Spis treści
Taki proceder jest spowodowany kilkoma czynnikami. Najważniejszym z nich jest brak możliwości wyliczenia zarobków netto, ponieważ z pensji każdego pracownika mogą być pobierane różne kwoty podatków. Taka sytuacja sprawia, że osoba poszukująca pracy musi sobie sama wyliczyć wynagrodzenie netto.
Poszukując pracy w Słowenii, warto się zapoznać z zasadami wyliczania pensji netto panującymi w tym kraju. Każde państwo posiada swój unikatowy system podatkowy oraz system ubezpieczeń społecznych, więc wyliczenia będą wszędzie inne. Przyjrzyjmy się, jak obliczyć zarobki "na rękę" w Słowenii.
Różnice między zarobkami brutto i netto w Słowenii
Na samym początku należy uświadomić sobie, czym faktycznie są zarobki brutto i netto. Ogólne definicje wszędzie są takie same. Wynagrodzeniem brutto określamy zarobki, jakie pracownik uzyskuje za swoją pracę przed potrąceniem z nich należnych składek na poczet podatków. Analogicznie wynagrodzeniem netto jest kwota, jaką pracownik otrzyma za swoją pracę po odliczeniu wszystkich należności potrącanych przez pracodawcę.
- Przede wszystkim pensja podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Władze kraju stosują podatek ze stawkami rosnącymi progresywnie, a więc w miarę wzrostu wynagrodzenia odprowadzany podatek będzie wyższy.
- Drugim obciążeniem na pensji są obowiązkowe składki na poczet ubezpieczeń społecznych.
W obu przypadkach słoweńskie prawo przewiduje swoje własne unikatowe stawki procentowe. Należy także pamiętać, że zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy może oznaczać naliczenie na wynagrodzenie pewnych obciążeń. Pośrednicy mają prawo pobierania zwrotu kosztów za pewne usługi, jak zakwaterowanie, transport do pracy czy wyżywienie. W takim wypadku wynagrodzenie netto poznamy dopiero po odliczeniu należności wynikających z umowy z agencją pracy.
Jakie obciążenia są nakładane na wynagrodzenie w Słowenii?
Pierwszym z dwóch głównych obciążeń na słoweńskim wynagrodzeniu jest podatek dochodowy od osób fizycznych. Administracja Finansowa Republiki Słowenii stosuje podatek ze stawkami rosnącymi progresywnie. W 2020 roku przewidziano pięć progów podatkowych ze stawkami rosnącymi od 16% do 50%.
- dochód roczny od 0 do 8 755 euro - 16%
- dochód roczny od 8 755 do 25 750 euro - 26%
- dochód roczny od 25 750 do 51 500 euro - 33%
- dochód roczny od 51 500 do 74 160 euro - 39%
- dochód roczny powyżej 74 160 euro - 50%
Należy mieć świadomość, że rezydenci podatkowi Słowenii oraz, w niektórych przypadkach nierezydenci mają możliwość korzystania z ulg podatkowych. Wśród nich znajduje się choćby kwota wolna od podatku. W efekcie należny podatek może być obniżany przez zastosowane odpisy. Warto mieć to na uwadze przy wyliczaniu wynagrodzenia netto.
Drugim głównym obciążeniem na wynagrodzeniu słoweńskim są składki na poczet ubezpieczeń społecznych. Podobnie, jak to ma miejsce w większości innych państw, tak i w Słowenii pracownicy oraz pracodawcy dzielą między siebie obowiązek opłacania ubezpieczeń społecznych. Z wynagrodzenia brutto pracownika potrąca się na ten cel w sumie 22,1%.
- ubezpieczenie emerytalne wynosi 15,5%,
- ubezpieczenie zdrowotne wynosi 6,36%,
- ubezpieczenie od bezrobocia wynosi 0,14%,
- ubezpieczenie na macierzyńskie wynosi 0,1%.
Jak oblicza się wynagrodzenie netto w Słowenii?
Obliczenie pensji netto w Słowenii wymaga przeprowadzenia kilku działań matematycznych. Ogólnie trzeba odjąć od wynagrodzenia brutto wszystkie należne składki podatku oraz ubezpieczeń społecznych. Nim to zrobimy, trzeba ustalić, jaka ma być wysokość poszczególnych składek.
- Dochód pracownika wyniósł 20 000 euro brutto.
- Przy obliczeniach nie weźmiemy pod uwagę żadnych ulg podatkowych. Tak więc najpierw obliczamy należny podatek dochodowy.
- Dochód w wysokości 20 000 euro podpada pod dwa progi podatkowe. Pierwsze 8 500 euro zostaje opodatkowane stawką 16%, a więc daje nam to należność w wysokości 1 360 euro. Pozostałe 11 500 euro zostaje opodatkowane stawką 26%, co daje należność w wysokości 2 990 euro. Łącznie podatek dochodowy wyniesie 4 350 euro.
- Następnie musimy wyliczyć kwotę składki na ubezpieczenia społeczne. W tym celu od dochodu brutto 20 000 euro odejmujemy 22,1%, co daje kwotę 4 420 euro.
- Teraz możemy od zarobku brutto odjąć obie należności, co daje roczny dochód netto na poziomie 11 230 euro.
Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto w Słowenii
Wyliczenie samodzielne zarobków netto w Słowenii nie jest procesem bardzo skomplikowanym. Mimo to osoby nieczujące się najlepiej w zadaniach matematycznych mogą mieć problemy. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą kalkulatory wynagrodzeń.
Darmowe aplikacje dostępne w sieci pozwalają na szybkie obliczenie pensji netto. Wystarczy podać odpowiednie kwoty i algorytmy same obliczają wszystkie podatki oraz wynagrodzenie. Oczywiście wyniki należy traktować jako przybliżone. Kalkulatory często pozwalają na podanie dodatkowych informacji, co zwiększa dokładność obliczeń. Niestety w sieci nie ma zbyt wielu aplikacji tego typu dotyczących słoweńskich wynagrodzeń. Alternatywą pozostaje skorzystanie z usług biur podatkowych.
Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:
- Wyliczenie pensji netto w Słowenii wymaga uwzględnienia unikatowego systemu podatkowego oraz ubezpieczeń społecznych
- Obciążeniami na słoweńskim wynagrodzeniu są podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenia społeczne
- Do obliczenia pensji netto należy odjąć od wynagrodzenia brutto wszystkie należne składki podatku oraz ubezpieczeń społecznych
- Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto w Słowenii są dostępne w internecie, ale wyniki należy traktować jako przybliżone
To może Cię również zainteresować