Spis treści
Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL zajmuje się pracami badawczo-rozwojowymi, projektowaniem oraz produkcją, zwykle dla branży motoryzacyjnej. Instytut na rynku obecny jest aż od 1972 roku, najpierw stworzony jako Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Samochodów Małolitrażowych, by po usamodzielnieniu początkiem lat dziewięćdziesiątych i prywatyzacji pracowniczej zostać w 2010 roku spółką z ograniczoną odpowiedzialnością pod dzisiejszą nazwą. Jej klientami są zarówno sami producenci samochodów, jak i zakłady z nimi współpracujące, zajmujące się produkcją części.
Dziś zlokalizowane w Bielsku-Białej przedsiębiorstwo ma 83 tysiące metrów kwadratowych i zatrudnia 400 osób, wśród których jest wielu naukowców.
Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL działalność
Oferta firmy BOSMAL to szeroki wachlarz usług projektowych i badawczych. Pozwala na to wysoko wykwalifikowana kadra oraz solidne, nowoczesne zaplecze technologiczne – nowoczesna aparatura badawczo-pomiarowa, która pozwala projektować i testować zupełnie nowe rozwiązania.
Dzięki temu Instytut BOSMAL oferuje kompleksową obsługę projektowo-produkcyjną – od pomysłu, przez tworzenie prototypu, po produkcję przetestowanego, dopracowanego elementu.
W ramach projektowania firma wykonuje zadania z zakresu konstrukcji rozwojowych, obliczeń inżynierskich, przygotowuje modele 3D, pełną dokumentację rysunkową i symulacje. To etap, na którym wykonuje się też obliczenia wytrzymałościowe konstrukcji oraz odpowiednie analizy (np. liniowe, nieliniowe, dynamiczne, drgań własnych, coupled field). Wzornictwo przemysłowe w BOSMAL nie ogranicza się tu jednak tylko do części i zespołów samochodowych, ale obejmuje również narzędzia technologiczno-produkcyjne czy kontrolno-pomiarowe, w ten sposób wspierając automatyzację produkcji.
Na kolejnym etapie powstaje model lub prototyp przyrządu lub urządzenia wraz z walidacją CMM (validation of the software of coordinate measuring machines). Po testach kolejnych wersji i ostatecznym dopracowaniu projektu jest on wdrażany do produkcji, także w krótkich seriach.
Oferta badawcza Bosmal
Dzięki dobrze wyposażonemu parkowi technologicznemu Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL może zaoferować wiele różnych rozwiązań, między innymi w zakresie obróbki (frezowanie, toczenie, szlifowanie, elektrodrążenie drutowe, spawanie).
Eksperci Instytutu BOSMAL służą pomocą w ramach nadzoru konstrukcyjnego bieżącej produkcji, usprawnianiu i optymalizowaniu jej, a także proponowaniu takiej modyfikacji elementów, by rozwiązać dotychczasowe problemy z konstrukcją lub dostosować je do wymagań rynkowych.
Przedsiębiorstwo przeprowadza też wiele rodzajów badań pojazdów i ich elementów. Są to m.in.:
- badania silników i układów oczyszczania spalin – możliwość sprawdzenia silników samochodowych, przemysłowych, wyczynowych, do pojazdów off-road, motocyklowych, napędów hybrydowych i silników morskich,
- badania i pomiary drogowe – m.in. pomiary stanowiskowe, dynamiczne lub przebiegowe różnych typów pojazdów, badania zużycia i funkcjonalności części, paliw, płynów czy smarów,
- badania części i zespołów samochodowych – w tym funkcjonalne, wytrzymałościowe i zmęczeniowe, nie tylko dla branży motoryzacyjnej,
- badania nad POC, testy starzeniowe reaktorów katalitycznych, badania cząstek stałych,
- badania materiałów – chemiczne i fizykochemiczne, tworzyw, metali,
- badania elektrotechniczne i elektroniczne,
- badania optyczne,
- badania wibracyjne, wibroakustyczne (NVH) i tensometryczne,
- badania trwałościowe, wytrzymałościowe, zmęczeniowe i funkcjonalne wszystkich najważniejszych elementów pojazdów,
- i wiele innych.
Praca w Instytucie Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL
Instytut zatrudnia około 400 osób, z czego 17 z tytułem profesora lub doktora oraz 270 inżynierów i magistrów. Dodatkowo przedsiębiorstwo aktywnie uczestniczy w procesie kształcenia, organizując w BOSMAL praktyki i staże dla studentów, a także wspólnie z Politechniką Śląską prowadząc studia dualne, w programie których dużą część czasu stanowią płatne praktyki – właśnie w Instytucie.
Przedsiębiorstwo zatrudnia jednak nie tylko studentów, ale i wykwalifikowanych specjalistów. Aktualnie otwarte nabory można znaleźć na stronie internetowej firmy w zakładce Kariera. Zgłaszać się należy przez formularz z krótką ankietą, do której dodaje się CV i list motywacyjny.
Na tej samej podstronie jest również link do aplikacji dla osób zainteresowanych stażem lub praktykami w BOSMALu. Jeśli nie ma tam interesującej Cę propozycji, możesz przesłać tak zwaną aplikację spontaniczną – wtedy możesz liczyć na kontakt ze strony firmy, kiedy ruszy nabór na odpowiednie dla ciebie stanowisko.
Rekrutacja BOSMAL
A jak wygląda rekrutacja w BOSMAL? Proces składa się ze standardowych etapów. Po zebraniu zgłoszeń rekruterzy wybierają aplikacje, które spełniają podstawowe kryteria, po czym dzwonią do kandydatów, by dopytać o niektóre punkty z CV, wstępnie sprawdzić znajomość języka obcego, jeśli jest wymagany, oraz umówić się na rozmowę w firmie. To spotkanie będzie służyć weryfikacji wiedzy i kompetencji niezbędnych do pracy w BOSMAL na danym stanowisku, ale też wyjaśnieniu wszystkich jego wątpliwości. Przed ostateczną decyzją, o której kandydat będzie informowany telefonicznie bez względu na wynik, może pojawić się potrzeba jeszcze jednej wizyty w siedzibie spółki.
Aktualne oferty pracy w BOSMAL można znaleźć na stronie instytutu we wspomnianej zakładce, a także w popularnych portalach ogłoszeniowych. Według firmy największą zaletą zatrudnienia są interesujące projekty i ogromne możliwości rozwoju w pracy pod okiem doświadczonych specjalistów.
Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL opinie o pracodawcy
Z komentarzy, jakie można poczytać w sieci Instytut BOSMAL ma opinię dobrego pracodawcy. Pracownicy cenią sobie przede wszystkim pozytywną atmosferę, wsparcie współpracowników, a także możliwość zdobywania cennej wiedzy i doświadczenia. Na plus jest również uczestnictwo firmy w różnych wydarzeniach branżowych i targach oraz nowoczesne narzędzia i technologie wykorzystywane w pracy. Z drugiej strony pracownicy BOSMAL wskazują na takie aspekty jak wysoka odpowiedzialność za wykonywaną pracę i złożone procedury, które obowiązują w zakładzie.
Kontakt ze spółką BOSMAL
Instytut nie podaje danych kontaktowych do osób związanych z rekrutacją, najlepiej więc kierować aplikacje i ewentualne pytania na dane kontaktowe podawane przez firmę w poszczególnych ogłoszeniach o pracę. Zapytania można także kierować do sekretariatu firmy BOSMAL (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00). Poniżej podajemy najbardziej przydatne dane.
e-mail: bosmal@bosmal.com.pl
adres korespondencyjny: ul. Sarni Stok 93, 43-300 Bielsko-Biała
Poza tym na podstronie Kontakt w witrynie Instytutu znajdziemy dane różnych działów, z którymi można skontaktować się w różnych celach związanych z działalnością i usługami firmy.
Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL Sp. z o. o. w Krajowym Rejestrze Sądowym
Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL Sp. z o.o., zarejestrowana w Bielsku-Białej (ul. Sarni Stok 93, 43-300 Bielsko-Biała), widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym od 2004 roku. Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje na temat firmy dostępne publicznie w Rejestrze Przedsiębiorców:
REGON: 072907563
NIP: 5472013159
KRS: 0000221979
Członkowie reprezentacji:
- Świątek Antoni Tadeusz – Prezes
- Trybus Wojciech Marek – Zastępca Prezesa
- Stojecki Arkadiusz Jakub – Zastępca Prezesa Zarządu
- Przedsiębiorstwo BOSMAL oferuje szeroki wachlarz usług projektowo-produkcyjnych oraz badań i pomiarów pojazdów i ich elementów, wykonując m.in. obliczenia wytrzymałościowe, symulacje, testy trwałościowe i zmęczeniowe, badania materiałów i wytrzymałościowe wszystkich najważniejszych elementów pojazdów.
- Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL zatrudnia około 400 osób, w tym wiele naukowców, i aktywnie uczestniczy w procesie kształcenia, organizując praktyki i staże dla studentów oraz prowadząc studia dualne wraz z Politechniką Śląską.
- Firma prowadzi nabory na różne stanowiska, a proces rekrutacji składa się z wyboru aplikacji spełniających kryteria, rozmów weryfikujących wiedzę i umiejętności kandydata oraz wyjaśnienia wątpliwości dotyczących stanowiska.