Najwięksi pracodawcy w Małopolsce

Województwo małopolskie zajmuje jedną z czołowych pozycji w rankingu regionów o najniższym poziomie bezrobocia. Według opinii ekspertów okolice Krakowa stanowią główne miejsce zatrudnienia pracowników różnorodnych branż i przedsiębiorstw. W poniższym artykule przedstawiamy współczesne tendencje dotyczące małopolskiego rynku pracy, wskazujemy, gdzie warto się zatrudnić i odpowiadamy na pytanie, jakie firmy uznaje się obecnie za największych lokalnych pracodawców mających swoją siedzibę w Małopolsce.

Pracodawcy w Małopolsce. Jakie zmiany na rynku pracy nastąpiły w ostatnim czasie?

Z początkiem 2019 roku Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie opublikował dane dotyczące stopy bezrobocia w Małopolsce. Województwo, jak się okazuje, zajmuje pod tym względem trzecią pozycję w kraju . Próg bezrobocia nie przekroczył 4,9%, co pozwoliło umiejscowić je tuż za województwem wielkopolskim (3,3%) i śląskim (4,5%). W porównaniu do danych ze stycznia 2018 roku – u progu 2019 roku – odnotowano 10% spadek bezrobocia. Wśród małopolskich powiatów najniższy udział osób pozostających bez zatrudnienia zarejestrowano w Krakowie – tj. 2,4%.

Niska wartość wskaźnika bezrobocia uzasadnia wysoką pozycję małopolskiego rynku pracy w skali kraju. Według dostępnych źródeł, na terenie województwa małopolskiego działa obecnie ponad 300 tysięcy firm, z czego 36% zlokalizowana jest w Krakowie. Liczne dane wskazują więc na znaczący potencjał społeczno-gospodarczy województwa, czyniąc je jednocześnie atrakcyjną lokalizacją inwestycyjną. Lokalni przedsiębiorcy chętnie zatrudniają bowiem zarówno mieszkańców regionu, jak i również osoby spoza Małopolski – np. w zamiejscowych oddziałach firm.

Przyszłościowe branże w Małopolsce. Gdzie warto się zatrudnić?

Bez względu na to, jakie branże uznaje się za przyszłościowe oraz jak długo Małopolska pozostanie w rankingu regionów o najmniejszym stopniu bezrobocia w Polsce, kluczowym kierunkiem w rozwoju, zarówno krajowej, jak i lokalnej gospodarki jest inwestowanie i rozwój kadr we wszystkich obszarach działalności.

Silną rzeszę pracodawców w województwie małopolskim – mimo mitycznej wizji transformacji polskiej gospodarki – stanowią przedsiębiorcy szeroko pojmowanego sektora przemysłowego. W firmach związanych z tego typu działalnością zatrudnionych pozostaje ponad 55 tysięcy osób, co stanowi niemalże 23% ogółu pracujących na terenie Małopolski.

Drugą – co do wielkości i znaczenia – gałęzią gospodarki, jaką śmiało szczycić się może województwo małopolskie, jest branża handlowa i usługowa. Wymienione sektory stanowią łącznie miejsce zatrudnienia blisko 60 tys. pracowników. Co ciekawe, w drugim z typów przedsiębiorstw, prym wiodą warsztaty samochodowe. Podobną liczbę zatrudnionych osób według danych statystycznych wykazują firmy i instytucje prowadzące tzw. działalność techniczną, profesjonalną czy naukową – np. uczelnie i prywatne szkoły wyższe, które zatrudniają niemalże co dziesiątego pracującego mieszkańca Krakowa. Wśród małopolskich instytucji publicznych zatrudnienie znaleźć można także w szpitalach i jednostkach służby publicznej – również w policji.

Niezwykle istotnymi pracodawcami na małopolskim rynku pracy są także przedsiębiorstwa świadczące usługi dla biznesu. Przykładem lokalizacji, która obecnie pod tym względem szczególnie wyróżnia się nie tylko wśród lokalnych usługodawców, ale także na gruncie ośrodków europejskich, jest Kraków. Stolica Małopolski i jej okolice są miejscem zatrudnienia około 80 tysięcy pracowników specjalizującej się w zaawansowanych usługach biznesowych i od ponad dziesięciu lat uznawane są za poważną konkurencję dla przedstawicieli tej branży w północno-zachodniej części Europy (np. w Dublinie). Zatrudnienie znaleźć można także mieście Nowy Sącz oraz w powiatach - m.in. myślenickim, bocheńskim czy miechowskim, gdzie - podobnie jak w Krakowie - utrzymuje się niski poziom bezrobocia.

Najwięksi pracodawcy w Małopolsce. Najlepsza praca w Małopolsce

Poniższy ranking przedstawia największych pracodawców w województwie małopolskim. Kryterium decydującym o uwzględnieniu danego przedsiębiorstwa na liście była ogólna liczba zatrudnionych pracowników. Dzięki tak dobranemu wskaźnikowi zestawienie zawiera wiarygodne i możliwe do porównania dane statystyczne. Przeanalizowane wskaźniki pokrywają się także z uprzednio wskazanymi interpretacjami dotyczącymi sytuacji na małopolskim rynku pracy. Co istotne, wybór pracodawców w poniższym przeglądzie dotyczy firm, których siedziba zlokalizowana jest nie tylko w Krakowie, ale także innych miastach regionu - m.in. w Nowym Sączu, Kętach, Tarnowie, Skawinie czy Wadowicach. Należy pamiętać także o tym, iż wymienieni przedsiębiorcy mogą zatrudniać nie tylko miejscowych, ale także osoby spoza granic województwa małopolskiego. Ranking największych pracodawców w województwie małopolskim przedstawia się w sposób następujący:

  • Tesco Polska w Krakowie (29 654 zatrudnionych)
  • Grupa Azoty S.A. GK w Tarnowie-Mościcach (9322 zatrudnionych)
  • Małopolska Policja (10,5 tys. zatrudnionych)
  • Capgemini Polska Sp. z o.o. w Krakowie (8 tys. zatrudnionych)
  • Uniwersytet Jagielloński (7,2 tys. zatrudnionych)
  • Comarch S.A. w Krakowie (6,5 tys. zatrudnionych)
  • Grupa Maspex w Wadowicach (4883 zatrudnionych)
  • Grupa Valeo w Polsce z siedzibą w Skawinie (4394 zatrudnionych)
  • BP Europa SE. Oddział w Krakowie (ponad 4 tys. zatrudnionych)
  • Grupa FAKRO w Nowym Sączu (ponad 4 tys. zatrudnionych)
  • Can-Pack S.A. w Krakowie (ponad 3900 zatrudnionych)
  • Philip Morris Polska Distribution Sp. z o.o. (PMPL) w Krakowie (3 tys. zatrudnionych)
  • Grupa Kęty S.A. GK w Kętach (3269 zatrudnionych)
  • Urząd Miasta Krakowa (2925 zatrudnionych)
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie (2318 zatrudnionych)
  • Synthos S.A. GK w Oświęcimu (2201 zatrudnionych)
  • BWI Poland Technologies Sp. z o.o. w Balicach (2200 zatrudnionych)
  • ZGH Bolesław w Bukownie (1800 zatrudnionych)
  • Newag S.A. w Nowym Sączu (1650 zatrudnionych)
  • Stalprodukt S.A. GK w Bochni (1520 zatrudnionych)