Spis treści
Nie dziwi więc fakt, że poszukując zatrudnienia na Cyprze najlepiej nawiązać kontakt z agencją pracy. Prywatni pośrednicy są dobrze rozeznani w rynku i mają dostęp do ciekawych ofert pracy. Często też oferują inne usługi pomagające w przeprowadzce i zaaklimatyzowaniu się w obcym kraju.
Zawarcie umowy z agencją pracy wydaje się być dobrym pomysłem. Jednak przed podpisaniem umowy warto zapoznać się z kilkoma ważnymi faktami. Znajomość zasad funkcjonowania biur pracy pozwoli uniknąć nieprzyjemności w przyszłości. Poniższy film porusza wszystkie dostępne możliości, jakie stawia przed nami poszukiwanie pracy na Cyprze:
Na co zwracać uwagę szukając agencji pracy na Cyprze?
Najważniejszą kwestią przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy z agencją zatrudnienia jest ustalenie, czy ta działa legalnie. Wiele biur samych chwali się stosownymi certyfikatami, ale czasem konieczne będzie bardziej szczegółowe sprawdzenie agencji. Pośrednicy działający na Cyprze muszą posiadać ważną licencję wydaną przez cypryjskie Ministerstwo Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Większość agencji jest także zrzeszona w stowarzyszeniu branżowym pod egidą Cypryjskiej Izby Przemysłu i Handlu.
Służby europejskie donoszą jednak, że zdarzają się na Cyprze biura pracy nieprzestrzegające wszystkich praw. W efekcie zaleca się dobre sprawdzenie pośrednika oraz korzystanie z większych agencji. Problem szczególnie pojawia się w kwestii prac przy gospodarstwach rolnych.
- Listę legalnych agencji zatrudnienia można znaleźć na stronie Departamentu Pracy: www.mlsi.gov.cy/dl,
- zaś na witrynie Cypryjskiej Izby Przemysłu i Handlu: www.ccci.org.cy znajduje się lista członków Stowarzyszenia Pracodawców Prywatnych.
W przypadku agencji pracy działających na terenie Polski i oferujących pracę na Cyprze można sprawdzić, czy są one wpisane do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Listę zarejestrowanych pośredników można znaleźć na stronie internetowej: http://stor.praca.gov.pl.
Kolejną bardzo ważną kwestią są opłaty. Zgodnie z obowiązującym prawem prywatne agencje pośrednictwa pracy nie mogą pobierać opłat za swoje podstawowe usługi od osób poszukujących zatrudnienia. Oznacza to, że rejestracja i proces rekrutacji muszą być darmowe.
Pewne usługi mogą jednak być odpłatne. Agencja może zażądać zwrotu kosztów na przykład za tłumaczenie dokumentów czy badania lekarskie. Często zatrudniane osoby mogą skorzystać z częściowo refundowanego zakwaterowania czy transportu do pracy i wyżywienia, co generuje dodatkowe opłaty potrącane z wynagrodzenia. Należy pamiętać, że wszystkie takie koszta muszą zostać uwzględnione w umowie.
Alternatywy dla agencji pracy na Cyprze
Prywatne biura pracy bardzo prężnie działają na rynku cypryjskim, ale nie są jedyną metodą poszukiwania pracy w tym kraju. Przede wszystkim osoby przebywające już na wyspie mogą się zarejestrować w lokalnym urzędzie pracy (District Labour Office). Zadaniem urzędników jest znalezienie ofert pracy oraz doradztwo zawodowe. Ważne, aby posiadane dokumenty potwierdzające doświadczenie i kwalifikacje zawodowe osoby poszukującej pracy były przetłumaczone na język grecki bądź angielski i potwierdzone notarialnie.
Cypr został objęty także działaniem Europejskich Służb Zatrudnienia. Doradcy EURES służą pomocą osobom chcącym migrować zarobkowo na terenie Europy. Emigranci mogą liczyć na pomoc w znalezieniu ofert pracy oraz na informacje potrzebne do sprawnej przeprowadzki i zaaklimatyzowania się w obcym państwie.
Bardzo duże znaczenie dla rynku pracy mają na Cyprze gazety. Wielu przedsiębiorców umieszcza ogłoszenia w prasie, a nawet na stronach rządowych można znaleźć zachęty do poszukiwania za pośrednictwem największych gazet w kraju.
Wiele osób rozpoczyna poszukiwania zatrudnienia od przeglądania internetu. Portale z ofertami pracy są nieocenionym źródłem, ale warto mieć na uwadze, że spora część publikowanych ofert pochodzi właśnie od agencji zatrudnienia.
Jakie agencje pracy działają na Cyprze?
Na cypryjskim rynku działa wiele agencji pracy zarówno zajmujących się head-huntingiem, jak i organizacją pracy tymczasowej. Ciężko wskazać najlepsze biura oraz te postępujące nie do końca uczciwie. Można za to sprawdzić kilka lepiej ocenianych agencji i od nich zacząć poszukiwania zatrudnienia na Wyspie Afrodyty.
AP Executive - międzynarodowa agencja rekrutująca specjalistów głównie z sektora finansowego. Pośrednik poszukuje fachowców dla firm i korporacji działających w różnych regionach globu.
CareerFinders Ltd. - prężnie działająca agencja rekrutacyjna zajmująca się poszukiwaniem fachowców. Pośrednik swoją działalnością obejmuje sektory księgowości, finansów, bankowości, nowych technologii, IT czy przemysłu naftowego.
Workforce - agencja pośrednictwa pracy poszukująca zarówno fachowców, jak i pracowników mniej wykwalifikowanych. Biuro współpracuje z przedsiębiorstwami działającymi między innymi w sektorze budowlanym, produkcyjnym czy IT. Nie brakuje także ofert z branży finansów oraz handlu.
GRS Global Recruitment Solutions - biuro pośrednictwa pracy zajmujące się w dużej mierze pracą tymczasową i kontraktową. Agencja obsługuje przedsiębiorstwa reprezentujące praktycznie wszystkie sektory. Agencja posiada oferty dla mniej wykwalifikowanych osób.
HR Innovate - agencja pracy z główną siedzibą na Cyprze. Pośrednik zajmuje się rekrutacją pracowników z różnych sektorów. Posiada oferty pracy zarówno na Cyprze, jak i w innych państwach basenu Morza Śródziemnego.
StaffMatters - agencja pośrednictwa pracy zajmująca się rekrutacją pracowników do stałego zatrudnienia oraz do prac tymczasowych i kontraktowych. Biuro posiada wiele ofert z różnych branż.
Cyprus Hospitality Jobs - biuro pracy działające w sektorze turystyki oraz opieki. Pośrednik poszukuje pracowników dla placówek turystycznych oraz firm zajmujących się opieką dzieci, osób starszych czy chorych.
Advance Career - agencja rekrutacyjna wyszukująca fachowców głównie z sektora IT oraz księgowości. Biuro stawia na wykwalifikowanych specjalistów.
SL Recruitment Services - cypryjska agencja pośrednictwa pracy skupiająca się w dużej mierze na pracy tymczasowej. Posiada jednak w swojej ofercie także oferty dla osób chcących podjąć stałe zatrudnienie.
Eltoma Recruitment - międzynarodowa agencja rekrutacyjna zajmująca się poszukiwaniem specjalistów na stanowiska niższego i średniego szczebla.
Tak się prezentuje kilka agencji posiadających dobre opinie wśród cypryjskich pracowników. Osoby poszukujące pracy nie muszą się ograniczać do usług jednego biura i swobodnie mogą sprawdzić ofertę kilku agencji równocześnie.
- Aby uniknąć nieprzyjemności, warto dokładnie sprawdzić legalność agencji pracy przed podpisaniem umowy
- Agencje pracy na Cyprze powinny posiadać ważną licencję, ale zdarzają się nieprzestrzegające prawa
- Przy poszukiwaniu pracy na Cyprze należy uważać na opłaty, agencje nie mogą pobierać opłat za podstawowe usługi, ale niektóre usługi mogą być odpłatne
- Alternatywą dla agencji pracy są lokalne urzędy pracy, Europejskie Służby Zatrudnienia, gazety i portale z ofertami pracy
To może Cię również zainteresować