Spis treści
Zobacz także artykuł: Praca w warunkach szkodliwych, czyli w jakich?
Bardzo często do końca nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaki wpływ na nasze samopoczucie wywierają inne osoby. Chodzi nie tylko o sferę prywatną, rodzinę, przyjaciół czy po prostu znajomych, ale także naszych współpracowników, z którymi na płaszczyźnie zawodowej spędzamy sporą część dnia. Wielu w pewnym momencie zastanawia się nad tym, czy nie dopadła ich tzw. choroba zawodowa, tymczasem prawda może być zupełnie inna. O czym dokładnie mowa?
Kim jest wampir energetyczny?
Wampiry energetyczne to osoby, które uwielbia skupiać na sobie uwagę, ale jednocześnie nie potrafi lub nie chce okazywać jej innym. Nie są więc dla nikogo wsparciem, a przede wszystkim najczęściej zadręczają innych swoimi problemami, lękami czy zmartwieniami. Określenie “wampir energetyczny” wzięło się więc z tego, że pod wpływem przebywania z taką osobę czy nawet krótkiej rozmowy z nią czujemy spadek energii, stajemy się smutniejsi, przygnębieni, często sami - pod wpływem słów takiej osoby - zaczynamy myśleć o sobie i swoim życiu w sposób negatywny. Wampiry energetyczne najczęściej widzą otaczający je świat wyłącznie w czarnych barwach i w każdej sytuacji doszukują się minusów.
Jakie są rodzaje wampirów energetycznych?
Zjawisko to zostało dokładnie zbadane przez psychiatrów i psychologów. Jednym z nich jest dr Albert J. Bernstein, który w swojej książce pt. “Wampiry emocjonalne”, wyróżnił pięć typów wampira energetycznego, w zależności od sposobu zachowania się: aktor, hedonista, narcyz, paranoidalny oraz obsesyjno-kompulsywny. Wampir energetyczny cechy poszczególnych typów? Wampir aktor tworzy idealny obraz samego siebie, chce uchodzić za wzór, a zarazem krytykuje innych. Wampir hedonista z kolei dba wyłącznie o zaspokojenie swoich potrzeb, nie liczy się z normami społecznymi, a jego ulubioną formą spędzania czasu są imprezy oraz różnego rodzaju przygody. Wampir o typie narcystycznym myśli o samie w samych superlatywach, a jeśli w jego życiu dzieje się coś złego, odpowiedzialnością za to obarcza innych. Nigdy nie dostrzega w sobie winy. Jeśli chodzi o wampira paranoidalnego, taka osoba gardzi zdaniem innych, jest pewna siebie, uprzedzona do otoczenia, cechuje ją brak zaufania nawet do członków najbliższej rodziny, a nad wyraz często kieruje się różnego typu teoriami spiskowymi. Wampir obsesyjno-kompulsywny jest osobą bardzo drobiazgową i uwielbia wytykać innym choćby najmniejsze błędy czy niedopatrzenia.
Jakie są najlepsze sposoby na rozpoznanie wampira energetycznego?
W tym miejscu pojawia się więc kluczowe pytanie, jak rozpoznać wampira energetycznego? Wampir energetyczny może epatować pesymizmem świadomie lub nieświadomie. Osoby takiej interesują uczucia czy problemy innych, oczekuje ona za to całkowitego skupienia na sobie, a co więcej - ciągłego wsparcia, współczucia i pochlebstw.
Co zrobić jeśli w pracy jest wampir energetyczny?
Wampir energetyczny w pracy to często dość destrukcyjne zjawisko, z którym trudno jest walczyć. Zdarzają się przypadki, w których pracodawca jest zmuszony do zwolnienia takiej osoby np. z powodu niesubordynacji lub popadania w konflikty ze współpracownikami. Mowa zarówno o osobach zatrudnionych w ramach stałej umowy, jak pracujących tymczasowo. Możliwość trafienia na osoby posiadające cechy wampira energetycznego to jeden z mankamentów pracy w korporacji, gdzie szczególnie ważna dla efektywności jest dobra współpraca i pozbawiona toksyczności atmosfera w pracy.
Jak sobie poradzić z wampirem energetycznym?
Kluczową kwestią jest rozpoznanie, że ma się do czynienia z wampirem energetycznym. Następnie należy zachować odpowiedni dystans, nie wdawać się w niepotrzebne dyskusje z taką osobę, nie odpowiadać na prowokacje, być asertywnym i postawić wyraźne granice. Zdarza się również tak, że jakiekolwiek relacje z daną osobą powodują tak negatywne konsekwencje, że najlepszym wyjściem jest zerwanie kontaktu.
- Wampiry energetyczne to osoby, które uwielbiają skupiać na sobie uwagę, ale nie umieją lub nie chcą jej okazywać innym, co prowadzi do spadku energii i negatywnego wpływu na samopoczucie innych.
- Psychiatrzy i psycholodzy wyróżniają pięć typów wampirów energetycznych: aktor, hedonista, narcyz, paranoidalny oraz obsesyjno-kompulsywny.
- Rozpoznanie wampira energetycznego oraz zachowanie odpowiedniego dystansu, asertywność i wyraźne stawianie granic to kluczowe kroki w radzeniu sobie z nimi.
- Wampiry energetyczne w pracy mogą prowadzić do toksycznej atmosfery i konfliktów, w skrajnych przypadkach pracodawca może zdecydować się na rozstanie z taką osobą.