Polski rynek pracy można podzielić na kilka sektorów, wśród których mocno wyróżnia się Śląsk. Gospodarka województwa śląskiego i dolnośląskiego opiera się przede wszystkim na górnictwie, motoryzacji i przemyśle hutniczym, choć nie są to jedyne gałęzie. Poszukiwanie pracy na Śląsku ma sens, bo według specjalistów z ogólnopolskiego Programu Rozwoju Eksportu (PRE) to tutaj będą rozwijać się niektóre przyszłościowe branże. Czy to oznacza, że lista największych pracodawców na Śląsku zmieni się w najbliższych latach?
Choć Śląsk zajmuje niewiele ponad 10% powierzchni terytorium kraju, to aż 27 pracodawców ze Śląska znalazło się wśród największych firm w Polsce według rankingu Wprost. Mocną kartą przetargową tego regionu jest Aglomeracja Górnośląska o długości około 70 kilometrów, w której skład wchodzą największe śląskie miasta takie jak Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bytom, Częstochowa, Chorzów, Rybnik, Tychy. To właśnie tu swoje siedziby mają najwięksi pracodawcy na Śląsku.
Pracodawcy na Śląsku. Jakie zmiany na rynku pracy?
W ostatnich latach to właśnie Śląsk mógł pochwalić się najniższą stopą bezrobocia, która w styczniu 2020 wynosiła zaledwie 3,8% i plasowała województwo śląskie na drugim miejscu w skali ogólnopolskiej. W samych Katowicach praca jest zarówno dla wykwalifikowanych pracowników, jak i studentów i mniej doświadczonych specjalistów - stopa bezrobocia wynosiła tu zaledwie 1,4%.
Niestety wymuszony zastój gospodarczy, który przyniósł rok 2020 i pandemia sprawiły, że praca na Śląsku również uległa zmianie. Kryzys gospodarczy doprowadził do tego, że zarówno mniejsi, jak i więksi pracodawcy na Śląsku zmuszeni byli ciąć koszty, co odbiło się także na pracownikach. W stosunku do stycznia liczba bezrobotnych wzrosła o 15 404 osób tj. o 21,6 proc, a stopa bezrobocia w lipcu 2020 wynosiła już 4,7%.
Najbardziej ucierpiały osoby młode i niedoświadczone oraz pracownicy, którzy zatrudnienie na Śląsku znaleźli w branżach takich jak turystyka, gastronomia czy branża rozrywkowa – tych najbardziej dotkniętych obostrzeniami związanymi z pandemią.
Przyszłościowe branże na Śląsku. Gdzie warto się zatrudnić?
Agencje pracy na Śląsku wskazują jednak, że zmieniająca się dynamicznie sytuacja na rynku pracy wpłynęła nie tylko na pogorszenie, ale także na rozwój niektórych sektorów. Przyszłościowe branże, gdzie poszukiwanie pracy może być teraz opłacalne, to m.in. e-commerce, transport i logistyka oraz branża IT. Tacy pracodawcy na Śląsku również mają swoje siedziby, zwłaszcza w większych miastach takich jak Wrocław, gdzie rozwój w kierunku nowych technologii, usług czy handlu międzynarodowego jest coraz większy.
Usytuowanie Śląska – fakt, że w promieniu 600 km od stolicy województwa śląskiego znajduje się aż sześć europejskich stolic – sprawia, że coraz częściej rozwijają się tu firmy w obszarach zupełnie innych niż przemysł wydobywczy, takich jak np. zielone technologie, nowoczesne technologie medyczne, rozwiązania informacyjne czy telekomunikacyjne. Już za parę lat może się okazać, że praca na Śląsku przestanie kojarzyć się wyłącznie z pracą na kopalni.
Najwięksi pracodawcy na Śląsku. Najlepsza praca na Śląsku
Czas na listę największych pracodawców na Śląsku. Które spółki dają zatrudnienie najliczniejszej grupie pracowników i dysponują największym kapitałem? Za rankingami Wprost, Forbes, Business Insider i Rzeczpospolitej możemy wskazać kilkanaście największych firm, również tych wyróżnionych w ramach konferencji i targów pracy PulsHR_Day w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Lista 20 największych pracodawców na Śląsku w roku 2020:
Polska Grupa Górnicza, PPHU Specjał, Tauron Polska Energia S.A., Unilever Polska Sp. z o.o., Rockwell Automation, GK Farmacol SA, Mostostal Zabrze, Scanfil Poland, X-kom, Elektrobudowa SA., 3W Dystrybucja Budowlana, Guardian Częstochowa, FH Rolnik, ATAL S.A., Press Glass, JSW, Energoinstal, Walcownia Metali Dziedzice, Autoneum Poland, Nemak Poland
Warto pamiętać, że wielu z największych pracodawców na Śląsku, to firmy z polskim kapitałem, zarówno prywatne, jak i państwowe. Dysponują największymi zasobami, a więc poszukiwanie pracy w ich murach to dobra ścieżka kariery.