Spis treści
Doskonała lokalizacja, rozbudowana infrastruktura czy dostęp do dużych zasobów ludzkich sprowadziły do Katowic i w ich okolice liczne przedsiębiorstwa. Efekt jest taki, że bezrobocie utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, a pracodawcy mają coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników. Mieszkańcy Katowic mają naprawdę szerokie możliwości w znalezieniu zatrudnienia.
Jakich pracowników chłonie rynek pracy w Katowicach?
Katowice mogą się poszczycić jedną z najniższych stóp bezrobocia w kraju. Taka sytuacja sprawiła, że pracodawcy mają poważne problemy ze znalezieniem pracowników. Różnorodny rynek pracy chłonie osoby z doświadczeniem i kwalifikacjami w różnych branżach. Jednak w niektórych sektorach szczególnie brakuje pracowników.
- Duże zapotrzebowanie na pracowników wykazuje sektor budowlany. Przedsiębiorstwa poszukują zarówno kierowników budowy z odpowiednimi uprawnieniami, jak i pracowników podstawowych posiadających szerokie umiejętności. Na rynku lokalnym zabrakło fachowców posiadających wiele umiejętności budowlanych.
- Starzenie się społeczeństwa oraz emigracja zarobkowa doprowadziły do poważnych braków kadry w służbie zdrowia. W Katowicach brakuje lekarzy, pielęgniarek oraz położnych. Niedobory panują także w opiece osób starszych i niepełnosprawnych.
- W Katowicach działa sporo firm transportowych, którym brakuje kierowców.
- Wiele przedsiębiorstw bezskutecznie poszukuje też wykwalifikowanych spawaczy oraz ślusarzy. Braki fachowców są problemem nie tylko Katowic, ale całego kraju.
Doskonała lokalizacja i spore potrzeby mieszkańców
Katowice nie tylko leżą w centrum Górnego Śląska, co od zawsze stawiało je w samym środku lokalnego przemysłu, ale także mają atrakcyjną lokalizację do prowadzenia interesów. Przez Katowice przechodzi kilka niezwykle ważnych szlaków komunikacyjnych. Miasto przecinają drogi łączące północ z południem oraz wschód z zachodem. To idealnie sprzyja firmom produkcyjnym i transportowym.
Rozbudowana infrastruktura transportowa przyciąga międzynarodowych inwestorów. Niedaleko Katowic znajduje się jeden z największych portów lotniczych. Te czynniki wpływały na powstawanie nowych firm z kapitałem zagranicznym oraz polskim. Katowice stały się nowoczesnym miastem ściągającym do siebie firmy nowych technologii.
Tak duża metropolia oznacza również szerokie możliwości dla firm usługowych oraz handlowych. W Katowicach działa multum sklepów i sieci sprzedaży poszukujących pracowników. Rynek usług ciągle się powiększa i poszukuje fachowców różnej maści. Stałego dostępu do usług wymaga około 280 000 zameldowanych mieszkańców. Co ciekawe od kilku lat Katowice notują regularne spadki mieszkańców, co również generuje obniżanie się bezrobocia oraz wzrost miejsc pracy.
Zainteresowanie pracownikami powyżej 50 roku życia
Sytuacja na rynku pracy doprowadziła do kolejnej interesującej tendencji. Od 2016 roku w Katowicach spada odsetek osób bezrobotnych w wieku powyżej 50 roku życia. Ma to związek z nowymi programami aktywizacyjnymi oraz przede wszystkim z brakiem pracowników w młodszym wieku.
Pracodawcy w obliczu braku zainteresowania ze strony młodych pracowników przypomnieli sobie o osobach starszych. Ponownie w łaski powróciło doświadczenie oraz umiejętności, których młodzi nie posiadają. Co więcej, często umiejętności i kwalifikacje osoby starszej są znacznie wyższe niż wykształconego młodziaka.
Katowice poosiadają bardzo różnorodny rynek pracy, na którym odnajdzie się większość osób. Przedsiębiorstwa działające w stolicy województwa śląskiego mają problemy ze znalezieniem pracowników przez bardzo niskie bezrobocie, dlatego myśląc nad rozwojem kariery zawodowej, warto zwrócić swoją uwagę właśnie na Katowice.
- Katowice mają jedną z najniższych stóp bezrobocia w kraju, co skutkuje trudnościami pracodawców w znalezieniu pracowników.
- Liczna i różnorodna baza miejsc pracy w Katowicach przyciąga pracowników z doświadczeniem i kwalifikacjami w różnych branżach, jednak szczególnie brak pracowników w niektórych sektorach.
- Rozbudowana infrastruktura transportowa i lokalizacja miasta sprzyjają rozwojowi firm produkcyjnych, transportowych, nowych technologii oraz działającym na rynku usług i handlu.
- W obliczu braku pracowników w młodszym wieku, pracodawcy zwracają uwagę na osoby powyżej 50 roku życia, których doświadczenie i kwalifikacje są często wyższe niż u młodszych pracowników.
To może Cię również zainteresować