Praca za granicą

Zwrot podatku z Islandii - rozliczenie dochodów w Polsce

16 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

26 komentarzy
Zwrot podatku z Islandii - rozliczenie dochodów w Polsce
Pracując legalnie na terenie Islandii należy pamiętać o rocznym rozliczeniu z urzędem podatkowym (Ríkisskattstjóri). Islandzcy pracodawcy odprowadzają z wynagrodzenia składki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych. Oznacza to, że wykonując rozliczenie roczne ma się możliwość otrzymania zwrotu nadpłaconego podatku.

O rozliczeniu warto pamiętać nawet po powrocie do kraju, ponieważ można liczyć na pewne ulgi. Ważne też, aby pamiętać o ewentualnym złożeniu deklaracji podatkowej w polskim urzędzie skarbowym. Przyjrzyjmy się procedurom pozwalającym na uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego.

Kto i kiedy musi się rozliczyć z podatku w Islandii?

Każda osoba legalnie pracująca w Islandii ma obowiązek rozliczenia się z lokalnym fiskusem. Złożenie deklaracji pozwala na sprawdzenie, czy składki były odprowadzane poprawnie oraz, czy widnieje na koncie podatnika nadpłata bądź niedopłata. W Islandii większość procesu rozliczenia może odbyć się drogą elektroniczną i za pośrednictwem strony: www.skattur.is można sprawdzić swoje zeznanie podatkowe. Podatnicy mają także możliwość wysłania zeznania podatkowego za pomocą poczty, bądź złożenia go osobiście w odpowiednim dla miejsca zamieszkania urzędzie.

Video

Szukasz pracy?

Kierownik Działu Zakupów

GFS Poland Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Doradca Klienta - Pasłęk i okolice

Provident Polska S.A.

  • Pasłęk
Dodana

Pracownik produkcji (Pakowacz)

ASISTWORK

  • 4 300-4 300 zł brutto / mc
  • Konin
Dodana

Inżynier budowy

P.H.U MEGA Sp. z o.o.

  • Inowrocław
Dodana

Prawo Islandii zakłada dwie formy obowiązku podatkowego. Osoby objęte ograniczonym obowiązkiem podatkowym, czyli nierezydenci rozliczają się jedynie z dochodu uzyskanego na Islandii. Nierezydentem jest osoba, która nie przepracowała 183 dni w tym kraju. Tutaj należy zaznaczyć, że w przypadku opuszczania Islandii należy złożyć deklarację najpóźniej na tydzień przed wyjazdem.

Rezydenci podatkowi Islandii mają nieograniczony obowiązek podatkowy, czyli są zobowiązane do rozliczenia się z dochodów zarówno uzyskanych w Islandii, jak i w innych państwach. W tym wypadku konieczne jest przedstawienie potwierdzenia uzyskania dochodów. Druk EU/EWR otrzyma się po złożeniu deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG w polskim urzędzie skarbowym.

Rozliczenia dokonuje się po zakończeniu roku podatkowego, który w Islandii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Urząd podatkowy w Islandii rozsyła podatnikom deklaracje na adresy domowe. W przypadku nieotrzymania dokumentów należy pobrać stosowny dokument RSK 1.13 ze strony urzędu: https://www.rsk.is/

Deklarację wysyła się za pośrednictwem systemu: www.skattur.is Każdy podatnik ma obowiązek złożenia deklaracji do końca marca po zakończeniu roku podatkowego. Końcem maja urząd podatkowy kończy rozliczenia podatków i udostępnia w systemie rozliczone zeznania podatkowe. Na nich umieszcza informacje o ewentualnym zwrocie bądź koniecznych dopłatach.

Ważne, aby pamiętać o złożeniu deklaracji podatkowej. W przypadku jej braku fiskus rozliczy podatki na podstawie danych dostarczonych przez pracodawcę, czyli wyliczy dochód według prognoz. To niekorzystna sytuacja, w której podatnik nie będzie miał możliwości skorzystania z ulg.

Jakich dokumentów potrzebuję do rozliczenia podatku w Islandii?

W przypadku rozliczania za pośrednictwem systemu www.skattur.is najważniejsze są dwa kody. Pierwszym jest tak zwany Kennitala, czyli numer ewidencji będący odpowiednikiem polskiego numeru PESEL. Każda osoba przybywająca do Islandii powinna złożyć wniosek o przyznanie tego numeru. Często dbają o to pracodawcy, którzy potrzebują numeru Kennitala pracownika do uzyskania informacji o wysokości składek na rzecz podatku dochodowego.

Wszystko o numerze ewidencyjnym Kennitala

Drugim ważnym kodem jest hasło do systemu. Podatnik uzyskuje je, rejestrując się w systemie www.skattur.is. Kod zostaje przesłany przez urząd podatkowy pocztą na adres domowy podatnika bądź na adres elektroniczny rachunku bankowego.

Do odpowiedniego rozliczenia podatku potrzebne są zaświadczenia od pracodawców z wyszczególnionymi informacjami na temat wynagrodzenia oraz potrącanych podatków. W przypadku nieposiadania takich dokumentów można się posłużyć odcinkami z wypłaty. W zeznaniu podatkowym należy podać informacje na temat stanu i odsetek konta na ostatni dzień roku podatkowego. Chcąc skorzystać z ulg bądź rozliczyć się z małżonkiem konieczne są akty małżeństwa i narodzin dzieci na drukach unijnych. Przydadzą się także rachunki za dojazdy do pracy i koszty zakwaterowania.

Jakie ulgi podatkowe przysługują w Islandii?

Islandzkie prawo przewiduje kilka ulg podatkowych, które można zastosować przy rozliczeniu. Najważniejszą, do której prawo mają wszyscy podatnicy, jest indywidualna zniżka podatku dochodowego. W 2023 roku została ona ustalona na wysokość 59 665 ISK miesięcznie bądź 715 981 ISK rocznie. Pracownik ma obowiązek poinformowania pracodawcy, czy chce skorzystać z odpisu od podatku dochodowego. Niewykorzystana zniżka przechodzi z miesiąca na miesiąc, ale nie przechodzi na kolejny rok podatkowy. Małżeństwa, osoby w związkach partnerskich czy konkubinacie mogą korzystać z ulgi swojego partnera, jeżeli to się bardziej opłaca podatnikowi.

Przewidziano również ulgi podatkowe z tytułu wychowania dzieci czy odsetek z kredytów hipotecznych na zakup mieszkania bądź budowę domu. Podatnicy mają także możliwość odliczenia 8% od kwoty pobieranej na opłacanie prywatnych ubezpieczeń emerytalnych. Specjalną ulgę podatkową posiadają także marynarze oraz rybacy, którzy są niezwykle cenni dla lokalnego przemysłu.

Czy muszę rozliczyć dochody z Islandii w Polsce?

Podatnicy zarabiający legalnie w Islandii i posiadający rezydencję podatkową w Polsce mają obowiązek rozliczenia się z polskim fiskusem. Dokonuje się tego za pomocą złożenia deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG. Oba kraje podpisały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania w Reykjaviku dnia 19 czerwca 1998 roku.

Umowa między państwami zakłada zastosowanie metody proporcjonalnego odliczenia. Według niej dochód z Islandii zostaje opodatkowany w Polsce. Jednak od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony w Islandii. Ta forma jest mniej korzystna niż metoda wyłączenia z progresją. Na szczęście od 2008 roku podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej. Pozwala ona na odjęcie od należnego podatku różnicy między wysokością podatku za zagraniczne dochody wyliczanego obiema metodami. W efekcie dochód z Islandii praktycznie nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

Osoby legalnie pracujące w Islandii powinny pamiętać o rozliczeniu podatku za granicą oraz w Polsce. W ten sposób mogą uzyskać zwroty nadpłaconego podatku i uniknąć sytuacji, w której fiskus upomni się o ewentualne zaległości po czasie.

To może Cię również zainteresować

Praca Islandia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista digital marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma prawie 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

26 komentarzy

księgowa Mania

księgowa Mania

Cieszę się, że przeczytałem ten artykuł. Dzięki niemu dowiedziałem się, jak przygotować się do rozliczenia podatku w przypadku znalezienia pracy na Islandii.
Arek

Arek

To ważne informacje dla naszych pracowników. Dzięki artykułowi dowiedzą się, jak skutecznie rozliczać się z podatkiem w Islandii.
Natalia

Natalia

Teraz wiem, czego spodziewać się w kwestii rozliczania podatku na Islandii. To ważna wiedza dla osób, które planują pracę w tym kraju.
Ustecka

Ustecka

Bardzo cenne informacje na temat rozliczenia podatku. Teraz wiem, jak skutecznie złożyć deklarację podatkową na Islandii.
Czytelniczka Beata

Czytelniczka Beata

Cieszę się, że przeczytałem ten artykuł. Dzięki niemu wiem, co mnie czeka, gdy znajdę pracę na Islandii.
Karina

Karina

Dzięki artykułowi będziemy mogli lepiej doradzać naszym pracownikom w kwestii rozliczania się z podatkiem na Islandii.
Ula

Ula

Bardzo przydatne informacje na temat rozliczenia podatku. To ważna wiedza dla każdego, kto pracuje na Islandii.
Krytyk

Krytyk

w tym artykule pojawia się sporo błędnych informacji, o rzetelniejsze żródła proszę szukać na skatturin tax return.
Fibi

Fibi

Dzięki temu artykułowi dowiedziałem się, jakie obowiązki podatkowe czekają na mnie, gdy znajdę pracę na Islandii. To cenne informacje.
Teresa

Teresa

Wszystko jasno wyjaśnione. To ważna wiedza dla naszych pracowników w Islandii.
Iga

Iga

Dzięki temu artykułowi wiem, jakie dokumenty będą mi potrzebne, gdy znajdę pracę na Islandii. To bardzo ważna wiedza.
Asia Mach

Asia Mach

Bardzo przydatne informacje na temat ulg podatkowych. To dobrze, że Islandia przewiduje takie rozwiązania.
Kasia

Kasia

Chociaż obecnie jestem bezrobotny, to cieszę się, że przeczytałem ten artykuł. Dzięki niemu będę wiedział, jak się rozliczać z podatkiem, gdy znajdę pracę na Islandii.
Tom

Tom

Dzięki temu artykułowi dowiedziałem się, jak złożyć deklarację podatkową w Islandii i jakie dokumenty są potrzebne. To bardzo ważna wiedza dla mnie.
Bielecka G

Bielecka G

Ciekawe informacje dla osób planujących pracę na Islandii. Teraz będę wiedział, jak się rozliczać z podatkiem i jakie ulgi podatkowe mogę wykorzystać.
stela

stela

Bardzo cenne informacje dla nas i naszych pracowników zatrudnionych w Islandii. Teraz wiemy, jak skutecznie rozliczać się z podatkiem i jak korzystać z ulg podatkowych.
Pracownik sezonowy

Pracownik sezonowy

Pytanie: czy jeśli pracowałem w Islandii tylko 3 miesiące, ale mam dzieci w Polsce, to czy powinienem wykazać te dzieci w na islandzkim zeznaniu podatkowym? A jeśli tak to jak? to zrobić (nie mają Kennitala)
księgowa

księgowa

Błąd w artykule.. obowiązuje metoda wyłączenia z progresją.. ludzie jak już cos piszecie, to piszcie prawdę...
Ania

Ania

Czy na pewno metoda proporcjonalnego odliczenia? Urząd skarbowy twierdzi ze wyłaczenia z progresją...
Beata

Beata

Rozliczyłam się sama i teraz nie wiem czy dobrze zrobiłam ..jestem samotnym rodzicem wynajmuje mieszkanie mam umowę .czy powinnam rozliczyć dziecko które ma 4 lata. Czy podając kenitala właściciela mieszkania i kwotę powinnam była zrobi. Coś jeszcze np. Numer umowy jakieś rachunki bo nie ukrywam pogubiłam się
Gosia

Gosia

Witam, mam pytanie czy dochód z Islandii, który wpisuję w PIT ZG to Przychód- składki zapłacone w Islandii- (czyli podstawa opodatkowania w Islandii ) minus 30% diety ? Czy jednak przychód brutto pomniejszony o 30% diety ?
Paweł

Paweł

W jakich miesiącach na Islandii jest wypłacany zwrot podatku za zeszły rok
Grażka

Grażka

Nawiązując do wypowiedzi Pani z filmiku- kennitala się nie wykupuje, tylko uzyskuje.. tak przynajmniej jest od roku 2012, ( nie mam pojęcia z jakiego roku jest ten film?)
Grażka

Grażka

"Każdy podatnik ma obowiązek złożenia deklaracji do końca marca po zakończeniu roku podatkowego"... Upss małe sprostowanie- zeznanie podatkowe od osób fizycznych za rok ubiegły można składać na w/w stronie, ale jest ono otwarte od 28.02.2020- do 10.03.2020... z możliwością przesunięcia daty złożenia deklaracji do dnia 13-go marca br
Grażka

Grażka

Wszystko ładnie, tylko jak rozliczyć w zeznaniu zakup nowego auta i oddanie na szrot starego?
Michał

Michał

Wszystkich zainteresowanych realnymi pieniędzmi powinien zainteresować ten artykuł. Islandia jest ciekawym miejscem do zamieszkania i mieszka tam stosunkowo dużo Polaków.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.