Praca lokalnie

Poziom bezrobocia w Żywcu

30 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

4 komentarze
Poziom bezrobocia w Żywcu
Początek 2022 roku oznaczał minimalny wzrost bezrobocia w Polsce. Nie wszystkie regiony notowały wzrosty, czego przykładem może być województwo śląskie. Zgodnie z raportem Głównego Urzędu Statystycznego ze stycznia bieżącego roku, poziom bezrobocia w Polsce wzrósł z 5,2% do 5,4%. Tymczasem w województwie śląskim bezrobocie wyniosło zaledwie 3,7%. Niestety nie wszystkie regiony na śląsku radzą sobie tak dobrze.

Przykładem może być Żywiec, który na początku roku odnotował stopę bezrobocia na poziomie 6,2%. Wynik ten dotyczy całego powiatu żywieckiego, ponieważ GUS nie prowadzi bardziej szczegółowej analizy. Widać jednak, że poziom bezrobocia w Żywcu odbiega od bardzo niskiego poziomu całego województwa. Co jest przyczyną takiego stanu i czy jest szansa na obniżenie bezrobocia w Żywcu? Przyjrzyjmy się bliżej tym zagadnieniom.

Względnie niska stopa bezrobocia w Żywcu

Patrząc na stopę bezrobocia w województwie śląskim, można wywnioskować, że w powiecie żywieckim mamy do czynienia z bardzo złym wynikiem. Tymczasem rzeczywistość jest znacznie bardziej pozytywna. Zacznijmy jednak od statystyk za ostatnie lata.

Powiat żywiecki notował regularne i duże spadki stopy bezrobocia. Początek tego roku przyniósł pierwszy wzrost od wielu lat. Ten jednak mieści się w założeniach analityków. Zazwyczaj początek roku przynosi niewielkie wzrosty bezrobocia, a do tego podniesienie płacy minimalnej zaowocowało zwolnieniami w niektórych przedsiębiorstwach, co także wpłynęło na wyniki.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Żywiec
Dodana

Monter instalacji wodno-kanalizacyjnych

TABUD

  • 25 zł netto / h
  • Buczkowice
Dodana

MŁODSZY SPECJALISTA DS. ZAKUPÓW

BULTEN POLSKA S.A.

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Pracownik ogólnobudowlany

Przedsiębiorstwo Budowlane MODULAR Sp. z o.o.

  • Żywiec
Dodana

W ostatnich latach stopa bezrobocia w powiecie żywieckim kształtowała się następująco:

  • 2014: 13,2%
  • 2015: 10,4%
  • 2016: 8,5%
  • 2017: 7,1%
  • 2018: 6,9%
  • 2019: 6,2%
  • 2020: 6,6%
  • 2021: 6,8%

Jak widać, we wcześniejszych latach bezrobocie w Żywcu spadało w zaskakująco szybkim tempie. Jak donoszą lokalni specjaliści od rynku pracy, wyniki w okolicach 6% nie są wcale złe. Dlaczego? Analizy żywieckiego rynku pracy pokazują, że miejsc pracy nie brakuje. Za to osoby pozostające na bezrobociu mają od dłuższego czasu problem ze znalezieniem zatrudnienia z różnych powodów. Część z nich nie ma zamiaru się aktywizować zawodowo i symulują poszukiwanie pracy w celu uzyskiwania okresowego zasiłku dla bezrobotnych.

Rynek pracy w Żywcu — czy bezrobocie ma szansę spaść?

Żywiec nie jest dużym miastem, ale mimo to posiada bardzo rozwinięty rynek pracy. Większość Polaków kojarzy to miast z potężnym browarem Grupy Żywiec i faktycznie stanowi on jeden z filarów lokalnej gospodarki. Browar generuje wiele miejsc pracy nie tylko w produkcji piwa, ale przede wszystkim w transporcie, sprzedaży i wielu zawodach pobocznych związanych z funkcjonowaniem giganta.

W Żywcu funkcjonują także duże zakłady produkcyjne oraz spora ilość niewielkich przedsiębiorstw. Nie brakuje licznych firm usługowych, nie wspominając o sporym zapleczu turystycznym w samym mieście i jego okolicach. Zasadniczo miejsc pracy w Żywcu nie brakuje. Co prawda nie są to zawsze posady marzeń, ale w razie potrzeby można się podjąć pracy, aby mieć czas na poszukiwania lepszego zatrudnienia.

Sytuacja pracowników w Żywcu:

  • Pracodawcy w Żywcu donoszą o problemach ze znalezieniem pracowników, co jest charakterystyczne dla regionów o bardzo niskim bezrobociu.
  • To potwierdza tezy o bezrobotnych nieplanujących zasadniczo aktywizacji zawodowej.
  • Taka sytuacja sprawia, że bezrobocie w granicach 6-7% może się nie zmienić.

Patrząc na wyniki z minionych lat, możemy zaobserwować, że od 2017 roku spadki znacząco wyhamowały. Mniej więcej w tym momencie rynek pracy w Żywcu rozwinął się do tego stopnia, że zaczęło brakować pracowników. Można więc założyć, że bezrobocie będzie się utrzymywało na takim poziomie.

Urzędy pracy wykorzystały w minionych latach dobrze programy aktywizacyjne. Niestety brak nowych programów i instrumentów aktywizacyjnych dostosowanych do potrzeb obecnego rynku pracy nie wpłynie na poprawę wyników. Możemy się także spodziewać wzrostu bezrobocia związanego z obecną sytuacją epidemii koronawirusa. Tak naprawdę ciężko obecnie ocenić, jak mocno ucierpi gospodarka, a co za tym idzie, w jakim stopniu epidemia odbije się na rynku pracy.

Podsumowanie:
  • W Żywcu notuje się względnie niską stopę bezrobocia, pomimo złych wyników w województwie śląskim.
  • Miejsc pracy w Żywcu jest wystarczająco dużo, jednak osoby pozostające na bezrobociu mają problem ze znalezieniem zatrudnienia z różnych powodów.
  • Spodziewa się wzrostu bezrobocia związanego z obecną sytuacją epidemii koronawirusa.
  • Programy aktywizacyjne dostosowane do potrzeb obecnego rynku pracy są potrzebne, aby poprawić wyniki.

To może Cię również zainteresować

Praca Żywiec

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Nergal

Nergal

Jako pracodawca działający w Żywcu mogę potwierdzić, że nie jest łatwo znaleźć odpowiednich pracowników. Wraz z rozwojem rynku pracy wzrasta też konkurencja, więc ciężko jest zachęcić kandydatów do podjęcia zatrudnienia. Mimo to wierzę, że sytuacja na rynku pracy będzie się poprawiać.
mistrz

mistrz

Być może rynek pracy w Żywcu nie oferuje posad marzeń, ale zawsze jest coś do zrobienia, aby zarobić na życie. Jest tu wiele zakładów produkcyjnych oraz firm usługowych, co daje możliwość wyboru pracy. Mam nadzieję, że sytuacja nie pogorszy się w wyniku epidemii koronawirusa.
Monia

Monia

Jako osoba bezrobotna muszę przyznać, że nie jest łatwo znaleźć pracę w Żywcu. Co prawda jest wiele miejsc pracy, ale często bywa tak, że wymagają one doświadczenia lub specjalistycznych umiejętności, których nie mam. Mam nadzieję, że sytuacja z czasem się poprawi.
Dominik

Dominik

Bardzo się cieszę, że rynek pracy w Żywcu jest tak dobrze rozwinięty. Choć wyniki ostatnich lat pokazują, że bezrobocie stopniowo się utrzymuje, to wciąż można znaleźć pracę. Ja sama jestem zadowolona, że mogłam tutaj znaleźć zatrudnienie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.