Spis treści
Osoby zainteresowane przeprowadzką na Łotwę w celach zarobkowych powinny poznać lokalny system podatkowy. W ten sposób przygotują się na obowiązki, jakim muszą sprostać. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę podobnie jak w Polsce składki na poczet podatków odprowadza pracodawca.
Warto wiedzieć, jakie kwoty trafiają na konto lokalnego urzędu skarbowego oraz w jaki sposób można odzyskać część podatku. Przyjrzyjmy się bliżej łotewskiemu podatkowi dochodowemu.
Jakie stawki podatku dochodowego obowiązują na Łotwie?
Łotwa była jednym z nielicznych krajów stosujących liniowy podatek dochodowy. Taka struktura podatku obowiązywała do 2018 roku, a stawki przez minioną dekadę spadały z 25% do 23%. W końcu władze łotewskie zdecydowały się na zmianę struktury podatku, wprowadzając, stawki procentowe rosnące progresywnie.
W 2023 roku łotewski podatek dochodowy od osób fizycznych nakładany na dochód z pracy najemnej jest naliczany według trzech stawek.
- roczny dochód poniżej 20 004 euro - 20%
- roczny dochód od 20 004 euro do 78 100 euro - 23%
- roczny dochód powyżej 78 100 euro - 31%
W przypadku dochodów z zysków kapitałowych podatek dochodowy na Łotwie wynosi 20%. Dochody z nieruchomości, jak choćby wynajem zostają objęte składką 10%.
Warto nadmienić, że pracodawca może stosować miesięczne odliczenie wynikające z kwoty wolnej od podatku. To ma wysokość od 0 do 300 euro miesięcznie i jest wyliczane przez urząd skarbowy na podstawie rozliczenia dochodów podatnika z poprzedniego roku podatkowego. Pracownik może jednak zrezygnować z takiej formy odliczenia i skorzystać z ulgi przy rozliczeniu po zakończeniu roku podatkowego.
Jak się rozlicza podatek dochodowy na Łotwie?
W przypadku pracy najemnej składki podatku dochodowego pobiera pracodawca i przekazuje je na konto urzędu skarbowego. Po zakończeniu roku podatkowego należy dokonać rozliczenia podatku. Rezydenci podatkowi Łotwy muszą wykazać w zeznaniu wszystkie dochody uzyskiwane globalnie podczas gdy nierezydenci wykazują dochody uzyskiwane jedynie na terenie Łotwy.
Status rezydencji mogą otrzymać podatnicy posiadający stałe miejsce zamieszkania na Łotwie bądź przebywający w kraju przez ponad 183 dni w przeciągu roku. Rezydentem podatkowym Łotwy jest także obywatel pracujący za granicą na zlecenie łotewskiego przedsiębiorstwa.
- Zeznanie podatkowe należy złożyć w terminie od 1 marca do 1 czerwca następnego roku po zakończonym roku podatkowym.
- Co ciekawe w przypadku gdy dochód roczny przekroczył 62 800 euro, termin składania deklaracji zostaje przesunięty na czas od 1 kwietnia do 1 lipca.
- W przypadku niedopłaty podatnik musi opłacić brakujący podatek dochodowy do 16 czerwca po złożeniu deklaracji podatkowej.
- Jeżeli kwota dopłaty przekroczy 640 euro, to płatność może zostać podzielona na raty.
- W przypadku osób o najwyższych dochodach mających składać deklaracje do 1 lipca wszystkie terminy płatności przesuwają się o miesiąc.
Należy wiedzieć, że rok podatkowy na Łotwie jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. To oznacza, że trwa on od 1 stycznia do 31 grudnia i ten okres należy rozliczyć w rocznej deklaracji. W przypadku osób zatrudnionych w zagranicznych przedsiębiorstwach i świadczących pracę na Łotwie należy co miesiąc samodzielnie składać deklarację podatkową i opłacać podatek dochodowy.
Podatnicy rozliczają się na Łotwie za pomocą systemu Electronic Declaration System (EDS). Za pośrednictwem systemu on-line można w bardzo szybki i łatwy sposób uzupełnić deklarację oraz ją złożyć wraz z dokumentami potwierdzającymi koszta kwalifikujące się pod ewentualne odpisy czy dodatkowe dochody. EDS zapewnia także dostęp do wszystkich potrzebnych informacji podatkowych oraz pozwala załatwić inne formalności z urzędem skarbowym.
Rozliczeniu służy formularz D z załącznikami odpowiadającymi różnym formom uzyskiwania dochodu. Deklarację wypełnia się na podstawie oświadczenia o wypłacanych dochodach i odprowadzonych składkach na poczet podatków. Odpowiednik polskiego PIT-11 jest przekazywany pracownikom przez pracodawcę po zakończeniu roku podatkowego. Podatnik ma prawo do skorygowania deklaracji do trzech lat wstecz. Nadpłacony podatek dochodowy jest zwracany do trzech miesięcy od złożenia deklaracji.
Jak rozliczyć dochód z Łotwy w Polsce?
Polscy rezydenci podatkowi mają obowiązek dokonywania rocznego rozliczenia z rodzimym fiskusem. W deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG muszą wykazać dochód zagraniczny. W przypadku wpływów pochodzących z Łotwy można być spokojnym, ponieważ dochód ten nie jest opodatkowany.
Na mocy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Łotwą i Polską stosuje się w rozliczeniu metodę wyłączenia z progresją. Według jej założeń zagraniczny dochód nie podlega opodatkowaniu, ale jest brany pod uwagę w wyliczeniu stawki procentowej dla pozostałych dochodów.
Łotewski system podatkowy przeszedł ostatnio duże zmiany i obecnie znajduje się w fazie przejściowej. Mimo to nie należy on do skomplikowanych i raczej nie należy się go bać. Niestety podatki na Łotwie nie należą do najniższych, co przy niskich zarobkach nie tworzy atrakcyjnego obrazu.
- Aktualnie na Łotwie obowiązują stawki podatku dochodowego progresywnie rosnące, a nie liniowe jak przed rokiem 2018.
- Podatki pobierane są przez pracodawców, a rozliczenia dokonuje się za pomocą systemu Electronic Declaration System.
- Osoby zatrudnione w zagranicznych przedsiębiorstwach na Łotwie muszą samodzielnie składać deklaracje podatkowe i opłacać podatek dochodowy
- Polscy rezydenci podatkowi muszą dokonać rocznego rozliczenia z rodzimym fiskusem, jednak dochód pochodzący z Łotwy nie jest opodatkowany zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania.
To może Cię również zainteresować