Praca za granicą

Zarobki Rumunia - ile można zarobić w Rumunii?

22 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

12 komentarzy
Zarobki Rumunia - ile można zarobić w Rumunii?
Rumunia w ostatnich latach przeżywała gwałtowne wzrosty wynagrodzeń i starała się bardzo szybko nadrobić braki do krajów Europy Środkowej. Taka sytuacja wynikała tylko częściowo z rozwoju gospodarczego, a w dużej mierze była efektem walki rządzących o wsparcie społeczeństwa. Podnoszenie minimalnych wynagrodzeń miało zatrzeć złe wrażenia po aferach korupcyjnych. To się udało, ale w niedalekiej przyszłości może się źle zakończyć dla gospodarki kraju.

Obecnie szacuje się, że pracownicy w Rumunii zarabiają o około 30% więcej, niż są w stanie wydajnie produkować. Przyjrzyjmy się jednak zarobkom na obecną chwilę, bez przewidywania co będzie. Rumuńskie pensje dynamicznie rosły, ale nadal nie należą do najlepszych w Europie.

Polacy myślący o emigracji zarobkowej raczej nie będą zwracać wielkiej uwagi na rumuński rynek pracy. W pewnych zawodach faktycznie można znaleźć atrakcyjne wynagrodzenie, ale w większości przypadków pensje wypadną dość podobnie do polskich bądź gorzej. Sprawdźmy, ile zarabia się w Rumunii.

Video

Minimalne wynagrodzenie w Rumunii - dynamiczne wzrosty

Rumuńskie władze po poważnych aferach korupcyjnych od 2015 roku dynamicznie podnoszą wynagrodzenia minimalne, co ma częściowo pomagać w utrzymaniu władzy. Pomijając jednak politykę i wpływ takiego działania na gospodarkę, warto zaznaczyć, że pensje rosły w sektorze publicznym o 20 procent rocznie, a w prywatnym o kilkanaście procent rocznie.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana

Lekarz Stomatolog - Poznań enel-med stomatologia

Centrum Medyczne ENEL-MED S.A.

  • Poznań
Dodana

Magazynier

Fiberlink

  • Kraków
Dodana

Płaca minimalna w Rumunii:

  • W 2015 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło zaledwie 975 RON (lej rumuńskich),
  • a w 2020 roku zostało podniesione do 2 230 RON.
  • W 2023 płaca minimalna wzrosła do 3 000 RON.

Biorąc pod uwagę, że przelicznik walut często stawia leje i złotówki niemal na równi to widzimy, że płaca minimalna w Rumunii jest niższa niż w Polsce.

Dla kogo praca w Rumunii?

Wynagrodzenie minimalne w Rumunii jest niższe niż w Polsce, co oznacza, że wyjazd do pracy na stanowiska najniższego szczebla, niewymagających kwalifikacji raczej nie będzie opłacalna. W takim razie czy w ogóle wyjazd zarobkowy do Rumunii może być opłacalny?

Rumuński rynek pracy poszukuje fachowców z sektora IT. Wykształceni i doświadczeni fachowcy z szeroko rozumianej branży informatycznej mają możliwości negocjacji i zdobycia atrakcyjnych wynagrodzeń. Podobnie sprawa się ma ze specjalistami z sektora energetycznego. Koncerny naftowe i gazowe poszukują fachowców z całego świata.

Lokalny rynek pracy potrzebuje również pracowników handlu i gastronomii. Niestety w tych sektorach zarobki nie należą do atrakcyjnych. W sezonie budowlano-remontowym nie zabraknie pracy dla fachowców, a rosnący na znaczeniu przemysł turystyczny także otwiera możliwości podjęcia pracy sezonowej.

Ile średnio zarabiają pracownicy w Rumunii?

W Rumunii panuje bardzo duże zróżnicowanie ze względu na regiony. Narodowy Instytut Statystyki podaje, że w 2019 roku średnie zarobki w Rumunii wyniosły 3 101 RON netto miesięcznie. Jednak w wielu regionach kraju pracownicy osiągali dochody znacznie niższe.

Szczególnie mało atrakcyjne zarobkowo okazują się regiony wschodnie oraz południowe. Tam często zarobki oscylowały w okolicach 2000 RON netto miesięcznie.

W 2023 obserwujemy wzrost średnich zarobków — ponad 4000 RON.

Najwyższe zarobki w Rumunii:

  • Pod względem średnich zarobków najlepiej wypadł Bukareszt z wynikiem 4 534 RON netto miesięcznie.
  • Wysokie zarobki w porównaniu do innych regionów odnotowano także w mieście Kluż, gdzie średnio wyniosły 3 872 RON netto.

Raporty wskazują, że najlepsze zarobki uzyskują pracownicy sektorów IT oraz finansów i ubezpieczeń. Bardzo dobrze zarabiają również pracownicy budowlani, a także zatrudnieni w firmach outsourcingowych.

Ile realnie zarabia się w Rumunii?

Średnie zarobki wyliczane przez firmy statystyczne to jedno, a rzeczywistość pisze własne scenariusze. Warto więc przeglądnąć ogłoszenia o pracę publikowane przez rumuńskich pracodawców oraz agencje pracy. Taki przegląd pozwoli nam sprawdzić, ile faktycznie można otrzymać pieniędzy za pracę w Rumunii.

  • Agent ubezpieczeniowy - 2 850-4 170 RON/mies. brutto
  • Operator produkcji - 2 600-3 900 RON/mies. brutto
  • Asystent sprzedaży - 2 640 RON/mies. brutto
  • Operator CNC - 9 500-10 500 RON/mies. brutto
  • Deweloper Java - 15 000 RON/mies. brutto
  • Kasjer - 3 100 RON/mies. brutto
  • Operator call center - 5 500 RON/mies. brutto
  • Nauczyciel języka angielskiego - 5 200 RON/mies. brutto

Tak się prezentuje kilka ofert znajdujących się w sieci. Generalnie zarobki w Rumunii są bardzo zróżnicowane ze względu na regiony i zawody. Z pewnością na najwięcej mogą liczyć osoby udające się do pracy w stolicy kraju. Wybierając Rumunię jako cel emigracji, warto udać się w północno-zachodnie rejony kraju.

Czy praca w Rumunii się opłaca?

Zarobki w Rumunii w niektórych regionach są zbliżone do polskich. Nie inaczej jest z kosztami życia.

Video

Pod wieloma względami ceny na rumuńskim rynku można zrównać z kosztami ponoszonymi na życie w Polsce. Produkty spożywcze potrafią być nieznacznie droższe, ale w wielu przypadkach wydamy na jedzenie tyle, co nad Wisłą. Transport publiczny wypada porównywalnie, choć kolej państwowa jest w Rumunii znacznie tańsza niż podróżowanie polskimi przewoźnikami.

Podobne koszta poniesiemy również przy wynajmie mieszkań. Niewielkie mieszkanie dwupokojowe to koszt po przeliczeniu około 1 900 RON miesięcznie z wliczonymi już rachunkami. Zasadniczo praca w Rumunii przyniesie podobne korzyści co w Polsce. Emigracja do tego kraju raczej nie ma sensu jeżeli chce się odłożyć większe ilości pieniędzy. Takie same oszczędności będzie można zgromadzić w Polsce.

Podsumowanie:
  • W Rumunii płaca minimalna jest niższa niż w Polsce, ale pensje w sektorze IT i energetyce są atrakcyjne.
  • Średnie zarobki w 2019 roku wynosiły 3 101 RON netto miesięcznie, ale są duże zróżnicowanie ze względu na regiony.
  • Koszty życia w Rumunii są zbliżone do polskich, ale niewielkie mieszkanie dwupokojowe kosztuje około 1 500 RON miesięcznie.
  • Emigracja do Rumunii nie ma sensu, jeśli chce się odłożyć większe ilości pieniędzy, ale może być atrakcyjna dla specjalistów z sektora IT oraz energetyki.

To może Cię również zainteresować

Praca Rumunia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

12 komentarzy

Mazan

Mazan

Warto pamiętać, że praca w Rumunii nie jest jedynym rozwiązaniem dla osób poszukujących zatrudnienia. Może warto najpierw przeanalizować oferty w Polsce, zanim zdecydujemy się na emigrację.
abcd

abcd

Jako pracownik sezonowy w branży turystycznej mogę powiedzieć, że praca w Rumunii na pewno może przynieść korzyści finansowe, ale trzeba uważać na warunki pracy. W niektórych miejscach stosunki pracownicze nie są najlepsze.
Gizmo

Gizmo

Szczerze mówiąc, to nie widzę potrzeby emigracji do Rumunii w celu znalezienia pracy. Oczywiście, każda sytuacja jest inna i może się zdarzyć, że dla niektórych osób to będzie dobre rozwiązanie, ale ja osobiście szukam pracy w Polsce.
Leopold

Leopold

Rumuński rynek pracy ma swoje specyfiki, ale w mojej opinii jest duże pole do popisu dla przedsiębiorców. Koszty utrzymania firmy są tu niskie, a mimo to można znaleźć dobrej jakości pracowników w konkurencyjnych cenach.
Zdenek

Zdenek

Zdaję sobie sprawę, że nie każda branża może być tak atrakcyjna jak IT czy energetyka, ale i tak uważam, że warto sprawdzić oferty pracy w Rumunii pod kątem potencjalnych możliwości. Może uda się znaleźć dla siebie coś ciekawego.
Kamil Durczok i Cristiano Ronaldo

Kamil Durczok i Cristiano Ronaldo

Moim zdaniem praca w Rumunii może być opłacalna, ale trzeba uważać na wybór branży i odpowiednie negocjowanie warunków. Ja pracuję w sektorze energetycznym i zarabiam naprawdę dobrze. Słyszałem też, że w branży IT można zarobić jeszcze więcej.
Iza

Iza

Jeśli chodzi o mnie, to jako niewykwalifikowana pracownica handlu nie mam szans na znalezienie pracy w Rumunii, która byłaby dla mnie opłacalna. Proponowane zarobki są naprawdę niskie, a koszty życia nie są o wiele mniejsze niż w Polsce.
Kordian

Kordian

W mojej branży, czyli outsourcingu, wynagrodzenia w Rumunii są bardzo konkurencyjne na tle innych krajów. Dlatego mój biznes rozwija się w tym kraju i przyciąga coraz więcej klientów z całego świata.
Odra 56

Odra 56

Faktycznie, jak dla mnie to nie ma sensu szukać pracy w Rumunii, zwłaszcza jeśli chce się więcej zarabiać niż w Polsce. Wyjdzie na to samo, a poza tym nie jest to kraj, który równie dobrze znałbym jak Polskę.
Olo Bolo

Olo Bolo

Ja pracując w branży budowlanej w Rumunii zarabiam całkiem dobrze. W sezonie budowlanym często jest dużo pracy i zarobki są naprawdę atrakcyjne. Jednak w okresie zimowym, kiedy z reguły jest mniej zleceń, trzeba trochę dokładać do domowego budżetu.
Eryk

Eryk

Jestem osobą poszukującą pracy i jak na razie patrząc na oferty w Rumunii, nie widać tam nic dla mnie. Zarobki są niskie, a wymagania na stanowisku są bardzo wysokie. Dla niewykształconych osób bez doświadczenia, szansa na znalezienie pracy jest bardzo mała.
Diora

Diora

Jako pracodawca z branży IT z pewnością mogę potwierdzić, że rynkowe wynagrodzenia w Rumunii są bardzo atrakcyjne dla specjalistów w tej dziedzinie. Warto więc rozważyć przeniesienie swojej firmy lub poszukiwanie pracy w tym kraju.

Dodaj komentarz

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.