Spis treści
Największe uczelnie, jak Uniwersytet Jagielloński potrzebują nie tylko profesorów. W tych instytucjach pracę znajdują także inni przedstawiciele świata nauki oraz cały sztab pracowników administracji, czy osób odpowiedzialnych za utrzymanie poprawnego funkcjonowania placówki. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jaką pracę można znaleźć na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Historia Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Jagielloński był nie tylko pierwszą uczelnią wyższą w Polsce, ale także jedną z pierwszych na świecie. Placówka uniwersytecka została założona w 1364 roku w Kazimierzu z fundacji Kazimierza III Wielkiego. Początkowo uniwersytet składał się z trzech wydziałów: sztuk wyzwolonych, medycyny oraz prawa.
Dziś każdy zna nazwę Uniwersytet Jagielloński, ale ta została nadana dopiero w 1817 roku, aby podkreślić związki uczelni z dynastią Jagiellonów. Akademia Krakowska przeżywała prawdziwy rozkwit w XV i na początku XVI wieku, ale później przechodziła kryzys. Ten trwał do 1867 r. gdy Galicji przyznano autonomię w ramach monarchii austro-węgierskiej. Te czasy przyniosły poprawę sytuacji uniwersytetu i rozwój badań przyrodniczych oraz humanistycznych.
W 1894 roku umożliwiono studiowanie kobietom na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1927 r. zatrudniono pierwszą wykładowczynię. W dniu 6 listopada 1939 roku niemieccy okupanci zgromadzili pod pretekstem wykładu przeszło 140 profesorów i asystentów uniwersytetu, aby ich aresztować i zesłać do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. W trakcie wojny uniwersytet pozostawał zamknięty.
Pierwsze lata powojenne przebiegały dla uniwersytetu pod ścisłą kontrolą Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W latach 1950-54 z kilku oddziałów wydzielono nowe uczelnie wyższe, jak: Akademię Rolniczą, Akademię Wychowania Fizycznego czy Akademię Medyczną. Przemiany ustrojowe w 1989 roku pozwoliły rozpocząć działalność uczelni na nowych warunkach, a w 1993 roku w struktury uniwersytetu powróciło Collegium Medicum.
Działalność Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Jagielloński przede wszystkim skupia się na edukacji studentów, ale także prowadzi własne placówki naukowe prowadzące badania w różnych dziedzinach nauk. Zgodnie z oficjalnymi informacjami upublicznionymi przez placówkę w roku akademickim 2020/21 w uniwersytecie nauki pobierało:
- 35 517 studentów;
- 2 153 doktorantów;
- 1 875 słuchaczy studiów podyplomowych.
Obecnie w struktury Uniwersytetu Jagiellońskiego wchodzi 16 wydziałów, na których prowadzi się 166 kierunków studiów wyższych.
- Nauczyciele akademiccy - 3942
- Profesorowie zwyczajni - 499
- Profesorowie nadzwyczajni i wizytujący - 631
- Adiunkci - 1654
- Asystenci - 679
- Inni - 479
- Osoby niebędące nauczycielami akademickimi - 3481
Łącznie 7423 pracowników.
Nauki można pobierać w 16 wydziałach wchodzących w struktury Uniwersytetu Jagiellońskiego, a są to:
- Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii;
- Wydział Biologii;
- Wydział Chemii;
- Wydział Filologiczny;
- Wydział Filozoficzny;
- Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej;
- Wydział Geografii i Geologii;
- Wydział Historyczny;
- Wydział Matematyki i Informatyki;
- Wydział Polonistyki;
- Wydział Prawa i Administracji;
- Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych;
- Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej.
Collegium Medicum:
- Wydział Lekarski;
- Wydział Farmaceutyczny;
- Wydział Nauk o Zdrowiu.
Oprócz tego Uniwersytet Jagieloński prowadzi szereg bibliotek i jednostek badawczych, w których kadra naukowa między innymi prowadzi badania z różnych dziedzin. Całość działalności uczelni dopełniają także muzea poświęcone zarówno historii samej placówki, jak i dziedzinom naukowym, jakim uczelnia poświęca swoją działalność.
Tak wygląda w dużym uogólnieniu działalność Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ilość projektów w jakich biorą udział poszczególne wydziały oraz jednostki uczelni jest gigantyczna. Wszystko to oprócz pracowników naukowych wymaga zatrudniania wielu osób zarządzających administracją placówki.
Praca na Uniwersytecie Jagiellońskim
Mówiąc o pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim, od razu pojawia się w głowie myśl o pełnieniu funkcji wykładowcy. Jednak to nie jedyne możliwości prowadzenia kariery na uczelni wyższej. Połowa zatrudnienia dotyczy osób niebędących nauczycielami akademickimi.
Pracę na uczelni można podjąć na stanowiskach badawczych, dydaktycznych oraz badawczo-dydaktycznych. Uniwersytet Jagielloński oferuje także stanowiska w podmiotach leczniczych oraz stanowiska dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. W tym ostatnim przypadku mowa przede wszystkim o pracownikach administracji.
Kandydaci do pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim biorą udział w konkursach, z których jest wyłaniana zatrudniona osoba. Oferty pracy można znaleźć na stronie:
Za jej pośrednictwem można również zgłaszać się do konkursów.
Opinie o pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim
Wiele osób szukających pracę przed aplikowaniem chce poznać pracodawcę. W tym celu często sięgają po portale publikujące opinie pracowników. Trzeba pamiętać, aby takie wpisy traktować z pewnym dystansem, ponieważ często takie strony służą wylewaniu żalów pracowników. Mimo to z opinii da się zazwyczaj wyciągnąć pewne wnioski.
Praca na Uniwersytecie Jagiellońskim nie jest mocno komentowana, ale wynika to ze specyfiki tej pracy. Poruszanie się w środowisku akademickim wymaga pewnych predyspozycji zarówno w przypadku pracowników naukowych, jak i administracyjnych. Zatrudnienie w administracji uczelni nie jest pracą dającą możliwości licznych awansów. Obcowanie z ludźmi nauki wymaga także pewnego dystansu. Sporadyczne opinie w sieci podkreślają te fakty i pokazują, że na pewnych wydziałach niektórzy przełożeni zwyczajnie nie znają się na prawie pracy, ale odpływają w dziedzinę swoich nauk.
Pracownicy podkreślają, że praca na UJ jest raczej dla osób wyciszonych i rozumiejących środowisko. Także zarobki nie są tu wysokie, a w wielu przypadkach nienaukowe stanowiska na uczelni nie są dla młodych i ambitnych osób.
Źródło: indeed.com
Kontakt z Uniwersytetem Jagiellońskim
Kandydaci do pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim mogą znaleźć wszystkie potrzebne kontakty do osób zarządzających poszczególnymi wydziałami pod tym linkiem: https://praca.bip.uj.edu.pl/kontakt Na stronie wyszczególniono wszystkie najważniejsze dane potrzebne dla osób starających się o pracę na UJ.
W pozostałych sprawach można się kontaktować z biurem prasowym lub poszczególnymi wydziałami Uniwersytetu Jagiellońskiego. Główny budynek znajduje się pod adresem:
ul. Gołębia 24,
31-007 Kraków
Szczegółowe kontakty do różnych jednostek możecie znaleźć pod adresem: https://www.uj.edu.pl/kontakt
Uniwersytet Jagielloński jest również aktywny w social mediach. Warto odwiedzić jego oficjalne profile, co przybliży Wam aktualną działalność uczelni.
Praca na Uniwersytecie Jagiellońskim może być dla wielu osób zainteresowanych środowiskiem naukowym marzeniem. Niestety dostanie się do pracy w tym miejscu jest dość trudne, ale osoby o odpowiednich predyspozycjach nie powinny rezygnować z prób.
- Uniwersytet Jagielloński to jedna z najstarszych i największych uczelni w Polsce, założona w 1364 roku z fundacji Kazimierza III Wielkiego.
- Obecnie Uniwersytet Jagielloński składa się z 16 wydziałów i zatrudnia ponad 7 tysięcy pracowników, a w roku akademickim 2020/2021 na uczelni nauki pobierało ponad 35 tysięcy studentów.
- Na Uniwersytecie Jagiellońskim można podjąć pracę na stanowiskach badawczych, dydaktycznych oraz badawczo-dydaktycznych, a także na stanowiskach administracyjnych. Praca na uczelni polega przede wszystkim na prowadzeniu badań oraz nauczaniu studentów.
- Według opinii pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego, praca na tej uczelni nie jest szczególnie komentowana, co może wynikać z jej specyfiki.