Spis treści
Koleje Mazowieckie są jednym z najważniejszych trybów w komunikacji wokół stolicy Polski. Nie ma się więc co dziwić, że stały się popularne wśród mieszkańców Mazowsza. Zarówno tych szukających transportu kolejowego, jak i poszukujących pracy w tej branży. Czym zajmują się Koleje Mazowieckie, jaką mają historię oraz czy łatwo znaleźć w nich pracę? Na te i inne pytania postaramy się udzielić odpowiedzi.
Historia spółki Koleje Mazowieckie
Dbanie o odpowiednią sieć komunikacyjną jest niezwykle ważne, szczególnie w okolicach tak wielkiego miasta jak Warszawa. W celu usprawnienia komunikacji w regionie samorząd województwa mazowieckiego oraz PKP Przewozów Regionalnych zdecydowały o powołaniu spółki Koleje Mazowieckie. Założenie spółki miało miejsce oficjalnie 29 lipca 2004 roku, natomiast działalność przewozową rozpoczęto z dniem 1 stycznia 2005 roku.
Bardzo szybko samorząd województwa postanowił odkupić udziały od PKP. Początkowo Koleje Mazowieckie dzierżawiły tabor od PKP, ale z czasem zdecydowano się na usamodzielnienie. Początkowo PKP Przewozy Regionalne sprzedało swoje udziały, pozostawiając sobie 5%. W 2007 roku samorząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o wykupieniu całości udziałów oraz taboru od PKP PR. W efekcie w 2008 roku Koleje Mazowieckie stały się w pełni własnością samorządu oraz taboru liczącego 184 egzemplarzy elektrycznych zespołów trakcyjnych.
Dziś Koleje Mazowieckie chwalą się, że posiadają najnowocześniejszy tabor wśród regionalnych przewoźników. Zgodnie z publikacją na oficjalnej stronie spółki Koleje Mazowieckie użytkują 119 zupełnie nowych sztuk pojazdów oraz 184 egzemplarze po szczegółowej modernizacji. Firma chce utrzymać pozycję lidera w tej kategorii i zapowiada kolejne inwestycje.
Działalność spółki Koleje Mazowieckie
Koleje Mazowieckie zajmują się przede wszystkim transportem kolejowym pasażerów w rejonie województwa mazowieckiego oraz miasta Warszawy. Firma prowadzi również sprzedaż biletów różnego rodzaju pozwalających na korzystanie z usług KM. Warto podkreślić, że pasażerowie posiadający bilety ZTM (Zarząd Transportu Miejskiego) mają prawo korzystać z pociągów Kolei Mazowieckich na terenie Warszawy.
Warto mieć na uwadze, że Koleje Mazowieckie nie tylko użytkują tabory, ale także dbają o ich stan techniczny. Również zajmują się utrzymaniem linii kolejowych, co oznacza, że spółka potrzebuje fachowców i inżynierów znających się na ogólnie pojętym przemyśle kolejowym obejmującym serwisowanie pociągów oraz utrzymanie linii kolejowych i organizację transportu.
Schemat linii kolejowych obsługiwanych przez KM
Źródło: www.mazowieckie.com.pl
Liczba podróżnych przewiezionych przez KM w latach 2005-2018 (w mln)
Źródło: www.mazowieckie.com.pl
Struktura zatrudnienia spółki Koleje Mazowieckie
Przewoźnicy regionalni muszą kompleksowo dbać o organizację transportu oraz swój tabor i linie kolejowe. Wymaga to zatrudnienia pracowników posiadających różne kwalifikacje. Zgodnie z ostatnim raportem zawierającym dane za 2018 rok Koleje Mazowieckie zatrudniały 2 882 osoby.
Struktura zatrudnienia w spółce Koleje Mazowieckie na dzień 31.12.2018:
do 35 roku życia | 849 osób |
między 36 i 45 rokiem życia | 511 osób |
między 46 i 55 rokiem życia | 860 osób |
powyżej 56 roku życia | 602 osoby |
Ten sam raport informuje o strukturze zatrudnienia ze względu na grupy zawodowe:
Grupy Zawodowe | Procent pracowników |
Stanowiska administracyjno-biurowe | 10,2% |
Zespół drużyn konduktorskich | 18,4% |
Kasjerzy i informatorzy | 8,8% |
Zespół drużyn trakcyjnych | 21,3% |
Eksploatacja i utrzymanie taboru | 24,8% |
Dyżurni ruchu, zwrotniczy, manewrowi | 2,5% |
Obsługa dodatkowa | 6,0% |
Oddział usług utrzymania | 8,0% |
Przegląd struktury zatrudnienia spółki Koleje Mazowieckie pokazuje jaką karierę można robić w jej szeregach. Tym bardziej że firma regularnie poszukuje pracowników chcących współtworzyć mazowiecką sieć transportową.
Praca w spółce Koleje Mazowieckie
Koleje Mazowieckie prężnie funkcjonują w Warszawie i jej okolicach, przez co regularnie spółka poszukuje fachowców. Firma nie tylko działa w zakresie przewozu osób, ale także dba o linie kolejowe, które użytkuje oraz o tabor. W efekcie spółka oferuje pracę dla specjalistów z różnych dziedzin, od pracowników administracji przez kasjerów po maszynistów i inżynierów potrafiących utrzymywać w pełnej sprawności pojazdy kolejowe.
Aktualne oferty pracy w Kolejach Mazowieckich można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: https://www.mazowieckie.com.pl/pl/kategoria/oferty-pracy. Spółka publikuje oferty pracy na konkretne stanowiska. Wśród ofert można znaleźć między innymi wakaty dla Inspektorów ds. torowych, manewrowych, ustawiaczy, dyżurnych ruchu czy maszynistów i elektromechaników.
Praca w Kolejach Mazowieckich może być bardzo interesująca oraz może stanowić ważny krok w rozwoju kariery. Szczególnie reprezentanci zawodów technicznych mają okazję do zdobycia cennego doświadczenia w obsłudze nowoczesnego taboru. Takie doświadczenie może bardzo zaprocentować w przyszłości.
Opinie o spółce Koleje Mazowieckie
Każda osoba chcąca podjąć pracę w jakiejś firmie chciałaby przed aplikowaniem poznać warunki zatrudnienia oraz dowiedzieć się jaka panuje atmosfera w danym miejscu. Najlepszym w takiej sytuacji byłaby rozmowa z pracownikiem firmy. Niestety to nie zawsze jest możliwe. Z pomocą przychodzą często strony z opiniami na temat pracodawców. Jednak i w tym wypadku nie zawsze znajdziemy pomoc.
Opinie na temat pracy w spółce Koleje Mazowieckie są dość szczątkowe. Przede wszystkim można trafić na przepychanki polityczne pracowników, co jest charakterystyczne dla spółek będących własnością struktur samorządowych. Wśród nielicznych merytorycznych opinii da się znaleźć informacje o raczej niskich zarobkach i sporych cięciach dodatków w ostatnim czasie. Mimo to praca w Kolejach Mazowieckich nie wypada najgorzej na tle innych spółek kolejowych. Niewątpliwie najlepiej przekonać się na własnej skórze i w razie potrzeby potraktować zatrudnienie w Kolejach Mazowieckich jako przystanek w rozwoju kariery.
Kontakt ze spółką Koleje Mazowieckie
Koleje Mazowieckie prowadzą rekrutację za pośrednictwem swojej strony internetowej www.mazowieckie.com.pl. Dokładny link do ofert pracy możecie znaleźć powyżej i to za pośrednictwem opublikowanych ofert można się kontaktować z rekruterami.
Pozostałe osoby chcące zaczerpnąć informacji bądź skontaktować się w innych celach ze spółką mogą skorzystać z danych kontaktowych:
„Koleje Mazowieckie - KM" sp. z o.o.
ul. Lubelska 26
03-802 Warszawa
Sekretariat Dyrektora Generalnego, Dyrektora Handlowego, Dyrektora Finansowego, Dyrektora Eksploatacyjnego
tel. +48 22 47 38 716
mail: sekretariat@mazowieckie.com.pl
Sekretariat Dyrektora Biura Administracyjnego, Dyrektora Biura Handlowego, Dyrektora Biura Rzecznika Prasowego
tel. +48 22 47 38 651
Sekretariat Dyrektora Biura Eksploatacyjno-Technicznego, Dyrektora Biura Spraw Pracowniczych
tel. +48 22 47 38 652
Sekretariat Dyrektora Biura Finansowo-Ekonomicznego
tel. +48 22 47 37 255
Sekretariat Dyrektora Biura Strategii i Rozwoju
tel. +48 22 47 37 390
Osoby zainteresowane działalnością KM oraz taborem spółki mogą również obserwować profil firmy na Facebooku i YouTube:
https://www.facebook.com/KolejeMazowieckieKM
https://www.youtube.com/channel/UCPw9EnF60LDDLhhpy_UtFUQ/videos
Koleje Mazowieckie odpowiadają za transport publiczny w województwie mazowieckim i starają się utrzymać w czołówce najnowocześniejszych przewoźników regionalnych w kraju. Opinie na temat firmy sugerują, że nawet jeżeli nie będzie to miejsce pracy na całe życie to mimo wszystko firma może być cennym przystankiem na drodze rozwoju kariery.
- Koleje Mazowieckie zostały powołane w 2004 roku przez samorząd województwa mazowieckiego oraz PKP Przewozy Regionalne w celu usprawnienia komunikacji w regionie. Początkowo dzierżawiły tabor od PKP, ale w 2007 roku samorząd wykupił całość udziałów oraz taboru od PKP PR, co pozwoliło na posiadanie najnowocześniejszego taboru wśród regionalnych przewoźników.
- Koleje Mazowieckie zajmują się przede wszystkim transportem kolejowym pasażerów w rejonie województwa mazowieckiego oraz miasta Warszawy. Firma prowadzi również sprzedaż biletów różnego rodzaju pozwalających na korzystanie z usług KM. Pasażerowie posiadający bilety ZTM mają prawo korzystać z pociągów Kolei Mazowieckich na terenie Warszawy. Spółka dba także o utrzymanie linii kolejowych oraz taboru.
- Według ostatniego raportu z 2018 roku Koleje Mazowieckie zatrudniały 2 882 osoby. Struktura zatrudnienia w spółce pokazuje, że firma oferuje pracę dla specjalistów z różnych dziedzin, od pracowników administracji przez kasjerów po maszynistów i inżynierów potrafiących utrzymywać w pełnej sprawności pojazdy kolejowe.
- Koleje Mazowieckie publikują oferty pracy na konkretne stanowiska na swojej stronie internetowej, co może stanowić ważny krok w rozwoju kariery dla reprezentantów zawodów technicznych.