Spis treści
W efekcie Słowenia jest dość ciekawym celem emigracji zarobkowej jeżeli chce się zamieszkać na Bałkanach. Kraj leżący między Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją zdaje się być interesujący ze względów geograficznych, kulturowych oraz zarobkowych. Pracownicy w Słowenii może nie zarobią tyle co w Skandynawii, ale mogą liczyć na pensje wyższe niż nad Wisłą.
Warto więc przyjrzeć się bliżej Słowenii. Być może to właśnie to państwo okaże się idealnym miejscem do zamieszkania i wykonywania pracy.
Wynagrodzenie minimalne w Słowenii - dynamiczne wzrosty pensji
Minimalne wynagrodzenie ustalane odgórnie przez rząd ma w wielu państwach znaczący wpływ na średnie zarobki. To minimalna stawka jest kwotą wyjściową dla ustalania pensji bardziej wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników. Każda podwyżka płacy minimalnej oznacza w zdrowej gospodarce wzrost średnich zarobków. Właśnie taką tendencję widać w Słowenii.
W 2023 roku słoweńskie władze podniosły płacę minimalną do pułapu 1203 euro miesięcznie brutto. Takie zarobki robią wrażenie, tym bardziej że z początkiem wieku w Słowenii płaca minimalna nieznacznie przekraczała równowartość 300 euro. Co więcej, już pracownicy najniższego szczebla zarobią znacznie więcej niż ich odpowiednicy w Polsce. Płaca minimalna w Polsce wynosi zaledwie nieco ponad 800 euro miesięcznie. Dodajmy też, że w zależności od zawodu słoweńscy pracownicy pracują tygodniowo 36-40 godzin. Zazwyczaj po 8 godzin dziennie.
Średnie zarobki w Słowenii
Dzięki różnym firmom statystycznym możemy zapoznać się ze średnimi zarobkami w Słowenii. Przede wszystkim warto odnotować, że ogólnie średnie zarobki osób zatrudnionych na umowę o pracę w 2019 roku oscylowały w okolicach 1 750 euro. Jednak w ostatnich dwóch miesiącach 2020 roku odnotowano wzrost do niemal 1 900 euro. Oznacza to, że średnia zarobków w przeliczeniu na złotówki wynosiła ponad 8 000 zł. Obecnie średnie zarobki w Słowenii kształtują się na poziomie 2300 euro.
W sieci można znaleźć raporty podające zarobki dla najważniejszych branż na rynku słoweńskim. Dzięki temu można sprawdzić, w jakich zawodach teoretycznie czekają najwyższe pensje. Oczywiście te są zależne od wielu czynników, jak choćby stanowisko, poziom kwalifikacji, czy doświadczenie. Mimo to statystyki pozwalają wyciągnąć wnioski na temat perspektyw w danej branży.
- Administracja - 1 608 euro brutto
- Przemysł motoryzacyjny - 1 865 euro brutto
- Bankowość i finanse - 2 044 euro brutto
- Elektrotechnika i telekomunikacja - 1 882 euro brutto
- Farmacja - 2 432 euro brutto
- Gastronomia i turystyka - 1 484 euro brutto
- Budownictwo - 1 720 euro brutto
- Edukacja i sport - 1 821 euro brutto
- Rolnictwo i rybołówstwo - 1 893 euro brutto
- Handel - 1 958 euro brutto
- Marketing - 1 968 euro brutto
- Produkcja - 1 605 euro brutto
- IT - 2 459 euro brutto
- Transport i logistyka - 1 827 euro brutto
- Opieka zdrowotna - 1 859 euro brutto
- R&D Nauka i rozwój - 2 903 euro brutto
Rozrzut średnich wynagrodzeń jest dość spory, ale i tak w większości można liczyć na atrakcyjne zarobki. Ostatnie raporty mówią, że słoweńskie firmy poszukują coraz więcej pracowników zagranicznych. W jakich sektorach najłatwiej znaleźć pracę?
Słoweński rynek pracy otworzył się w ostatnim czasie bardziej na zagranicznych pracowników, choć nie oznacza to, że o pracę w tym małym kraju jest łatwo. Na znalezienie ciekawego etatu mają szanse dobrze wykształceni lub doświadczeni specjaliści. Szczególnie handlowcy, inżynierowie czy lekarze są poszukiwani przez słoweńskie firmy. Zatrudnienie przy odrobinie szczęścia można jednak znaleźć w każdej branży. W sezonie pojawia się dużo ofert pracy w turystyce, ponieważ wszelkie hotele czy lokale gastronomiczne zwiększają swoje zespoły.
Czy praca w Słowenii się opłaca?
Słowenia bardzo szybko wprowadziła euro jako swoją walutę. To przyczyniło się między innymi do wzrostów cen, a dziś koszta życia utrzymują się na średnim europejskim poziomie. Oznacza to, że jest znacznie drożej niż w Polsce.
Wiele produktów spożywczych kosztuje znacznie więcej niż nad Wisłą. Oczywiście w wielu sieciach sklepów można skorzystać z atrakcyjnych ofert. Słono trzeba zapłacić za wynajem mieszkań w największych miastach. W Lublanie wynajem mieszkania dwupokojowego przekracza kwotę 850 euro miesięcznie, a trzeba mieć na uwadze jeszcze rachunki za media. W mniejszych miasteczkach koszta będą odpowiednio niższe. Wyższy koszt paliwa niż w Polsce wpłynie także na większe wydatki związane z transportem.
Życie w Słowenii jest znacząco droższe niż w Polsce. Jednak przy zestawieniu z zarobkami w tym kraju okazuje się ono całkiem opłacalne. Nie tylko można godnie żyć, ale także odłożyć nieco oszczędności. Słowenia okazuje się być całkiem interesującym miejscem do emigracji zarobkowej.
- Słowenia dynamicznie podnosi płacę minimalną, która wynosi obecnie 940,60 euro miesięcznie brutto, co przekłada się na wzrost średnich zarobków
- Średnie zarobki osób zatrudnionych na umowę o pracę w 2019 roku wynosiły ok. 1 750 euro, a w ostatnich miesiącach wzrosły do niemal 1 900 euro
- Najwięcej ofert pracy w Słowenii jest dla dobrze wykształconych i doświadczonych ekspertów, szczególnie w branży handlowej, inżynieryjnej i medycznej
- Mimo wyższych kosztów życia niż w Polsce, Słowenia jest opłacalnym miejscem do emigracji zarobkowej ze względu na relatywnie wysokie zarobki
To może Cię również zainteresować