Spis treści
Taka sytuacja jest wygodna dla pracodawcy, ale już mniej komfortowa dla pracownika. Osoba poszukująca zatrudnienia widząc ofertę z wynagrodzeniem brutto, musi sama wyliczyć sobie zarobek, jaki otrzyma za swoją pracę na rękę. Wyliczenie kwoty netto z założenia nie jest trudne, ale wymaga wcześniejszego poznania kilku ważnych faktów.
Różnica między zarobkami brutto i netto na Węgrzech
Definicje wynagrodzeń brutto i netto są w zasadzie wszędzie takie same. Główne różnice wynikają z systemów podatkowych i ubezpieczeniowych, które wymagają pobierania różnych kwot z wynagrodzenia. Warto na początek zdać sobie sprawę z tego czym są wynagrodzenia brutto i netto.
- Pensją brutto określamy zarobki pracownika przed potrąceniem należności podatkowych i ubezpieczeniowych wynikających z prawa podatkowego danego państwa.
- Pensją netto określamy kwotę, jaką pracownik otrzyma na rękę za swoją pracę, czyli po odliczeniu obowiązkowych obciążeń.
Na Węgrzech z wynagrodzenia pracodawca potrąca zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składki obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. W tym ostatnim wypadku na początku 2020 roku zrobiło się małe zamieszanie informacyjne.
Jakie obciążenia są nakładane na węgierskie wynagrodzenie brutto?
Jak wspomnieliśmy powyżej, na Węgrzech z pensji potrąca się dwa główne obciążenia. Pierwszym z nich jest podatek dochodowy od osób fizycznych. Węgierskie władze stosują od dawna podatek liniowy, który w 2016 roku został obniżony do 15%. Każdy podatnik płaci jedną stawkę podatku, ale tę można obniżyć z pomocą kilku ulg. Najważniejszą jest między innymi odpis na dzieci. Ulgi stosowane przez węgierskie władze pozwalają zmniejszyć podstawę opodatkowania. O ulgi można się starać przy rocznym rozliczeniu i będą one miały wpływ na wyliczenie składek pobieranych z wynagrodzenia.
Drugim kluczowym obciążeniem wynagrodzenia jest ubezpieczenie społeczne. Od stycznia 2020 roku wprowadzono zmianę w naliczaniu składek na ubezpieczenie społeczne, co wywołało małe zamieszanie informacyjne.
- Podatnicy odprowadzali składkę emerytalną w wysokości 10%,
- dwie składki zdrowotne o łącznej wysokości 7%,
- ubezpieczenie od bezrobocia w wysokości 1,5%.
Dawało nam to łącznie 18,5% opłat na ubezpieczenie społeczne.
W 2020 roku zebrano wszystkie ubezpieczenia pod jedną składkę. Tu pojawia się problem, ponieważ większość kalkulatorów wynagrodzeń oraz część mediów poświęconych podatkom na Węgrzech podaje, iż jednolita składka wynosi 18,5%. Tymczasem na stronach Krajowej Administracji Podatkowej i Celnej (NTCA) widnieje informacja o ustaleniu jednej składki w wysokości 19,5%. Warto więc bezpośrednio u pracodawcy dowiedzieć się ile faktycznie odprowadzi z naszego wynagrodzenia.
Jak obliczyć wynagrodzenie netto na Węgrzech?
Zasada obliczania wynagrodzenia netto jest bardzo prosta. Wystarczy od zarobków brutto odjąć wartość należnych obciążeń i w ten sposób otrzymujemy pensję netto. W przypadku Węgier zadanie jest bardzo proste, ponieważ system podatkowy nie należy do skomplikowanych.
- Miesięczne wynagrodzenie wyniesie 200 000 HUF brutto.
- Od tej kwoty odejmujemy 15% na poczet podatku dochodowego, czyli 30 000 HUF.
- Następnie od całej kwoty brutto odejmujemy składki na poczet ubezpieczeń społecznych. Na potrzeby tego wyliczenia załóżmy, że stawka procentowa wyniesie 18,5%.
- W tym wypadku od kwoty brutto należy odliczyć kolejne 37 0000 HUF.
- Ostateczne wyliczenie wygląda tak, że od 200 000 HUF odejmujemy łącznie 67 000 HUF. W efekcie naszym miesięcznym zarobkiem netto będzie kwota w wysokości 133 000 HUF.
Kalkulatory brutto-netto wynagrodzeń na Węgrzech
Wyliczenie wynagrodzenia netto na Węgrzech nie powinno przysparzać wielu problemów. Mimo to nie wszyscy czują się dobrze przy wykonywaniu obliczeń matematycznych, nie wspominając o uczuleniu na kwestie podatkowe. W takim wypadku z pomocą przychodzą kalkulatory brutto-netto dostępne w internecie.
Darmowe aplikacje znajdujące się w sieci pozwalają w bardzo łatwy i szybki sposób sprawdzić przybliżone zarobki netto. Wystarczy podać odpowiednią kwotę i otrzymamy wynik. Warto nadmienić, że część kalkulatorów pozwala także na wprowadzenie informacji potrzebnych do określenia wysokości ulg podatkowych. To daje możliwość jeszcze dokładniejszego określenia ostatecznych zarobków.
Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:
https://www.humancentrum.hu/wage-calculator
- Na Węgrzech istnieją dwie główne różnice między wynagrodzeniem brutto i netto, wynikające z systemów podatkowych i ubezpieczeniowych.
- Podstawowymi obciążeniami wynagrodzenia brutto są podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.
- W 2020 roku na Węgrzech wprowadzono zmianę w naliczaniu składek na ubezpieczenie społeczne, co wywołało małe zamieszanie informacyjne, ponieważ niektóre kalkulatory podają błędną wartość jednolitej składki.
- Do obliczenia wynagrodzenia netto na Węgrzech wystarczy od wynagrodzenia brutto odjąć wartość należnych obciążeń, a w razie potrzeby można skorzystać z darmowych kalkulatorów brutto-netto dostępnych w internecie.
To może Cię również zainteresować