Spis treści
Nie ma się co temu dziwić. W Luksemburgu obowiązuje najwyższa kwota minimalnego wynagrodzenia w Europie. Większość pracowników zarabia znacznie więcej, niż gwarantuje państwo. Przyjrzyjmy się rynkowi pracy i zarobkom w Luksemburgu.
Dla kogo praca w Luksemburgu?
Niestety o pracę w Luksemburgu nie jest łatwo. Spora część siły roboczej to pracownicy transgraniczni dojeżdżający z Francji, Holandii czy Niemiec. Największe szanse na znalezienie pracy mają osoby szukające zatrudnienia sezonowego w gastronomii i turystyce. Hotele, sklepy i restauracje szukają pracowników na najgorętsze okresy w roku. Jesienią ruszają także zbiory winogron, co generuje zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Zdecydowanie najwięcej ofert pracy mogą znaleźć wykwalifikowani opiekunowie osób starszych oraz niepełnosprawnych.
Luksemburg poszukuje również specjalistów z branży IT i bankowości. W tym wypadku pozyskanie pracy nie będzie proste. Kandydatów jest wielu, a oprócz wysokich kwalifikacji i doświadczenia trzeba się wykazać między innymi znajomością języków obcych. Kandydat powinien znać język luksemburski, niemiecki bądź francuski. To oficjalne języki tego małego kraju, a niemal każda korporacja będzie także wymagała znajomości języka angielskiego. Pokonanie barier językowych z pewnością się opłaci.
Luksemburg i najwyższe wynagrodzenie minimalne w Europie
W wielu krajach to minimalne wynagrodzenie ustalane przez władze kształtuje wygląd rynku pracy. Luksemburg także posiada ogólną stawkę minimalną i jest ona najwyższa w Europie. Co więcej, spora część pracowników niższego stopnia i tak otrzymuje wyższe zarobki.
Luksemburskie władze w 2023 roku podniosły miesięczne wynagrodzenie minimalne do poziomu 2 570,93 euro, co przy 40-godzinnym tygodniu pracy daje stawkę 16,07 euro na godzinę. Jak widać, nawet wykonując najprostszą pracę, można zarobić krocie w porównaniu do Polski.
Warto odnotować, że płaca minimalna w Luksemburgu została określona także dla młodszych osób. W przedziale wiekowym 17-18 lat można liczyć na godzinową stawkę w wysokości 12,85 euro, a osoby poniżej 17 roku życia otrzymają za godzinę 12,05 euro.
Co ciekawe w Luksemburgu kwalifikacje pracownika są gwarantem podwyższenia wynagrodzenia. Wykwalifikowany i doświadczony w zawodzie pracownik niższego szczebla ma prawo otrzymania stawki o 20% wyższej niż początkujący robotnik. W jaki sposób określa się kwalifikacje? Pracownik w celu otrzymania stawki wyższej o 20% musi mieć wykształcenie w danym zawodzie bądź certyfikaty potwierdzające pozyskanie umiejętności. Jeżeli nie posiada certyfikatów, to musi wykazać 10-letnie doświadczenie w zawodzie. W momencie gdy branża nie przewiduje certyfikatów dla danego zawodu, to wystarczy 6-letnie doświadczenie na podobnym stanowisku.
Ile zarabia się w Luksemburgu?
Najnowsze badania statystyczne luksemburskiego rządu wskazują, że średnie zarobki w kraju wynoszą 5 000 euro miesięcznie, czyli około 60 000 euro rocznie. Większość pracowników zarabia powyżej stawek minimalnych i przykładowo wykwalifikowani pracownicy niższych szczebli mogą liczyć na nawet około 3500 euro miesięcznie. Informatycy startują z wynagrodzeniami od pułapu przekraczającego 4200 euro. Stanowiska dyrektorskie wiążą się z wynagrodzeniami od 8300 euro miesięcznie.
Uśrednione wynagrodzenia to jednak tylko dane statystyczne. Jak wyglądają zarobki w rzeczywistości? Sprawdźmy kilka ofert pracy dostępnych w sieci oraz stawki, jakie oferują pracodawcy, oraz agencje pracy.
Opiekunowie osób starszych - 2 000-2 500 euro/mies. netto
Monter izolacji przemysłowej - 15-18 euro/h netto
Murarz - 2500 euro/mies. netto
Dekarz - 19 euro/h brutto
Brygadzista - 25 euro/h brutto
Elektryk - 20 euro/h brutto
Inżynier sieci IT - 75 000-100 000 euro/rocznie brutto
Sprzedawca - 15 euro/h netto
Tak się prezentuje kilka wybranych ofert pracy w Luksemburgu. Jak widać, można liczyć na naprawdę dobre zarobki. Co ważne wiele firm szukających specjalistów pozwala na negocjacje zarobków. Pracownik w oparciu o swoje umiejętności i kwalifikacje może wywalczyć bardzo atrakcyjne wynagrodzenia.
Czy praca w Luksemburgu się opłaca?
W krajach o wysokich zarobkach wysokie są także koszty życia. Nie inaczej jest w Luksemburgu, gdzie na wydatki związane z codziennym życiem wydaje się szacunkowo ponad dwukrotnie więcej niż w Polsce. Wynajem dwupokojowego mieszkania wiąże się z kosztem około 1000 euro miesięcznie. Kawalerki można znaleźć za przeszło 800 euro miesięcznie. Ceny żywności oraz transportu ponad dwukrotnie przewyższają te obowiązujące w Polsce. Sytuację rekompensują wysokie wynagrodzenia, które szczególnie przy wyższych stanowiskach pozwolą na zaoszczędzenie pieniędzy.
W sytuacji podejmowania pracy najniższego szczebla i to bez kwalifikacji dobrze szukać ofert z zakwaterowaniem. Nie przez przypadek w Luksemburgu znajduje się tylu pracowników transgranicznych, którzy wolą dojeżdżać do pracy niż na stałe osiedlić się w tym małym państwie.
Mimo wysokich kosztów życia w Luksemburgu da się odkładać oszczędności. Niestety ofert pracy dla mniej wykwalifikowanych osób nie jest wiele, a specjaliści mają potężną konkurencję. Planując emigrację zarobkową, warto jednak zawalczyć o posadę w Luksemburgu.
To może Cię również zainteresować