Spis treści
Nie każdy podatnik jest zobowiązany do składania deklaracji podatkowej. Jednak składając stosowne zeznanie, można się ubiegać o zwrot nadpłaconego podatku. W jaki sposób rozliczać się ze szwedzkim fiskusem? Jak rozliczyć dochody ze Szwecji w Polsce? Na te i kilka innych pytań odpowiemy w dalszej części artykułu.
Kto ma obowiązek rozliczenia podatku w Szwecji?
Skatteverket przewidział aż trzy podatki dochodowe, którymi są podatek gminny, podatek państwowy oraz SINK. Zacznijmy od tego ostatniego, który jest nakładany na osoby pracujące tymczasowo w Szwecji i zamieszkałe na stałe w innym państwie.
Podatek SINK (statlig inkomstskatt för utomlands bosatta) został ustanowiony w celu uproszczenia obowiązku podatkowego dla nierezydentów Szwecji. W przypadku, gdy osoba przebywa i pracuje w Szwecji poniżej 183 dni, staje się nierezydentem. W takim wypadku może ona podlegać podatkowi SINK. Oznacza to, że z wynagrodzenia pracodawca potrąca składki podatku w wysokości 25%. Taki podatnik nie ma obowiązku składania rocznego zeznania podatkowego. Stosowną informację o dochodach i odliczonych podatkach dostarcza fiskusowi pracodawca za pośrednictwem formularza KU-13. Niestety opłacając podatek SINK, nie posiada się prawa do skorzystania z ulg podatkowych. Jednak to podatnik decyduje o narzuceniu tego opodatkowania, co robi, składając odpowiedni wniosek po podjęciu zatrudnienia. Wniosek ten za tymczasowego pracownika może też złożyć pracodawca.
Osoby niekorzystające z opodatkowania SINK i rezydenci podatkowi Szwecji mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowych. Przy rozliczeniu rocznym mają możliwość uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku, co wynika między innymi z zastosowania ulg podatkowych.
Kiedy należy rozliczyć podatki w Szwecji?
Podatnicy w Szwecji muszą się rozliczyć po zakończeniu roku podatkowego, który jest w tym kraju tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Do rozliczenia się jest potrzebna deklaracja podatkowa (Inkomstdeklaration), którą urząd skarbowy rozsyła na adresy zamieszkania podatników na przełomie marca i kwietnia każdego roku. W przypadku braku deklaracji należy pobrać stosowny dokument ze stron urzędu i wypełnić dokument samodzielnie.
Inkomstdeklaration zostaje wypełniona przez urząd skarbowy i zadaniem podatnika jest sprawdzenie zeznania oraz naniesienie ewentualnych poprawek czy informacji o chęci skorzystania z ulg podatkowych. Wypełnioną deklarację trzeba złożyć w urzędzie drogą pocztową bądź elektroniczną do 2 maja. Należy pamiętać, że w tym terminie dokumenty muszą się znaleźć w urzędzie, co jest kluczowe przy wysyłce pocztą.
Skatteverket rozlicza deklaracje podatników i wydaje ostateczne decyzje od września do grudnia. Wtedy podatnik dowiaduje się czy otrzyma zwrot nadpłaconego podatku, czy też musi w terminie 90 dni wyrównać ewentualne niedopłaty.
Jakie dokumenty potrzebuję do rozliczenia podatku w Szwecji?
Rozliczenie ze szwedzkim fiskusem bazuje na dwóch najważniejszych dokumentach. Pierwszym z nich jest wspomniana wyżej deklaracja podatkowa Inkomstdeklaration, wysyłana przez urząd skarbowy do podatników. To w niej nanosi się ewentualne poprawki i odsyła wypełnioną do Skatteverket.
W celu rozliczenia podatku konieczny jest także formularz KU-13 będący odpowiednikiem polskiego PIT-11. Dokument ten jest rozsyłany przez pracodawców na adresy zamieszkania pracowników. W druku znajdują się wszystkie informacje na temat dochodu oraz odprowadzonych składek. Należy pamiętać, że konieczne jest posiadanie stosownych druków KU-13 od każdego pracodawcy, u jakiego było się zatrudnionym w minionym roku podatkowym.
Podatnicy korzystający z ulg podatkowych muszą wykazać stosowne rachunki uprawniające ich do wykorzystania odpisów. Warto więc gromadzić rachunki za wynajem mieszkania, czy podróże związane z pracą.
Z jakich ulg można skorzystać w Szwecji?
Najczęściej stosowaną ulgą podatkową jest ta wynikająca z prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego. O ten odpis mogą się starać osoby zamieszkałe na stałe za granicą Szwecji, ale zmuszone na potrzeby zatrudnienia do wynajmu mieszkania. Skorzystanie z ulgi wymaga przedstawienia dokumentów potwierdzających koszta ponoszone na wynajem zakwaterowania. Potrzebne są umowy oraz rachunki za media. Podatnik może też z tego tytułu odpisać koszta podróży między Polską a Szwecją.
Odliczeniu podlegają również koszta poniesione za transport z miejsca zamieszkania w Szwecji do pracy na terenie Szwecji. W tym wypadku także konieczne jest wykazanie biletów za przejazdy bądź rachunków za paliwo.
Fiskus przewidział także odpisy z tytułu kosztów poniesionych za podróże służbowe tzw. Traktamente. W przypadku delegacji warto zachowywać wszystkie dokumenty potwierdzające koszta transportu, zakwaterowania czy wyżywienia.
Czy muszę rozliczyć podatek dochodowy w Polsce?
Polscy rezydenci podatkowi co roku muszą się rozliczyć z polskim urzędem skarbowym. Jeżeli więc podatnik posiada w kraju "centrum zainteresowań osobistych" bądź uzyskał w kraju dochód, podlegający opodatkowaniu to jest zobowiązany do wypełnienia deklaracji podatkowej. W przypadku czerpania dochodu także w Szwecji konieczne jest wykazanie tych wpływów w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG.
Dochody ze Szwecji nie podlegają jednak opodatkowaniu. Na mocy umowy między oboma państwami stosuje się metodę wyłączenia z progresją. Oznacza ona, że zagraniczny dochód, w tym wypadku szwedzki, nie podlega opodatkowaniu. Jest on jednak brany pod uwagę w przypadku wyliczenia stopy procentowej podatku dochodowego nakładanego na pozostały dochód pochodzący z Polski.
Jak widać, rozliczenie ze szwedzkim fiskusem jest stosunkowo proste do wykonania. Także przed polskimi organami skarbowymi nie trzeba się bać zapłacenia podwójnego podatku. Oczywiście można też skorzystać z pomocy firm wyspecjalizowanych w składaniu zeznań podatkowych. Taka opcja pozwoli na zapobiegnięcie ewentualnym pomyłkom.
To może Cię również zainteresować