Praca lokalnie

Poziom bezrobocia w Katowicach

30 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

15 komentarzy
Poziom bezrobocia w Katowicach
Województwo śląskie regularnie plasuje się w czołówce regionów o najniższym bezrobociu w Polsce. Ta sytuacja nie zmieniła się w 2022 roku. Zarówno Górny Śląsk, jak i stolica województwa, czyli Katowice mogą się pochwalić bardzo niskim poziomem bezrobocia.

Zacznijmy jednak od początku, czyli od bezrobocia w Polsce. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego bezrobocie w kraju wzrosło w styczniu 2020 roku z 5,2% do 5,5%. Jest to prawdopodobnie efekt podwyżek płac minimalnych, o czym ostrzegali analitycy rynku.

Wzrost bezrobocia w kraju nie znalazł odzwierciedlenia w wynikach niektórych regionów. Jednym z nich są Katowice. Stolica województwa śląskiego według analizy GUS odnotowała w 2022 roku bezrobocie na poziomie zaledwie 1,5%. Tymczasem wynik całego województwa wyniósł w styczniu 2022 roku zaledwie 3,8%. Przeanalizujmy więc sytuację na katowickim rynku pracy.

Regularne spadki stopy bezrobocia w Katowicach

Województwo śląskie może się pochwalić bardzo rozwiniętym przemysłem oraz infrastrukturą przyciągającą zagranicznych inwestorów. W efekcie region zawsze był silny gospodarczo i mimo kryzysu w górnictwie rynek pracy zachował silną pozycję.

Od kilku lat Katowice notują dynamiczne spadki bezrobocia. Zgodnie z raportami lokalnego urzędu pracy stopa bezrobocia spadała regularnie, aż osiągnęła bardzo niski poziom.

W ostatnich latach sytuacja prezentowała się następująco:

  • 2021: 1,8%
  • 2020: 4,8%
  • 2019: 1,1%
  • 2018: 1,7%
  • 2017: 2,2%
  • 2016: 2,9%
  • 2015: 3,9%

Wśród zarejestrowanych bezrobotnych największą grupą są osoby w wieku poniżej 30 lat oraz powyżej 50 lat. Stopa bezrobocia w Katowicach i województwie śląskim stoją na bardzo niskim poziomie, ale warto odnotować, że wiele miast na Śląsku nie poradziło sobie dobrze z kryzysem w przemyśle górniczym i do dziś ich rynki pracy nie odżyły, choć także notują drobne spadki bezrobocia.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Katowice

Asystent / Asystentka ds. administracji z j. włoskim i francuskim

SGS Global Business Services Sp. z o.o.

  • Katowice
Dodana

Asystent/Asystentka ds. administracji z j. włoskim i angielskim

SGS Global Business Services Sp. z o.o.

  • Katowice
Dodana
Dodana

Handlowiec

Arrow RSC Sp. z o.o

  • 10 000-20 000 zł brutto / mc (zal. od umowy)
  • Katowice
Dodana

Ekspert ds. Obrotu Nieruchomościami

Studio spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

  • Katowice
Dodana

Skąd się biorą spadki stopy bezrobocia w Katowicach?

Katowice zawdzięczają niskie bezrobocie wielu czynnikom, wśród których należy wymienić atrakcyjną lokalizację, zainteresowanie inwestorów czy zmiany w mentalności ludzi. W ostatnich latach zmieniło się nastawienie społeczeństwa. Ludzie zaczęli inwestować w swoją karierę, stawiając życie zawodowe ponad siedzeniem w domu.

Sytuacja gospodarcza Katowic:

  • Górny Śląsk od zawsze był mocno rozwinięty przemysłowo, ale długo opierał się na górnictwie i przemyśle wydobywczym. Katowice na szczęście w porę zainwestowały w przyciągnięcie inwestorów z innych gałęzi rynku. Stolica województwa śląskiego dzięki doskonałej lokalizacji stała się bardzo atrakcyjnym miejscem dla inwestycji zagranicznych.
  • Katowice leżą na przecięciu wielu szlaków komunikacyjnych i posiadają dostęp do jednego z największych portów lotniczych w kraju. To sprzyja prowadzeniu interesów.
  • W mieście przecinają się dwie ważne autostrady, co jest niezwykle ważne dla transportu towarów. W efekcie miasto stało się bazą dla wielu przedsiębiorstw produkcyjnych, firm transportowych oraz nowoczesnych korporacji. Do Katowic zawitało także wiele firm nowych technologii i branży IT.
  • W Katowicach działają również cenione szkoły wyższe, które są bazą zdolnych i ambitnych pracowników, co także jest zachętą dla inwestorów.

Rynek pracy w Katowicach ciągle się rozwija i generuje nowe posady w różnych branżach.

Deficyt pracowników w Katowicach

Niezwykle niski poziom bezrobocia stał się problemem dla pracodawców. Regularne spadki doprowadziły do sytuacji, w której zaczęło brakować pracowników. Przy tak niskim bezrobociu większość osób nieczynnych zawodowo to w dużej mierze osoby niechcące się aktywizować zawodowo.

Pracodawcy w tej sytuacji mają problemy ze znalezieniem pracowników. Coraz częściej sięgają po usługi obcokrajowców, ale też w niektórych branżach starają się między sobą walczyć o pracownika. Taka sytuacja prowadzi do tworzenia atrakcyjniejszych ofert pracy.

Główne tendencje bezrobocia na Śląsku

Czy bezrobocie w Katowicach będzie nadal spadać?

Poziom bezrobocia w Katowicach spadł do tak niskiego pułapu, że tendencja spadkowa może znacząco wyhamować. Już w zeszłym roku wskaźnik notował wahania pomiędzy 1% i 1,2%, co pokazuje, że osiągnięcie niższego bezrobocia może nie być możliwe.

Na początku roku można było zaobserwować pierwsze skutki wysokiego wzrostu płac minimalnych. Niektórzy pracodawcy częściowo zredukowali zatrudnienie. Problemem może być także brak nowych instrumentów do aktywizacji zarejestrowanych bezrobotnych i osób biernych zawodowo. Niestety niekorzystny wpływ na wskaźnik bezrobocia może mieć także sytuacja epidemii koronawirusa. Obecnie ciężko powiedzieć, jak bardzo negatywne skutki na gospodarkę będzie mieć kryzys, ale z pewnością odciśnie się on na rynku pracy. Mimo wszystkich nieprzychylnych czynników bezrobocie w Katowicach i tak powinno utrzymać się na bardzo niskim poziomie.

Podsumowanie:
  • Katowice odnotowały w 2022 roku bezrobocie na poziomie zaledwie 1,5%, podczas gdy wynik całego województwa wyniósł w styczniu 2022 roku zaledwie 3,8%.
  • Katowice zawdzięczają niskie bezrobocie atrakcyjnej lokalizacji, zainteresowaniu inwestorów czy zmianom w mentalności społeczeństwa.
  • Niezwykle niski poziom bezrobocia stał się problemem dla pracodawców, którzy mają problemy ze znalezieniem pracowników i coraz częściej sięgają po usługi obcokrajowców.
  • Na początku roku można było zaobserwować pierwsze skutki wzrostu płac minimalnych, co może wpłynąć na wyhamowanie tendencji spadkowej bezrobocia w Katowicach, a koronawirus może mieć niekorzystny wpływ na rynku pracy.

To może Cię również zainteresować

Praca Katowice

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

15 komentarzy

Koman

Koman

Cieszę się, że w Katowicach jest tyle firm, które oferują pracownikom różne benefity i szanse na rozwój. To sprawia, że rynek pracy w tym regionie jest tak konkurencyjny.
Szepty

Szepty

Myślę, że niskie bezrobocie w Katowicach to wynik wielu czynników, jak atrakcyjna lokalizacja i duże zainteresowanie inwestorów. Z pewnością jest to dobra wiadomość dla osób poszukujących pracy w tym regionie.
puzon

puzon

Nie dziwię się, że firmy w Katowicach mają problem ze znalezieniem pracowników. To miasto ma wiele do zaoferowania i wiele osób pragnie tam mieszkać i pracować.
Renata

Renata

Cieszę się, że w Katowicach jest tak mało bezrobotnych, ale niestety ja też nadal szukam pracy. Mam nadzieję, że sytuacja w moim regionie kiedyś się zmieni.
Rampa

Rampa

W Katowicach trudno znaleźć dobrego pracownika, ale czasami też trudno znaleźć dobrą pracę. Wiele firm oferuje niskie wynagrodzenia, co nie przyciąga najlepszych specjalistów.
KUntakinte

KUntakinte

Słyszałem, że jednym z powodów niskiego bezrobocia w Katowicach jest zainteresowanie inwestorów. To z pewnością dobrze dla mieszkańców tego miasta, którzy mają wiele możliwości rozwoju zawodowego.
Zenek GH

Zenek GH

Bardzo się cieszę, że w Katowicach niskie bezrobocie przekłada się na rozwój firm. Wiele z nich szuka pracowników i oferuje im szkolenia oraz możliwości awansu.
Matylda

Matylda

Choć próbuję znaleźć pracę od dłuższego czasu, to zawsze słyszę, że w Katowicach można łatwo znaleźć zatrudnienie. Chętnie bym tam spróbował znaleźć pracę, ale niestety nie mam możliwości przeprowadzki.
Holiday

Holiday

Muszę przyznać, że trudno znaleźć pracowników w Katowicach na niektóre stanowiska. Musimy walczyć między sobą o najlepszych, co zwiększa koszty zatrudnienia.
palto

palto

Zauważyłem, że w Katowicach wiele firm oferuje atrakcyjne benefity dla pracowników. To zdecydowanie zachęca do pracy w tym regionie.
podatnik RO

podatnik RO

Rozważam przeprowadzkę do Katowic, bo słyszałem, że tam jest dużo pracy. Mam nadzieję, że uda mi się tam znaleźć dobrą posadę.
Maja

Maja

Słyszałem wiele dobrego o rynku pracy w Katowicach, ale niestety nie znalazłem tam pracy. Mam nadzieję, że sytuacja w moim regionie też kiedyś się poprawi.
Wow

Wow

Jako pracodawca w Katowicach mam problem ze znalezieniem nowych pracowników. Trzeba konkurencyjne oferty, bo inaczej trudno zachęcić kandydatów, którzy mają wybór między różnymi pracodawcami.
Eugenia

Eugenia

Jestem z innego miasta województwa śląskiego i próbuję znaleźć pracę od kilku miesięcy. Cieszę się, że w Katowicach rynek pracy rozwija się tak dynamicznie, ale jednocześnie żałuję, że w moim mieście sytuacja jest trudniejsza.
Nijak

Nijak

Jako pracownik z Katowic cieszę się, że rynek pracy w tym regionie jest tak silny. Wiele firm szuka tu pracowników, co stwarza dużo możliwości rozwoju zawodowego dla mieszkańców miasta.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.