Spis treści
Mołdawia, jak każde państwo posiada swój unikatowy system podatkowy, który narzuca na wynagrodzenie podatnika różne obciążenia. Osoby poszukujące pracy i otrzymujące oferty wynagrodzeń podawane w brutto muszą sami wyliczyć, ile faktycznie otrzymają pieniędzy za swoją pracę.
W przypadku mołdawskich wynagrodzeń wyliczenia okazują się dość proste. Przed przystąpieniem do obliczeń należy sobie jednak zdać sprawę z kilku ważnych kwestii. Przybliżmy więc temat ustalania zarobków netto w Mołdawii.
Różnice między zarobkami brutto i netto w Mołdawii
Mołdawski system podatkowy w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych jest mało skomplikowany. Jedna zryczałtowana stawka ułatwia obliczenie zarobków netto. Na początek jednak należy sobie zdać sprawę, czym są pensje brutto i netto. Definicje są zasadniczo takie same w każdym zakątku świata. Sprawę gospodarki mołdawskiej dodatkowo ułatwi porównanie Mołdawii do Polski na poniższym filmie:
Pensją brutto nazywamy zarobki pracownika przed potrąceniem należnych składek na poczet podatków. Analogicznie pensją netto jest kwota, jaką pracownik otrzyma za swoją pracę na rękę po potrąceniu należności.
Jak już wiemy, z wynagrodzenia brutto w Mołdawii potrąca się zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych. To nie jedyne obciążenie pensji. Pracodawcy pobierają także składki ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego.
Warto też pamiętać, że zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy może powodować naliczenie dodatkowych opłat potrącanych z pensji. Biura pracy mogą pobierać zwrot kosztów za takie usługi, jak zakwaterowanie, transport do pracy czy wyżywienie. Wynagrodzenie netto poznamy dopiero po odliczeniu kosztów wynikających z umowy z agencją.
Prawo mołdawskie stanowi także, że obowiązek odprowadzania składek na poczet podatku dotyczy pracodawców mołdawskich. Oznacza to, że osoby zatrudnione w firmach zagranicznych będą otrzymywać na rękę pensję nieokrojoną o podatki. Tym samym zarobek brutto będzie ich zarobkiem netto. Z tym że podatnik ma wtedy obowiązek samodzielnego opłacenia podatku przy składaniu rocznego rozliczenia.
Jakie obciążenia są nakładane na mołdawskie wynagrodzenie?
Osoby pracujące dla mołdawskich przedsiębiorstw otrzymają wynagrodzenie uszczuplone o składki na poczet podatku dochodowego oraz ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.
- W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych sprawa jest bardzo prosta i z wynagrodzenia brutto zostaje potrącona zaliczka w wysokości 12%.
- Należy jednak wiedzieć, że jest ona naliczana nie od kwoty brutto, ale od obniżonej podstawy opodatkowania. Tę ustalamy, odejmując z pensji brutto kwotę obowiązkowych ubezpieczeń, oraz kwotę wolną od podatku.
- Główny odpis w 2023 roku wynosi w Mołdawii 27 000 MDL rocznie.
- Kolejnym kluczowym obciążeniem są składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
- Ubezpieczenie społeczne jest dzielone między pracodawcę i pracownika. W przypadku tego drugiego z wynagrodzenia zostaje pobrana składka w wysokości 6% od wynagrodzenia brutto.
- Ubezpieczenie zdrowotne jest opłacane tylko z pensji pracownika i wynosi ono 4,5% z wynagrodzenia brutto.
Jak obliczyć pensję netto w Mołdawii?
Sposób wyliczenia wynagrodzenia netto jest w założeniu bardzo prosty. Wystarczy z pensji brutto odjąć wszystkie należności i w ten sposób otrzymujemy wynagrodzenie netto. Najpierw trzeba jednak obliczyć, o jakie kwoty trzeba uszczuplić zarobki.
- Roczny zarobek brutto wyniesie 100 000 MDL.
- Najpierw musimy ustalić podstawę opodatkowania, a jak wiemy, uszczuplają ją między innymi składki na obowiązkowe ubezpieczenia.
- Tak więc odejmujemy odpowiednio 6% ubezpieczenia społecznego oraz 4,5% ubezpieczenia zdrowotnego, czyli kolejno 6 000 MDL i 4 500 MDL.
- Następnie odliczamy kwotę wolną od podatku wynoszącą 27 000 MDL.
- Po odjęciu ustalonych wyżej kwot otrzymujemy podstawę opodatkowania w wysokości 62 500 MDL.
- Dopiero od tej kwoty wyliczamy podatek dochodowy w wysokości 12%, co nam daje należność w wysokości 7 500 MDL.
- Ostatnim działaniem jest odjęcie z wynagrodzenia brutto kwot należności. Tak więc od 100 000 MDL odejmujemy 7 500 MDL podatku oraz 10 500 MDL składek ubezpieczeniowych.
- W efekcie roczne zarobki "na rękę" wyniosą 82 000 MDL.
Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto w Mołdawii
Jak widać, wyliczanie zarobków netto w Mołdawii jest dość proste. W przypadku pensji miesięcznej stosujemy podobny klucz, tylko należy podzielić kwotę wolną od podatku przez ilość miesięcy w roku.
Oczywiście nie każdy dobrze się czuje w zadaniach matematycznych i tu z pomocą przychodzą internetowe kalkulatory wynagrodzeń. W tym wypadku darmowe aplikacje pozwalają na szybkie wyliczenie przybliżonych zarobków. Programy pozwalają czasem na podanie bardziej szczegółowych informacji, co pozwala uwzględnić wiele różnych zależności. W przypadku Mołdawii można znaleźć niewiele kalkulatorów dostępnych z poziomu przeglądarki, za to powstało sporo aplikacji na smartfony umożliwiających szybkie wyliczenie pensji netto.
Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:
- Mołdawski system podatkowy od osób fizycznych jest mało skomplikowany, co ułatwia obliczenie wynagrodzeń netto.
- Do wynagrodzenia brutto w Mołdawii należy doliczyć potrącenia z tytułu składek ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz kosztów wynagrodzenia za pośrednictwem agencji pracy.
- Obliczenie pensji netto w Mołdawii polega na odjęciu od wynagrodzenia brutto wszystkich należności.
- Dostępne są kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto online i aplikacje na smartfony, które ułatwiają szybkie wyliczenie pensji netto w Mołdawii.
To może Cię również zainteresować