Spis treści
Dotyczy to także ogłoszeń przedsiębiorstw litewskich. Planując wyjazd za granicę w celu poznania płacy netto, trzeba dokonać obliczeń. Te będą możliwe dopiero po zapoznaniu się z systemem podatkowym konkretnego kraju. Litwa, jak każde państwo ma swoje własne unikatowe regulacje. Bez ich znajomości nie da się dokonać odpowiednich wyliczeń. Przyjrzyjmy się więc temu, w jaki sposób można obliczyć zarobki netto na Litwie.
Różnice między wynagrodzeniami brutto i netto na Litwie
Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę, czym są zarobki brutto i netto. Ogólne definicje są wszędzie takie same. Pensją brutto nazywamy zarobki pracownika przed potrąceniem wszystkich należnych składek. Analogicznie pensją netto nazywamy kwotę, jaką pracownik otrzyma na rękę po potrąceniu wszystkich należności.
- Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszystkie pensje są objęte podatkiem pobieranym u źródła.
- Osoby zatrudnione w litewskich przedsiębiorstwach otrzymują pensję okrojoną o podatki.
- Osoby zatrudnione w zagranicznych firmach i świadczące pracę na terenie Litwy otrzymują cały zarobek, a podatek muszą opłacić samodzielnie.
- W efekcie ich pensja brutto jest równocześnie zarobkiem netto.
Należy także pamiętać o zobowiązaniach względem agencji pracy. W przypadku zatrudnienia przez pośrednika mogą zaistnieć pewne opłaty potrącane z wynagrodzenia. Agencje mogą pobierać zwrot kosztów za takie usługi, jak zakwaterowanie, transport do pracy czy wyżywienie. W tej sytuacji kwotę netto otrzymamy po potrąceniu należności wynikających z umowy zawartej z pośrednikiem.
Jakie obciążenia są nakładane na wynagrodzenie na Litwie?
Litewskie pensje są obciążone podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz składkami na ubezpieczenia społeczne. W przypadku obu należności sprawa jest zasadniczo bardzo prosta, choć mogą zajść pewne zmienne wynikające z wysokości dochodów.
Podatek dochodowy na Litwie posiada stawki procentowe rosnące progresywnie. Jednak ich ilość i rozłożenie sprawiają, że dla większości osób pracujących najemnie podatek przypomina formę liniową.
- 20% - dotyczy osoby fizycznej będącej rezydentem lub nierezydentem, która uzyskuje dochód na terytorium Litwy. Dochód osoby fizycznej niepodlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym jest zależny od jej dochodów i od 2023 roku wyniesie 625 euro miesięcznie.
- 32% - dotyczy osoby fizycznej będącej rezydentem lub nierezydentem, która osiąga na terytorium Litwy dochód przekraczający 84 średnie wynagrodzenia (tj. 104 277 euro rocznie).
Takie rozłożenie stawek sprawia, że niemal każdy pracownik na Litwie łapie się pod pierwszy próg, czyli 20%. Warto też wiedzieć, że w 2019 roku niższą stawkę zmieniono. Wcześniej wynosiła ona 15%. Wygląda też na to, że niedługo mogą się pojawić kolejne modyfikacje podatku dochodowego na Litwie.
W przypadku ubezpieczeń społecznych w 2019 roku zastosowano zmiany i wprowadzono zbiorczą składkę w wysokości 19,5% pobieraną z wynagrodzenia brutto pracownika. Wcześniej większość ubezpieczeń pokrywał pracodawca, ale sytuację odwrócono. Pracownicy mają możliwość także skorzystania z dodatkowych ubezpieczeń, które można pobierać z wynagrodzenia.
Jak obliczyć pensję netto na Litwie?
Wyliczenie zarobków netto w ogólnym założeniu jest bardzo proste. Wystarczy od pensji brutto odjąć wszystkie należności i tak otrzymujemy kwotę netto. Przed odejmowaniem trzeba ustalić wysokość obciążeń, co również nie powinno być problemem.
- Załóżmy całkowicie podstawową sytuację, w której pracownik otrzymuje rocznie 20 000 euro brutto.
- Od tej kwoty wyliczamy 20% na podatek dochodowy od osób fizycznych, co nam daje 4 000 euro.
- Następnie obliczamy wysokość składki na ubezpieczenia społeczne, czyli 19,5% z wynagrodzenia brutto, co daje 3 900 euro.
- Ostatnim zadaniem jest odjęcie od kwoty 20 000 brutto obu obciążeń.
- W efekcie pensja netto wyniesie 12 100 euro.
Podkreślmy jednak, że jest to podstawowe wyliczenie nieobejmujące ewentualnych ulg, jak kwota wolna od podatku ustalana według zarobków miesięcznych.
Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto na Litwie
Wyliczenie przybliżonych zarobków netto na Litwie nie jest skomplikowane, ale nie wszyscy dobrze czują się w zadaniach matematycznych. Z pomocą przychodzą internetowe kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto. Darmowe aplikacje pozwalają na szybkie wyliczenie przybliżonej pensji po odliczeniu podatków.
Kalkulatory zazwyczaj zawierają aktualne dane i pozwalają też często wprowadzić bardziej szczegółowe dane. Niestety w przypadku litewskich aplikacji wiele programów wymaga aktualizacji o nowe regulacje podatkowe.
Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:
https://www.icalculator.info/lithuania.html
- Artykuł omawia różnice między wynagrodzeniem brutto i netto na Litwie oraz obciążenia, jakie są nakładane na litewskie pensje, w postaci podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenia społeczne.
- Podatek dochodowy na Litwie posiada stawki procentowe rosnące progresywnie, jednak dla większości osób pracujących najemnie podatek przypomina formę liniową, a niemal każdy pracownik łapie się pod pierwszy próg, czyli 20%.
- W 2019 roku zmieniono również system ubezpieczeń społecznych na Litwie i wprowadzono zbiorczą składkę w wysokości 19,5% pobieraną z wynagrodzenia brutto pracownika, którą wcześniej pokrywał pracodawca.
- Do wyliczenia pensji netto na Litwie można skorzystać z internetowych kalkulatorów wynagrodzeń brutto-netto, jednak wiele z nich wymaga aktualizacji o nowe regulacje podatkowe.
To może Cię również zainteresować