Spis treści
Praca w korporacji – na czym polega, jakie są zalety i wady pracy w korporacji?
Praca w korporacji kojarz się przede wszystkim z zatrudnieniem w nowoczesnych biurowcach, stabilizacji i stałymi godzinami pracy.
W Polsce korporacje definiuje się często także jako firmy z zagranicznym kapitałem, które zatrudniają pracowników w centrach usług wspólnych. Najwięcej pracowników w Polsce zatrudniają takie korporacje jak Amazon, IBM, Dell oraz VW.
- praca przy komputerze (w siedzibie firmy lub obecnie zdalnie),
- raczej stałe godziny pracy, chociaż czasami możliwa jest większa elastyczność, jednak zwykle pracownicy wykonują swoje obowiązki przez około 8 godzin dziennie,
- nadgodziny to standard w wielu miejsc,
- pracownicy są rozliczani z realizacji miesięcznych, kwartalnych, rocznych celów,
- w korporacji podwładni otrzymują zwykle różne benefity, czyli świadczenia pozapłacowe.
Praca w korporacji zbiera różnorodne opinie - od negatywnych przez średnie aż po pozytywne. Zwykle jednak osoby, które kiedykolwiek były zatrudnione w takim miejscu lub też pracują tam obecnie mają wyraźne poglądy na korporację, a więc nie podchodzą do tego w sposób neutralny.
- Stabilne zatrudnienie, zwykle w formie umowy o pracę. Po kilku miesiącach większość pracowników otrzymuje umowy o pracę na czas nieokreślony, co jest ułatwieniem na przykład w sytuacji brania kredytu mieszkaniowego.
- Znacznie wyższe pensje niż w małych firmach. Wynagrodzenie wypłacane jest na czas, a pracodawca nie obniża go, tylko raczej co roku podwyższa.
- Wiele benefitów, czyli świadczeń pozapłacowych takich jak prywatne ubezpieczenie medyczne, kursy i szkolenia, karty na siłownie, wczasy pod gruszą i inne.
- Przejrzysta ścieżka kariery, która pozwala na zdobywanie coraz wyższych stanowisk.
- Możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego.
- Korporacje zatrudniają nie tylko osoby z długim stażem pracy, ale także studentów i absolwentów.
- Możliwość poznania ludzi z całego świata.
- Duża presja i stres, które zwykle związane są z koniecznością rywalizacji oraz wyrabianiem nadgodzin.
- W niektórych korporacjach zadań jest mało i są bardzo rutynowe, przez co pojawia się nuda i nie ma możliwości rozwoju zawodowego.
- Na najniższych stanowiskach wynagrodzenia zwykle nie są zbyt wysokie.
- Konieczność pracy w stałych godzinach, brak czasu na życie prywatne.
- Mały wpływ na firmę, ponieważ pracownik jest tylko „trybikiem" w wielkiej maszynie.
- Zwykle pracownicy muszą pracować w święta państwowe, ponieważ te polskie przypadają w inne dni niż święta zagraniczne.
- Przerwa na lunch trwa 30 minut i zwykle nie jest wliczana do czasu pracy, a jest obowiązkowa. Właśnie dlatego zwykle dzień pracy trwa 8 godzin i 30 minut, na przykład od 9 do 17.30.
- Sporo biurokracji i formularzy, wszystko jest uregulowane różnymi przepisami.
- W przypadku pracy stacjonarnej dla wielu osób problemem może być open space, w którym jest głośno i nie ma prywatności.
Czy warto pracować w korpo - marzenie czy udręka?
Praca w korporacji budzi wiele sprzecznych opinii, ponieważ dla niektórych takie miejsce zatrudnienia jest spełnieniem marzeń, a dla innych wiąże się tylko z udręką, niechęcią i obrzydzeniem. W końcu pracownicy biurowców to korporszczury, posługujące się korposlangiem, a o takim miejscu pracy powstało wiele korpomemów. Wszystkie te słowa nacechowane są raczej pejoratywnie i mogą sprawiać, że zainteresowanie pracą w korporacji będzie się zmniejszać. Warto jednak zaznaczyć, że dla wielu osób to właśnie korpo może być idealnym miejscem na zatrudnienie się - zadania są zwykle powtarzalne, zarobki niezłe, a umowa o pracę daje stabilizację i bezpieczeństwo. Tutaj wiele zależy więc od cech osobowości oraz indywidualnego podejścia do własnej pracy i samorozwoju.
Warto także przeczytać artykuł: Korporacja. Czy odważysz się dla niej pracować?
Dlaczego praca w korporacji ma taką złą sławę?
Obiegowa opinia wskazuje na to, że praca w korporacji cieszy się złą sławą. Jednym z najważniejszych powodów, dla których tak się dzieje, jest podejście do pracownika korporacji jako do trybiku w wielkiej maszynie. W międzynarodowych firmach zatrudnionych jest zwykle od kilkuset do kilku tysięcy pracowników. Jednostka sama w sobie zwykle ma więc niewielką wartość, a jej działania nie wpływają na sposób funkcjonowania organizacji. Dodatkowo korporacje w Polsce najczęściej działają w ramach centrów usług wspólnych i zatrudniają polskich pracowników na zupełnie innych warunkach niż w swoich siedzibach głównych za granicą. Świetnym przykładem są korporacje, które zamiast zatrudnienia specjalistów w Wielkiej Brytanii lub Niemczech, decydują się migrację procesów i otwierają biuro w Polsce, gdzie pracownicy dostają przynajmniej 50% mniejsze wynagrodzenie, a więcej obowiązków. Wiele osób uważa więc, że pracownicy korporacji są „tanią siłą roboczą".
Warto jednak zaznaczyć, że wynagrodzenia w korporacjach i tak są zwykle wyższe niż w polskich firmach. Korpo cieszą się złą sławą także ze względu na konieczność robienia nadgodzin, a często także pracy w weekendy.
Jak wygląda praca w korporacji - czego się spodziewać?
Zadaniowy czas pracy - różnica leży w podejściu
W niektórych korporacjach możliwe jest wykonywanie swoich obowiązków w ramach zadaniowego czasu pracy. Oznacza to, że pracownik jest rozliczany nie z godzin pracy, tylko z tego, czy wykonał wszystkie swoje zadania. Taka opcja jest świetna dla osób, które potrafią się skoncentrować na swoich zadaniach i mają motywację do pracy. Może zdarzyć się tak, że zadania przewidziane na 40 - godzinny tydzień pracy, podwładny wykona w 30 godzin. Jest jednak i druga strona medalu - niestety może pojawić się konieczność wydłużenia swojego czasu pracy. Warto zaznaczyć, że zadaniowy czas pracy dotyczy tylko niektórych stanowisk i pewnej części korporacji, ponieważ w innych firmach konieczne jest przychodzenie codziennie na 8 godzin do biura lub wykonywanie tych samych zadań w formie zdalnej.
Praca z klientem biznesowym - codzienność i atmosfera pracy w korporacjach
Atmosfera pracy w korporacji zależy od konkretnej firmy, ponieważ wiele zależy nie od samego zarządu, ale od menedżerów i współpracowników. Można jednak ogólnie stwierdzić, że w korporacjach największe znaczenie mają wyniki i nastawienie się na podejście biznesowe. Zwykle kierownictwo skupia się na komunikacji wewnętrznej i stara się włączać pracowników w podejmowanie różnych decyzji, na przykład dotyczących imprezy firmowej lub nowego wyposażenia biurowego. Codzienność w dużej mierze zależy od konkretnych zadań i stanowiska, na którym zatrudniony jest pracownik.
Benefity z pracy w korporacji i wyjazdy integracyjne
Korporacja umożliwia zdobycie wielu cennych benefitów. Firmy prześcigają się więc w różnych świadczeniach socjalnych.
- ubezpieczenie medyczne,
- karta na siłownię, basen,
- zaplecze w pracy w postaci biurowej kuchni z darmową kawą i herbatą, a czasami także owocami lub innymi przekąskami,
- darmowa stołówka lub dopłaty do obiadów dla pracowników,
- wyjazdy integracyjne i spotkania dla całych zespołów,
- szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne, możliwość uczestnictwa w różnych kursach,
- darmowe lekcje języka obcego w siedzibie firmy,
- przyzakładowe żłobki i przedszkola,
- możliwość elastycznego czasu pracy (na przykład rozpoczynanie między 7 a 10, a kończenie między 15 a 18).
Jak przetrwać w korpo?
W korporacji można przetrwać i to wcale nie jest takie trudne. Spore znaczenie ma odpowiednie podejście do pracy, a także do współpracowników i kierownictwa. Ważna jest także otwartość i komunikacja. Jednocześnie lepiej nie być zbyt szczerym i nie brać udziału w tzw. wyścigu szczurów. Dobrze dać sobie przynajmniej kilka miesięcy na poznanie danego miejsca pracy. Ważne jest także wprowadzenie kilku prostych zasad kluczowych dla równowagi między pracą i życiem prywatnym - lepiej nie robić zbyt wielu nadgodzin, nie odpisywać na maile przez całą dobę.
Osiągalne zarobki w korporacjach i gdzie szukać ofert pracy?
Ile zarabia się w korporacji? Okazuje się, że zarobki podczas pracy w korporacji zależą w dużej mierze od stanowiska. Zwykle studenci i osoby w trakcie staży otrzymują płacę minimalną, a osoby zatrudnione na stanowiskach entry-level (juniorzy) od 3 do 5 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Po awansie możliwy jest wzrost zarobków o maksymalnie 2 tysiące złotych brutto. Znacznie więcej zarabiają team ledearzy, a więc od 7 do 12 tysięcy złotych brutto. Najwyższe zarobki mają kierownicy oraz dyrektorzy. Najwyższe zarobki oferują zwykle firmy z Warszawy, dobrze sprawdzić możliwe miejsca zatrudnienia.
Ofert pracy można szukać na stronach internetowych, wyszukiwarkach oraz na stronach samych korporacji. Warto poznać popularnych pracodawców z różnych regionów Polski, na przykład z Krakowa.
Jak napisać CV i list motywacyjny, aby zainteresować pracodawcę i znaleźć pracę w korporacji
Przede wszystkim należy napisać CV i list motywacyjny na podstawie ogłoszenia o pracę. CV powinno być w języku angielskim i musi być stworzone w sposób profesjonalny. Lepiej unikać ogólników, tylko skoncentrować się na swoich kompetencjach i kwalifikacjach. W liście motywacyjnym dobrze napisać o tym, co zyska firma po zatrudnieniu tak wykwalifikowanej i utalentowanej osoby.
Dowiedz się także jak wygląda w rzeczywistości praca w Japoni.
Niektórzy mówią, że jest spełnieniem ich marzeń, inni zaś twierdzą, że to najgorsze miejsce, w jakim przyszło im pracować. O pracy w korporacji krążą legendy. A w tych najczęściej jest ziarnko prawdy, ale też sporo przesady. Bo choć praca w dużej firmie wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, pracownik otrzymuje w zamian całkiem sporo. Co konkretnie?
Punktem wyjścia i powodem do radości dla pracowników jest wynagrodzenie oferowane przez korporacje. Jeżeli firma ma zagraniczne korzenie, liczyć można nie tylko na podstawowe wynagrodzenie i cyklicznie wypłacane premie, lecz także na dodatkowe, pozapłacowe świadczenia. Te podnoszą wartość pensji, bo pozwalają zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy. Jeżeli dodać do tego prestiż i dokładnie zaplanowaną ścieżkę kariery, to pojawia się pytanie, dlaczego część – najczęściej byłych pracowników – narzeka?
Poznaj reguły gry
Otrzymanie pracy w korporacji jest dla pracownika chwilą, w której najczęściej musi się on zmierzyć ze swoimi słabościami. Przekroczenie progu dużej firmy to moment, od którego pracownik będzie oceniany i to każdego dnia. Analizowane będą jego potknięcia i porażki. Skrupulatnie wytykany będzie brak przygotowania do pracy czy profesjonalizmu. Jednocześnie przełożeni szczegółowo zaplanują ścieżkę jego kariery. W praktyce dostosowanie się do reguł gry obowiązujących w zakładzie pracy może być opłacalne – za 2 lub 3 lata pracownik może znaleźć się znacznie wyżej w strukturach wewnętrznych firmy.
Poznanie zasad obowiązujących w nowym miejscu pracy to podstawowa, pozwalająca wykonywać zadania sprawnie i na czas. W takim środowisku pracy nie wszyscy jednak się odnajdują. Z całą pewnością jest to miejsce dla osób podążających wytyczoną ścieżką i lubiących przekraczać kolejne granice własnych słabości.
Elastyczność, czyli praca po godzinach
Decydując się na przyjęcie pracy w korporacji, pracownik musi być świadomym tego, że będzie pracował po godzinach. Z drugiej strony, duże firmy rzadko kiedy pozwalają sobie na optymalizację wydatków kosztem pracowników. Oznacza to, że każdy kandydat, który pomyślnie przejdzie rekrutację, podpisuje umowę o pracę. W praktyce zatem może liczyć na dodatkowe wynagrodzenie za pracę lub więcej dni wolnych w sezonie urlopowym.
Nadgodziny nie zawsze są jednak uzasadnione. Owszem, gdy niezbędne jest zamknięcie ważnego projektu, konieczne jest zostanie po godzinach. Kluczem do sukcesu jest jednak dobra organizacja i szczegółowe rozplanowanie dnia pracy. Przydaje się kalendarz, skrupulatne notowanie zadań i skreślanie tego, co zostało już wykonane. To jeden z podstawowych sposobów na to, by popołudnia i weekendy spędzać ze znajomymi lub rodziną.
Kompetencje miękkie i chęć nauki
W korporacji sprawdzą się nie tylko pracownicy posiadający konkretne umiejętności, będący specjalistami w swoim fachu, lecz także osoby o rozwiniętych kompetencjach miękkich. Słuchanie innych i rozumienie tego, co chcą przekazać, jest nie tylko mile widziane – jest koniecznością. Liczy się klient, a by spełnić jego oczekiwania, dobrze jest posiadać wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne.
Pracownikom liczącym na awans i dalsze rozwijanie swoich umiejętności przyda się również chęć nauki i podnoszenia swoich kwalifikacji. Duże firmy najczęściej inwestują w zatrudnionych. Z punktu widzenia pracownika to możliwość rozwoju zawodowego i to za pieniądze pracodawcy. W praktyce zatem, choć praca w korporacji jest wymagająca i nie zawsze łatwa, w dłuższej perspektywie może być nie tylko opłacalna, lecz także pomóc w pokonaniu swoich słabości.
- Korporacje zatrudniają najwięcej pracowników w Polsce, wprowadzając wiele kontrowersyjnych opinii o pracy w nich.
- Praca w korporacji może być marzeniem lub udręką, w zależności od cech osobowości i indywidualnego podejścia do samorozwoju.
- Pracownicy korporacji często są postrzegani jako tania siła robocza, co wynika z różnic w wynagrodzeniach między siedzibami a centrami usług wspólnych.
- Praca w korporacji opiera się na podejściu biznesowym, a atmosfera zależy od konkretnych współpracowników i menedżerów, a nie tylko od zarządu.