Spis treści
Przedsiębiorstwo PRONAR to niekwestionowany gigant w branży maszyn rolniczych nie tylko na rynku polskim. Firma zatrudnia obecnie ponad 2200 pracowników różnego szczebla. Jest największym pracodawcą w województwie podlaskim, a produkty tej firmy służą konsumentom na całym świecie. Sieć dealerska firmy rozciąga się od Unii Europejskiej, przez Afrykę i obie Ameryki aż do Nowej Zelandii.
Historia firmy PRONAR
Początki firmy PRONAR to burzliwe czasy zmiany ustroju politycznego w Polsce. Wtedy to PRONAR zajmował się głównie eksportem na rynki byłego Związku Radzieckiego. Po dziewięciu latach dynamicznej działalności firma uruchomiła Wydział Kół Tarczowych, a rok później Wydział Pneumatyki i Hydrauliki. W tym samym czasie PRONAR zajął się importem i hurtową sprzedażą materiałów hutniczych. Już w 2001 roku udało się wdrożyć normę ISO 9001:200 i firma dołączyła do liderów rynku europejskiego i zaczęła odgrywać ważną rolę w branży maszyn rolniczych oraz części pneumatycznych i hydraulicznych.
Obecnie firma PRONAR to 7 ogromnych fabryk, których powierzchnia odpowiada rozmiarom 80 boisk piłkarskich. Zatrudnienie znacząco przekracza liczbę 2000 pracowników i ciągle rośnie, ponieważ PRONAR stawia na rozwój i rozszerzanie profilu działalności o coraz to nowe gałęzie produkcji oraz handlu.
Struktura zatrudnienia w firmie PRONAR
PRONAR jest największym pracodawcą na Podlasiu, wielokrotnie wyróżnianym w prestiżowym zestawieniu Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw w rozmaitych kategoriach. Jest to firma w 100% polska, z polskim kapitałem i zarządem.
Ponad 2200 miejsc pracy w firmie PRONAR to możliwość zatrudnienia w niemal każdej profesji. Od pracowników fizycznych, przez specjalistów ds. sprzedaży aż po informatyków i księgowe.
Uruchomione w 2014 roku Centrum Badawczo-Rozwojowe daje obecnie pracę blisko setce konstruktorów i niemal dwustu inżynierom. To dzięki nim powstawać mogą nowe rozwiązania, które ułatwiają pracę użytkownikom sprzętu marki PRONAR.
Najwięcej osób zatrudnionych jest z przyczyn oczywistych na produkcji. Tam działają przede wszystkim operatorzy maszyn, specjaliści ds. utrzymania ruchu, mechanicy, ślusarze i inni pracownicy, bez których produkty firmy PRONAR nie mogłyby powstać. Największe zapotrzebowanie firmy to obecnie wykwalifikowani specjaliści i programiści obrabiarek numerycznych CNC.
Tak ogromne przedsiębiorstwo zatrudnia też specjalistów z zakresu logistyki i sprzedaży. Współpraca z międzynarodowymi partnerami w zakresie dystrybucji i promocji sprzętu z polskiej fabryki w Narwi to jeden z najważniejszych elementów działalności PRONARU. Marketingowcy i specjaliści ds. handlu zagranicznego ze znajomością języków obcych również znajdą miejsce dla siebie w podlaskiej fabryce.
Działalność PRONARU
Sukces firmy PRONAR to przede wszystkim innowacyjność, ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych i ludzie, którzy tworzą to niezwykłe miejsce nieprzerwanie od ponad trzydziestu lat. Postępowe podejście do biznesu i dbałość o wyszkoloną i zadowoloną kadrę pracowniczą zapewnia wysoką jakość produkowanych maszyn i części oraz stały wzrost zatrudnienia w strukturach firmy. Od 2007 roku PRONAR uruchamia co trzy lata kolejną swoją fabrykę.
Przedsiębiorstwo PRONAR jest w świetnej kondycji finansowej, a co za tym idzie – jest stabilnym i rzetelnym pracodawcą.
- W 2017 roku zysk firmy wyniósł 13 371 000 zł netto.
- W roku 2018 obroty firmy osiągnęły pułap 800 mln złotych, zaś zysk z roku ubiegłego został potrojony i wyniósł 37 mln złotych.
- W roku 2020 firma planuje osiągnąć 100 mln zł zysku.
PRONAR regularnie pojawia się na międzynarodowych pokazach sprzętu rolniczego oraz targach branżowych. Zawsze wracając z nowymi kontaktami handlowymi i sukcesami w sprzedaży swoich rozwiązań dla przemysłu rolniczego.
Jednak działalność produkcyjna podlaskiej firmy to nie tylko urządzenia i części dla rolnictwa. W 2013 roku firma wprowadziła na rynek m.in. pług autostradowy PUT-S58. Ta innowacyjna konstrukcja pozwala na odśnieżanie szerokich autostrad mniejszą liczbą potrzebnych maszyn. PRONAR prężnie działa również na gruncie sprzedaży gazu i paliw oraz hurtu metalurgicznego.
- Orły Agrobiznesu (2014),
- Złote medale MTP (2016, 2017),
- Inwestor i Exporter Roku (2016),
- Wybór Konsumenta dla przenośnika taśmowego PRONAR MPT 18g (2017).
Od 2007 roku firma PRONAR wydaje również własny bezpłatny „Kwartalnik PRONAR”. W magazynie znajdziemy najświeższe informacje dotyczące działalności firmy, najnowsze produkty wprowadzone na rynek, czy rozmowy z największymi partnerami firmy.
Praca w firmie PRONAR
7 fabryk PRONARU to miejsca pracy przede wszystkim dla pracowników hal produkcyjnych. Operatorzy maszyn CNC, spawacze, pracownicy malarni, elektrycy, a nawet stolarze – przedstawiciele tych profesji znajdą zatrudnienie w PRONARZE.
Firma jednak stale rozwija również specjalistyczne działy konstrukcyjne, struktury administracyjne, marketingowe czy logistyczne. Zatem pracę w firmie PRONAR znajdą na pewno specjaliści ds. księgowości, handlowcy, specjaliści ds. social mediów, automatycy i mechanicy.
Aktualne oferty pracy w firmie PRONAR dostępne są na stronie internetowej www.pronar.pl w zakładce „Kariera”. Wygodny podział na kategorie ułatwia znalezienie najlepszej oferty pasującej do naszego wykształcenia i doświadczenia zawodowego.
- Pierwszy z nich to selekcja aplikacji nadesłanych przez kandydatów na konkretne stanowiska. Firma wymaga od kandydatów przygotowania CV oraz krótkiego listy motywacyjnego, który jest okazją do zaprezentowania się z jak najlepszej strony.
- W drugim etapie wybrani kandydaci mają okazję spotkać się z rekruterem oraz kierownikiem lub managerem danego działu. Rozmowa ma na celu weryfikację umiejętności i wiedzy kandydata, oraz zapoznanie go z przyszłymi obowiązkami.
- Trzeci etap rekrutacji do PRONARU to finalizacja całego procesu i uzgodnienie warunków formalnych przed przystąpieniem do pracy.
Opinie o firmie PRONAR
Decydując się na zmianę pracy, zawsze warto sprawdzić opinie o potencjalnym pracodawcy. Najlepiej zasięgnąć języka u aktualnych pracowników, jednak nie zawsze jest to możliwe. Wówczas z pomocą przychodzą rozmaite portale internetowe, na których można sprawdzić, czy praca w danej firmie będzie nam odpowiadać. Duże firmy, takie jak PRONAR muszą liczyć się z tym, że odpowiednie podejście do pracowników, może mieć wpływ tylko na ich pracę, ale również na to, jak wypowiadają się o firmie w internecie.
Źródło: gowork.pl
Źródło: absolvent.pl
Maszyny produkowane przez firmę PRONAR również podlegają opinii użytkowników. Poniżej jedna z nich, dotycząca ciągnika PRONAR 82TSA:
Źródło: agrofoto.pl
Kontakt z firmą PRONAR
Jeśli masz potrzebę kontaktu z firmą PRONAR - jesteś kandydatem do pracy, lub zamierzasz dokonać zakupu ich maszyn, to poniżej podajemy wszelkie potrzebne dane:
Źródło: https://pronar.pl/kontakt/
Firma PRONAR aktywnie działa na kanałach social media. Warto je odwiedzić, aby mieć jeszcze szerszy ogląd na to, jakie rzeczy są najistotniejsze dla tego przedsiębiorstwa i sprawdzić jaka atmosfera aktualnie panuje w firmie:
https://www.facebook.com/pronarPL/
https://www.youtube.com/channel/UCmOyN6yPKxXePfGEpofktgA
https://www.linkedin.com/company/pronar/
PRONAR – największy pracodawca na Podlasiu, to możliwość rozwoju zawodowego dla tysięcy pracowników z regionu. Solidne zarządzanie i nastawienie na ciągły rozwój i dywersyfikację działalności dają szansę na stabilne i wieloletnie zatrudnienie. Działalność firmy doceniło już wielu zagranicznych kontrahentów, a użytkownicy wyrobów PRONARU mają gwarancję dostępności części zamiennych i serwisu.
- PRONAR to firma z polskim kapitałem i zarządem, która działa na rynku już ponad 30 lat.
- Firma posiada 7 fabryk, które zatrudniają ponad 2000 osób w niemal każdej branży, m.in. produkcji maszyn rolniczych, handlu pneumatykami i hydraulicznymi oraz prowadzeniu hurtowni metalurgicznej i sprzedaży gazu i paliw.
- PRONAR jest w świetnej kondycji finansowej i cały czas rozwija swoją działalność, co skutkuje stałym wzrostem zatrudnienia.
- Firma uruchomiła Centrum Badawczo-Rozwojowe, które zatrudnia setki inżynierów i konstruktorów i pozwala na ciągłą innowacyjność w produkcji maszyn rolniczych i części.