nawet w przypadku niższych stanowisk. Islandczycy cenią sobie bardzo pracowników z Polski i chętnie zatrudniają ich do pracy. Oczywiście niewykwalifikowane osoby nie będą mogły liczyć na wynagrodzenia znacznie wyższe od minimalnych, ale islandzcy pracodawcy doceniają wykształcenie oraz doświadczenie.
Wykwalifikowani pracownicy mają duże możliwości znalezienia atrakcyjnych stanowisk w islandzkich firmach. Specjaliści z różnych branż są bardzo mile widziani w tym wyspiarskim kraju.
- Miesięczne wynagrodzenie brutto wykwalifikowanych specjalistów i techników wynosi średnio około 700 000 ISK (ok. 22 tys. zł).
- Pracownicy biurowi mogą zarabiać około 500 000 ISK (ok. 15,8 tys. zł).
- W branży usług i handlu średnie zarobki plasują się w okolicach 480 000 ISK (ok. 15,2 tys. zł).
- Rzemieślnicy mogą miesięcznie zarabiać około 660 000 ISK (ok. 20,8 tys. zł),
- zaś wykwalifikowani robotnicy średnio zarobią 520 000 ISK (ok. 16,4 tys. zł).
Ile realnie zarabia się w Islandii?
Średnie zarobki prezentują się naprawdę okazale, ale ile faktycznie można zarobić, wybierając się do pracy na Islandii? Przejrzyjmy kilka ofert pracy, jakie można znaleźć w internecie. Firmy publikują swoje ogłoszenia, podając stawki w koronach islandzkich oraz euro, dlatego podamy przykłady w tych dwóch walutach.
- Kierowca C,C+E - 464 000 ISK/mies. netto
- Pracownik budowlany - 581 000 ISK/mies. netto
- Dozorca - 396 120 ISK/mies. netto
- Kelner - 408 136 ISK/mies. netto
- Kurier/Ładowacz - 440 000 ISK/mies. netto
- Sprzedawca w sklepie - 438 000 ISK/mies.netto
Jak widać, rozrzut ofert jest dość spory, ale i tak zarobki w zawodach niższych szczebli robią wrażenie. Fachowcy mogą faktycznie liczyć na lepsze wynagrodzenia niż uśrednione minimalne zarobki. Wygląda więc na to, że Islandia faktycznie jest atrakcyjnym kierunkiem emigracji zarobkowej.
Czy praca w Islandii się opłaca?
Wiemy już, że zarobki w Islandii są naprawdę atrakcyjne. Nie ma się temu co dziwić, ponieważ życie w tym wyspiarskim państwie również słono kosztuje. Oczywiście najwięcej trzeba płacić za życie w Reykjaviku. W stolicy Islandii za wynajem kawalerki trzeba zapłacić miesięcznie około 150 000 ISK, zaś za przeciętne mieszkanie dwupokojowe czynsz wystartuje od kwoty 250 000 ISK. Niestety żywność jest nawet kilkaset procent droższa niż w Polsce. Nie inaczej jest z paliwem, a co za tym idzie z kosztami transportu.
Islandia słynie z dobrych zarobków i drogiego życia. Mimo to jest od wielu lat w pierwszej piątce najszczęśliwszych krajów świata. Nie ma w tym nic dziwnego. Mimo wysokich kosztów życia osoby pracujące w Islandii nie muszą się martwić o przeżycie od pierwszego do pierwszego. Praca w tym mroźnym i wietrznym miejscu zwyczajnie się opłaca.
To może Cię również zainteresować