Polski rynek pracy, który w ostatnich latach zaczął wyraźnie rozwijać się na korzyść pracownika, zahamowały w 2020 roku skutki pandemii koronawirusa. Stopa bezrobocia, która w grudniu 2019 r. było najniższa od 30 lat (wynosiła 5,2%), z powodu zastoju gospodarczego, cięcia budżetów i konieczności restrukturyzacji w wielu firmach, wzrosła znów do ponad 6% pod koniec roku 2020. Kryzys nie oszczędził gigantów, choć najwięksi pracodawcy w Polsce z pewnością odczuli konsekwencje koronawirusa znacznie mniej dotkliwie, niż średnie i małe przedsiębiorstwa.
Mniejsze firmy, których kapitał bywa niewystarczający do poradzenia sobie z kilkumiesięcznym okresem sporych strat finansowych, musiały podejmować bardzo drastyczne kroki, a wiele z nich, zwłaszcza z najbardziej dotkniętych kryzysem branż, zmuszone były do zamknięcia działalności.
Polscy pracodawcy a zmiany na rynku pracy
Wymuszony zastój gospodarczy miał ogromne konsekwencje dla firm w całym kraju. Te zmiany musiały wpłynąć na koniunkturę rynku pracy, co odczuli wyraźnie bezrobotni, a zwłaszcza osoby młode bez doświadczenia. Wobec braku pracy i ograniczonych możliwości znalezienia nowej kandydaci szczególnie poszukują zatrudnienia w stabilnych przedsiębiorstwach o silnej pozycji na rynku. Jakie to firmy? Gdzie w dobie dynamicznych zmian warto wysłać CV, by znaleźć dobrą i pewną pracę na lata?
Firm rozwijających się, o dobrej sytuacji finansowej i rosnącym zapotrzebowaniu na nowe zasoby pracowników, jest w naszym kraju niemało. Jednak wydarzenia wywołane wybuchem pandemii w marcu 2020 zmieniły perspektywy niektórych obszarów gospodarki. Obecnie jako najbardziej stabilne określa się te, które mogą normalnie funkcjonować niezależnie od obostrzeń nakładanych przez Rząd. Zupełnie odrębnym czynnikiem wpływającym niekorzystnie na niektóre branże jest Brexit i związane z nim zmiany w wymianie handlowej pomiędzy Unią Europejską i Wielką Brytanią.
Najbardziej stabilne i przyszłościowe branże
Najmniej pewna zdaje się być obecnie kariera w branżach, które zmuszone były do bardzo znacznego lub całkowitego ograniczenia działalności, takich jak: turystyka i rekreacja, gastronomia, branża kulturalno-rozrywkowa czy weselna. Problemy związane z utrudnieniami cłowymi i administracyjnymi odbiją się na przedsiębiorstwach produkcyjnych i handlu międzynarodowym, ale to raczej problemy przejściowe.
Gdyby więc skupić się na przyszłościowych obszarach, na które te trudności wpływają w niewielkim stopniu, w Polsce będą to sektory: produkcji żywności, sprzedaży hurtowej, internetu, programowania i aplikacji mobilnych (zwłaszcza bankowość mobilna), automatyki i robotyki, spożywcza, produkcji gier, a także komunikacji, transportu, logistyki i spedycji.
Najwięksi pracodawcy w Polsce
Przejdźmy do konkretów - jakie spółki mogą generować w Polsce najwięcej miejsc pracy w 2021 i w kolejnych latach? Z różnych zestawień możemy wyłonić kilkadziesiąt firm, które prężnie się rozwijają, mają kapitał i potencjał do dalszego zatrudniania pracowników w kolejnych latach. Prezentujemy listę opracowaną na podstawie rankingów Forbes, Wprost, dziennika "Rzeczpospolita" oraz Business Insider.
Wybór 30 największych pracodawców w Polsce (rok 2020):
Polski Koncern Naftowy Orlen SA GK, Jeronimo Martins Polska SA, PGNiG SA GK, Grupa Lotos SA GK, Lotos Paliwa sp. z o.o., Eurocash SA GK, KGHM Polska Miedź SA GK, Orlen Paliwa sp. z o.o., Lidl sp. z o.o. sp.k., RTV Euro AGD, Media Expert, Sobiesław Zasada Automotive, Polpharma, Cyfrowy Polsat, Grupa Maspex, Asseco Poland, Synthos, CCC, Grupa Azoty S.A., Eurocash S.A., Poczta Polska, Kompania Węglowa S.A., Grupa JSW. Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., KGHM Polska Miedź S.A., PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. , Tauron Polska Energia SA, Wipasz S.A., Kolporter S.A., Cinkciarz.pl, Pelion S.A.
Warto mieć na uwadze, że wymieniliśmy powyżej zarówno spółki prywatne, jak i państwowe, a także te z polskim oraz zagranicznym kapitałem. W artykułach poniżej znajdziesz natomiast szczegółowe opisy na temat 50 największych pracodawców w Polsce, którzy zostali wybrani jedynie spośród spółek z polskim kapitałem.